Tavsiye Siteye Üye Olurken SMS Doğrulamalı Yapalım Mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
hocam 500-1000 kişi felan hayal değil. bunu başarmak da zor değil :D rahat olun 1000 kişide bence kesinlikle olmalı. hem fake hesaplar silinir. hemde yolumuza aktif kişiler ile devam ederiz. (y)

Çok doğru söylüyorsun. Aktif ve dürüst insanlarla güzel bir yolda ilerlemek çok daha mantıklıdır... :)

destanhbf

Hayvansever
aynen öyle hocam. ki 5-10 binkişiden sonra entegrasyon edilmesi çok daha meşakkatli ve uzun olur.bu yüzden max 1000kişi ideal derim. zaten tahminimce 500 yada 1000 üye olana kadar ortalama 3 yada 4 etkinlik yapmış oluruz. hakkaniyet çerçevesinde ileriki etkinliklere alt yapı hazırlanmış olur bu işlemle de.

neto

Hayvansever
Kedi Dostu
Yeni bir forum için dezavantaj gibi geliyor. İlerleyen zamanlarda daha kaliteli işler çıkınca yapılabilir.

Escalous

Hayvansever
Kedi Dostu
Saçmalamayın Tevfik hocam. Çekilişde sorun yaşamamak adına potansiyel uyelerinizi kaybedeceksiniz. Böyle birşey tüm emeğinizi çöpe atmak olur.

Şahsen ben, üye olurken telefon numarası isteseydi ufak bir click ile sekmeyi kapatır yoluma devam ederdim.

Çekilişe katılmak için onaylı üyelik falan gerekse bu sefer de farklı bir algı oluşabilir.

Bilemiyorum, biraz daha düşünülmesi gerekiyor. Ama burası bir ticaret veya webmaster forumu değil.

TipAdam

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim için sorun teşkil etmiyor. Hatta yalan da olmasın; üye olurken gözüm telefon numarasını falan aradı :)

hmk

Hayvansever
Kedi Dostu
Şu an kaç üyeye sahip bilmiyorum ama genellikle aktif ve gerçek kullanıcılara sahip olmak için güzel bir uygulama olabilir. Yani örnek veriyorum site kurallarını ihlala eden biri siteden banlandığında tekrar bu siteye geri dönmesi biraz daha işini zorlaştırabilir bu yüzden güzel bir uygulama.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kullandığımız alt yapı Xenforo ve çok güzel bir sms doğrulama eklentisi piyasaya çıkacak, pro versiyonu. Sms doğrulaması yapan üyelerin profillerinde doğrulanmış profil simgesi (mavi tik) yer alacaktır. Elbette sms onayı olmayan üyelerde kayıt olacaklar ama doğrulanmış profilden tek faydalanan hayvansever üyelerimiz sms onaylı üyelerimiz olacaktır.

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
Siteye üye olurken değil de, yeni üyelerin konu açma hakkı olması için sms doğrulaması yapmak mantıklı olabilir. Aksi taktirde, SEO ve özellikle UX olarak forum gerileyebilir. Bu, forumdaki dönemsel üye kaydının azalmasıyla patlak verebilir. Eğer bunu gerçekleştirmede ısrarcıysanız, önce bir süre denemeli ve deneme sürecinde forum istatistiklerini analiz etmelisiniz. Bu sayede bu kararın olumsuzluklarına şahit olabilirsiniz.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@empat, konu açmak için sms doğrulaması etik olmaz. Sözleşme konulmalı, aksi hâlde sözleşme olmaz ve direkt sms onayına gider ise hayvansever üyelerimize sms attığımız zaman sekiz bin liraya kadar para cezasına çarptırılabiliriz.

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
@empat, konu açmak için sms doğrulaması etik olmaz. Sözleşme konulmalı, aksi hâlde sözleşme olmaz ve direkt sms onayına gider ise hayvansever üyelerimize sms attığımız zaman sekiz bin liraya kadar para cezasına çarptırılabiliriz.
"Konu açmak için sms doğrulaması" Bu sadece bir örnekti. Anafikir sms doğrulamasının üye, kayıt işlemini olduktan sonra bir sebep ile yapılması. Opsiyonel ya da zorunlu olması, hangi sebep ile sunulacağı... Bunlar üzerinde en az 2-3 kişilik bir ekiple düşünülmesi gereken konular. Forum gittikçe büyüyor, dolayısıyla yapılan her değişimin önemi de büyüyor. SMS doğrulaması gibi bir değişim, forumun büyüme potansiyelini bir süreliğine tamamene yakın bir derecede durdurabilir. Çok yaratıcı ve mantıklı bir fikir bulunmazsa, sms doğrulaması olmasını tavsiye etmiyorum. İlgili, işinde tecrübeli ve aktif olarak foruma zaman ayırabilecek forum yetkilileri ile, multiple accounts sorununun üstesinden rahatlıkla gelinebilir. Hatta, uzun vadede oluşabilecek bu sorunun olumsuzluklarından kaçınmak için en doğru yöntemin bu olduğunu düşünüyorum ve bunu öneriyorum.