Şeker Planörü HPW Tozu Nedir

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
919
Çözümler
23
Tepkime puanı
487
Puanları
63
Konum
İstanbul
Şeker Planörü HPW Tozu Nedir? İçerisinde Ne Vardır?

Şeker planörleri birçok ülkede popüler bir evcil hayvandır. Kuşkusuz bu kadar seveni olmasının nedeni hareketli, enerjik ve oldulça sevimli olması. Ama ne kadar sevimliyse, beslenmesi de bir o kadar zor. Omnivor olan bu güzel canlılar proteinli, vitaminli ve kalsiyumlu gıdaları tüketmesi gerekir. Yani tek çeşit yemekle yetinmez. Planörler için canlı yemler, meyve ve sebze karışmları, ödül mamaları, hazır mamalar satılır. Ve satılan hazır mamalardan biriside HPW diyetinde kullanılan HPW tozudur. Ama ne yazık ki şu anda bu tozu Türkiye'de bulmak biraz zor. O yüzden bu diyeti uygulayacak olanlar tozun içeriğini karşılayacak bir mama yapmalıdır. Peki ne var bu tozda?
HPW tozunun kullanım şekline girmeden önce içeriğinden bahsedelim; içinde kurutulmuş ve toz haline getirilmiş yumurta ile bal, peynir altı suyu protein konsantresi, soya protein konsantresi, arap zamkı (akasya sakızı), guar zamkı (guara sakızı), keten tohumu, toz polen, kalsiyum karbonat, doğal aroma verici, taurin, lizin ve maltodekstrin var. Yumurta, bal, polen ve keten tohumu gayet net olsa da geri kalanlardan pek birşey anlaşılamıyor. O yüzden ben onları biraz daha açacağım.
2021_04_04_00_23_50_838.jpg


Peynir altı suyu protein konsantresi
Birçok faydası olan süt ürünlerinin işlenmesi sırasında süzülen suya denir. Doğal ve kimyasal içermeyen peynir altı suyu oldukça faydalıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok amino asiti içerisinde barındırırlar, zengin bir protein kaynağıdır, yüksek miktarda kalsiyum içeriri. Güçlü bir antibiyotiktir, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum hastalıklarına iyi gelir ve içerisinde birçok vitamin ile minarel vardır. Bebeklere yapılan çorba ve mamalara da katılabilir. Peynir altı suyu sütte bulunan ana iki proteinden birisidir. Bu yararlı sudan elde edilen peynir altı suyu protein konsantresi -bir diğer ismiyle whey protein- belli işlenmlerden geçtikten sonra insanlarin tüketimine sunulur, genellikle toz şeklinde satılır.
Doğal ve birçok faydası olan bu gıdanın şeker planörlerinin HPW tozunda da bulunma nedeni apaçık ortada. İçerisindeki kalsiyum, amino asitler, vitaminler, mineraller ve tabiki de protein ile her canlı için faydalı bir besin. Ayrıca tüketmesi gereken kalsiyum ve protein miktarı yüksek olan planörler için oldukça ideal.

Soya proteini konsantresi
Bir baklagil çeşidi olan soya birçok endüstriyel alanda hammadde olarak kullanılıyor. Gıda, ilaç, gübre, kağıt gibi birbiriyle alakası olmayan bu endüstriyel alanlar arasında neden gıdada kullanıldığından biraz bahsedelim. Soya fasülyesi omega-3, demir, çinko, C ve B (B1, B2, B3 B5...) vitamini içerir. Oldukça zengin bir lif kaynağıdır. Ayrıca içerisinde %40 protein barındırır, hayvansal proteinler için iyi bir rakiptir. Yeterince protein alamayan vegan ve vejeteryanların en gözde besinidir. Soya protein konsantresi ise soya fasülyesinin işlenerek ortaya çıkan üç çeşit proteinden birisidir.
Peynir altı suyu proteini gibi soya proteininin neden şeker planörü diyet tozunda olduğu belli. İçerisindeki protein miktarı ve amino asitler ile peynir altı suyundan aşağı kalır yanı yok.

Arap zamkı (akasya sakızı)
Arap zamkı, bir diğer ismiyle akasya sakızı yada aksya gamı şeker planörlerinin evde hazırlanan diyetlerinde de kullanılan bir gıdadır. Akasya ağacının gövdesinde bulunan ve sertleşmiş özsularıdır. Zengin bir lif kaynağıdır, karaciğer ile ilgili sağlık sorunlarına ve diyabete iyi gelir. Prebiyotikli gıdalar arasındadır, bağırsaktaki zararlı bakteri azaltır, iyi bakterileri çoğaltır. Planörlerde belli bir miktardan fazla kullanılırsa çok lif tüketiminden kaynaklı bazı hastalıklara neden olabilir. Suda çözünebilir, ama toz halinde kullanımı daha çok tercih edilir.

Guar zamkı (guara sakızı)
Guara zamkı, bir diğer ismiyle guara sakızı guara fasülyesinden elde edilir. Lif bakımından zengindir, sindirim sistemini destekler. Prebiyotik içeriri, bağırsaktaki yararlı bakterileri çoğaltır, zararlı bakterileri azaltır. Gıda endüstürisinde doğal bir
kıvam artırıcı olarak kulanılır.

Kalsiyum karbonat
Kayaçlarda ve deniz kabuklarında bulunur. Kalsiyum karbonat kalsiyum takviyelerinden birirdir, antiasitik etkisi vardır. Kemik gelişiminde oldukça fazla rol oynar, dişlere faydası çoktur, sindirimi yardımcı olur. Şeker planörlerinin en hassas olduğu konulardan birisi olan kalsiyum için iyi bir takviyedir. Yeterli miktarda alındığı taktirde kemiklerle alakalı sağlık problemleri ortadan kalkacaktır. Ama unutulmamalı ki fazla kullanım sonucunda da birçok sağlık problemleri ortaya çıkar.

Taurin
Taurin insan vücudunun birçok yerinde bulunan bir aminoasittir. Günlük tüketilmesi gereken miktar geçilirse başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok problem ortaya çıkacaktır. Ama dozaj aşılmadığında canlıların vücutlarına birçok katkısı vardır; kas ve kemik gelişimini destekler, böbrek sağlığına iyi gelir, kalsiyum ve magnezyumun hücrelere taşınmasını sağlar. Genellikle sprocular takviye için taurin kullanır ve toz halinde satılır. En çok rastladığımız yer ise enerji içecekleridir.
Şeker planörlerinde sadece kemik sağlığı için değil ayrıca kas sağlığı içinde kullanılır. En uygun miktar belirlendiği taktirde verilmesinde yarar vardır.

Lizin
Proteinde bulunan aminoasitlerden biridir. Vücudun protein yapımında hayati önlem taşır. Balık, süt, et, peynir, maya, yumurta, soya ve öteki protein açısından zengin olan gıdalarda bulunur. Büyümede rol oynar, antikorların ve enzimlerin üretilmesi için gereklidir. Bazı enfeksiyonların ortaya çıkmasını önler. Yağ yakılmasında rol oynar. Kalsiyum emilimine yardım eder, fazla oksalatlı meyve ve sebze tüketen şeker planörlerde kullanılmasında fayda vardır. Tükettiği gıdalardan yeterli lizin alamayanlar için toz yada kapsül şeklinde satılır.

Maltodekstrin
Mısır, patates, arpa, pirimç, buğday gibi nişasta özelliği olan gıdalardan üretilen bir üründür. Doğal bir kıvam artırıcı ve katılaştırıcı olduğu için bir çok üründe kullanılır. Bebek mamalarında, suporcu içeceklerinde, normal içeceklerde, hazır çorbalarda, pudinglerde ve paketli gıdaların neredeyse %60'ında bulunur. Yukarıda dediğim gibi doğal olduğu için sağlığa bir zararı yoktur. Aksine özel sağlık sorunları olan insanlar dışında tüketilmesinde bağzı yararlar vardır. İyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Şeker planörlerinde hem karbonhidrat kaynağı, hemde maması için iyi bir kıvam artırıcı olarak kullanılabilir
20210330_215924.jpg

Aslında bu toz mamadaki tüm besinler şeker planörleri için yeterli besini sağlıyor ve tamamen doğal olduğu için bir zararı da olmuyor. Protein için an üç tür protein tozundan biri hayvansal, biri bitkisel olmak üzere ikisi kullanılıyor. Kalsiyum için başta kalsiyum karbonat gibi tamamen doğal bir kalsiyum kaynağı olan maddeler var. İçerisinde probiyotikli ve prebiyotikli besinler mevcut, lifli gıdalar var. Karaciğer, kalp, bağırsak, kas, sindirim, kemik, diş yani kısaca planörlerin sağlığı için yeterli bir karışım. Neyin ne kadar katıldığı hakkında bilgi sahibi olunduğunda evde de yapılabilecek bir şey. Yani kısaca bu tarz toz karışımlardan alabiliyorsanız tamamen doğal ve güvenilir olması şartıyla taviye ederim.
Ve son kısım; bu tozdan temin edebiliyorsanız nasıl kullanacağınıza geldi. Eğer meyve, sebze ve canli yem dışında tüm gıdaları içerisinde barındıran bir tozdan aldıysanız üzerinde yazan miktardakini su ile karıştırıp muhallebi kıvamında planörlerinize servis edebilirsiniz. Eğer tüm gıdaları içermeyen bir karışımı kullanıyorsanız içindekiler kısmını okuyarak eksik olan yiyecekleri (genelde yumurta, bal v.b. şeyler bulunmaz) belirleyip normal bir diyette olması gereken miktarda bu toz karışıma karıştımalısınız. Ardından blenderdan geçirerek lapa halinde planörlerinize verebilirsiniz. Hangisini kullanırsanız kullanın her iki şekilde de günlük meyve, sebze ve canlı yem vermeniz gerekir.
Şeker planörleri için illaki bu tozdan almak gerekmez tabiki. Öteki diyet çeşitlerinde olduğu gibi evde de kendimiz çok rahat diyetler hazırlayabiliriz. Ne olursa olsun, bu canlıları güzel ve yeterli beslememiz gerekir. Sadece meyveler yada canlı yem hiç bir planör için yeterli değildir. Eğer sizde şimdi yada ilerde bu güzel canlılardan sahiplenmek isterseniz bu küçük uyarıyı aklınızda tutabilirsiniz.
images (14).jpeg
 
Son düzenleme:

Benzer konular