Scotish Fold British Shorthair Çiftleşmesi Sonucu Doğan Yavruların Sağlık Durumu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

NaMeLeSS

Hayvansever
Kedi Dostu
british shorthair scotish fold çifteşmesinden doğan 7 aylık bir kedim var bu scotishlerin malum hastalığının olduğunu öğrendim ama benim kedimin herhangi bir kuyruk kısalığı ve hastalık belirtisi olmadığını düşünüyorum sizce scotish fold british shorthair çiftleşmesinden doğan yavrular sağlıklı mı yoksa sağlıksız hasta olarak mı doğuyor ?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Scottish fold cinsi kediler aynı cins ile çiftleştirilmemektedir. İkisi de Scottish cinsi olduğunda yavrular genellikle genetik bozukluğa maruz kalacaktır. Bu sorunları azaltmak için scottish fold kediler British shorthair ile çiftleştirilmektedir. Ancak kedinlikle genetik bozukluk olur mu? Olmaz mı bu konuda kesin bişey söyleyemem.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediniz kırık kulak mı?

Kulak yapısı evrimsel bir süreç değil mutasyonel bir hastalık sonucu öyle. şimdiye kadar %100 saglıklı olan bir scootish görmedim, zaten göremeyiz de.

BZC'nin de belirttiği gibi bu riski en alta indirmek için nispeten daha saglıklı british ile çiftleşme yaptırılıyor. ama yine de dogan hayvanlarda az - cok kronik problemler yaşanıyor.