Sarımsak veya Soğan Kediler İçin Zararlı Mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar, aslında konu başlığımdan da anlayacağınız gibi Sarımsak veya Soğan Kediler için zararlı mı?

Bunu şunun için soruyorum, gençliğimde komşumuz vardı eski mahallemizde ve kadın sarımsaklı, soğanlı yiyecekler verirdi. Bunun sebebine de parazitleri falan temizler demişti.

Daha sonra birkaç veteriner hekime sordum, birisi haricinde diğerleri zararlı dedi. Neden zararlı olduğunu öğrenmek istiyorum beni bu konu hakkında aydınlatacak olan kişiler var ise çok memnun olurum.🙏🏻♥️

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben nadiren verildiği sürece zararlı olduğunu düşünmüyorum. Soğan için aynısı geçerli mi emin değilim lakin sarımsağın iç paraziti temizlediği gerçek. Kedinizde iç parazit olduğunu düşünüyorsanız, yaş mamaya çok az miktarda sarımsak katabilirsiniz ancak direkt ve fazla miktarda verilmesi sakıncalı olacaktır. Veterinere götürmeye şartları müsait olmayanlar için küçük bir bilgi olsun bu da :)

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit, cevabınız için çok teşekkür ederim, o zaman çok nadir de olsa sarımsak vereyim. Soğanın kedilere olan faydası veya zararını söyleyecek birisi de olur ise sorumun cevabını tam olarak almış olcam

ozguracar

Hayvansever
Kedi Dostu
"Soğanın içindeki bazi maddeler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir." deniyor, bir yerde okudum. ayrica baska bir yerde de; "soğan ve sarımsak kedide mide ve bağırsak hastalıklarına yol açar." diyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
"Soğanın içindeki bazi maddeler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir." deniyor, bir yerde okudum. ayrica baska bir yerde de; "soğan ve sarımsak kedide mide ve bağırsak hastalıklarına yol açar." diyor.
Evet genel anlamda zararlı. Dediğim gibi ekstrem durumlarda az miktarlarda kullanılabilir ancak aşırıya kaçmak veya bunu düzenli hâle getirmek zararlı olacaktır.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Bunlar benim için muhteşem bilgiler emeğinize sağlık çok teşekkür ederim, o zaman çok az miktarda sarımsak veriyorum kedime birkaç ayda bir? Sanırım bu şekilde sorun olmaz, soğan hiçbir zaman vermem.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bunlar benim için muhteşem bilgiler emeğinize sağlık çok teşekkür ederim, o zaman çok az miktarda sarımsak veriyorum kedime birkaç ayda bir? Sanırım bu şekilde sorun olmaz, soğan hiçbir zaman vermem.
Aşıyı yaptıramadığınız durumda veya iç paraziti olursa verin. Normal zamanda ihtiyacı yok riske atmayın