Sahiplenip Sonradan İstememe

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Az evvel instada yakın bir arkadaşımın storysine denk geldim. İstanbul'da bir sayfanın postunu paylaşmış.
Aile 3.5 yıldır on patileri ve kuyruğu olmayan dişi ve kısır kediye bakıyor. Ama bebekleri olacağı için artık kediyi istemiyorlarmis.
Sayfa da yavruya yuva arıyor. Arkadaşımin da takipçisi fazla sağolsun paylasmis.
Görünce aşırı sinirlendim. Ya hiç mi vicdan yok bu insanlarda? Madem böyle bir halt yapacaksınız ne diye sahipleniyorsun? O kadar tatlı ki... İstanbul'da olsam 1dk düşünmez cidden sahiplenirdim hemen.
Bir heves uğruna, can sıkıntınız için, aman bakamazsam salarim gider diyecekseniz HAYVAN SAHİPLENMEYİN!!! İnsan kendi evladını sokağa nasıl salabiliyor ben anlamıyorum!!! Kassandra ufacık yerden düşse bir şey olacak korkusu yaşıyorum ben.
Bu insanlar bir de anne baba olacak! Çok sinirlendim açıkçası.... Lütfen yazık etmeyin hayvanlara lütfen.. Eve alışan bir hayvan sokakta yaşayamaz...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Maalesef bunun gibi çok fazla örnek görüyoruz, keşke aileler bir evcil hayvanın çocuk gelişiminde yarattığı pozitif etkinin bilincinde olup evcil hayvanlarından vazgeçmek zorunda hissetmeseler... 9-10 yaşına gelmiş kedi-köpeklerin çocuk bahanesiyle sahiplendirildiğini gördüm. O canlının gittiği yere nasıl uyum sağlayacağı, psikolojisini nasıl etkileyeceği ise kimsenin umrunda değil. 😟

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
O kadar kızgınım ki şu an anlatamam. Onun da bir canlı olduğunu, bırakıldığında acı çekeceğini, hatta öleceğini düşünmüyorlar....

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben bu tur konularda cok farklı düşünüyorum, daha önce de 1-2 konuda dile getirmiştim.

Bu konudan bagımsız, kedi alıp 1 senede sahiplendirmek isteyenler gayet normal. Cünkü kedi dışardan bakıldıgı gibi "köpek kadar zor değil ya" denilen ama ev içinde cidden yorucu olan bir hayvan. Maması, kumu, maltı, vitamini, takviyesi, yaş maması, taraması, tüyü, aşısı, veterineri vs.

Ben köpek bakıp kediye geçiş yapmış birisi olarak "köpeğe baktım ben kedi ne ki, basit" diye düşünüp bu forumda "imdat" cıglıkları atmış birisiyim :D

Bu nedenle alan insanlar tekrar sahiplendirmeye calıstıgında kızmıyorum, cünkü bilmiyorlar. Sosyal medyada o kadar sacma hayvan bakıyor ki insanlar, soranlara "coook kolay al bi tane" diyorlar. İnsanlar da hatalı bilgiler ile sahiplenip bu sorumlulugu kaldıramıyor. Onların sucu değil.

-

bu konuya dönecek olur isek; kedi profili cok önemli. Bakın onlarda evlat, onlarca can, ne olursa olsun sokağa BIRAKILAMAZ. Ancak dürüst olarak size yazayım.

Luna tek başınayken aşırı agresif idi. Isırmalar, tırmalar, kanatmalar. Oyun ayarından fazlası idi. Bu tür bir kedi 3.5 yaşına geldiğinde hala böyle ise siz bebeğinizi bırakabilir misiniz aynı odada? Ben söyleyim, ben bırakamazdım ve bir seçim yapmak zorunda kalırdım.

Lucy geldikten sonra hiç tırmalama ısırma huyları kalmadı. Su an ponçikler :) su an bir bebegım olsa sıfır sıkıntı aynı odada bırakırım.

Kısacası hikayenin alt metnini bilmeden cok da kızmamak lazım.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol, kedi aşırı usluymus bir de zaten doğuştan on patileri ile kuyrugu yok engelli yani. 3.5 sene bakıp da bebek geliyor ondan bırakıyoruz diyorlar. Ciddi bir sorun olur alerji vs amenna. Ama keyfe keder bir de yuvalandirin yoksa sokağa aticaz demişler...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Usluysa zaten bebeğe de.kardes olur yani saçmalık.
Sokağa atma olayı zaten vicdansızlık, hiç-bir şekilde kabul edilemez ki zaten engelli ise aynı gün ölür yavrucak :(
Insanlar çok merhametsiz

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
İnsanlar sadece kendilerinden olanı düşünüyorlar maalesef böyle durumlarda çok fazla üzülüyorum neden hemen sahiplendirme yapmaya çalışıyorsunuz ki bırakın çocuğunuz hayvan sevgisi ile büyüsün birlikte gelişsinler :(