Pomeranian Boo

Sağlıklı ve Mutlu Bir Guinea Pig Nasıl Anlaşılır?

1180x200 Reklam Alanı

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,846
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,314
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Herkes hayatının kısa bir döneminde de olsa yanında olcak en iyi dostunu mutlu etmek ister. Bu sebeple herkes en iyi dostuna yüksek kalitede yaşam standartları sunmak ister. Lakin guine pigine iyi bir yaşam sunmak isteyen kişinin kaliteli bir yaşam şartının yalnızca yaşadığı alan, tükettiği gıda ile sağlanmayacağını bilmelidir. Diğer evcil hayvanlar kadar popüler olmadığından dolayı gine pigler hakkında bilinmesi gereken birçok bilgi vardır. Ginepig sahiplenmeden önce bilinmesi gereken en önemli konulardan biri ise sağlıklı ve mutlu ginepigin nasıl göründüğüdür. Özellikle yeni hayvan sahiplenecek kişiler için bu bilgiler hayat kurtarıcı olacaktır. Pet shoplardan bilinçsizce alınan ve hasta olduğu anlaşılmayan ginepigler için sonuç hüsranla bitebilmektedir.Sağlıklı ve Mutlu Bir Guinea Pig
Sağlıklı bir ginepigi anlamanın en iyi yollarından biri gözlerinde be burnunda bir problem olup olmadığına bakmaktır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ginepiglerin gözleri kapalı olmamalıdır. Gözleri açık ve göz bebeği parlak olmalıdır. Ginepiglerin gözlerinde bazı zamanlarda süt beyazı renginde akıntı görebilmektedir. Ginepiglerin gözünde görülen bu tarz akıntılar hastalık olarak algılanmamalıdır. Sağlığı yerinde bir ginepigin burnunda da herhangi bir akıntı olmamalıdır.

Ginepig sahiplenirken ve sahiplendikten sonra kürk mutlaka denenmelidir. Tür fark etmeksizin bir ginepigin tüyleri arasında bölgesel tüy dökülmemesi olmamalıdır. Tüylerin sağlığını korumak için tüyler kemirgenlere özel taraklarla günlük olarak taranmalıdır. Tüylerin arasında böceğe (parazitlere) rastlanırsa mutlaka bir veteriner hekime danışılmalı ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ginepiglerin derileri de düzenli olarak kontrol edilmeli ve herhangi bir sorun olmadığından emin olunmalıdır. Deri üzerinde kepeklenme, kızarıklık, kabuklanma gibi sorunlar varsa veteriner hekimle görüşülmelidir.
Sağlıklı ve Mutlu Bir Guinea Pig Nasıl Anlaşılır.jpg


Ginepiglerin kakaları bize sağlıkları hakkında birçok şey söyler. Çoğu zaman yaptıkları dışkıları önemsemeden temizlesek bile ara sıra kakalarının sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir. Ginepiglerde iki farklı bağırsak hareketi görülmektedir. Birincisi ginepigin besinleri daha iyi sindirmesine yardımcı olabilmek için dışkıladıktan hemen sonra dışkısını yediği harekettir. Ginepigler biz insanlarınki kadar gelişmiş sindirim sistemlerine sahip değildir. Sindirimin tam olarak tamamlanması için öncelikle besinin kendisini tüketmeli, ardından dışkıladıkları hâlini tüketmeleri gerekir. Özellikle B ve K vitaminlerini sindirmek için besinleri tükettikten sonra dışkılar ve dışkılarını yerler. Bu durum diğer hayvanlarda her ne kadar davranış bozukluğu olarak görülse de ginepigler için oldukça normaldir. Ginepiglerin sağlığı için kakalarını yemelerini önlememek gerekir. Bununla beraber ginepiglerin dışkılarını tüketmeleri etrafta hiç kaka olmayacağı anlamına gelmez. Sağlıklı bir ginepig devamlı dışkılıyor olmalıdır. Aksi durum gözlemlendiğinde ginepigin kabız olma ihtimali oldukça yüksektir. Kabız geçene kadar salatalık gibi sulu gıdaların tüketimi oldukça önemlidir. Devamlı sulu gıda ile beslenen bir ginepigse ishal olabilmektedir. Bu durumda ise kuru gıdalara ağırlık verilmeli, ishalin iyileşmemesi durumunda bir veteriner hekime danışılmalıdır.Ginepiglerin hastalık belirtileri daima gözle görülü bir yerde olmayabilmektedir. Bu sebeple ara sıra ginepiglerin vücutlarının alt bölgesinin kontrol edilmesi gerekir. Sağlıklı bir ginepigin kendini devamlı temizlediğinden herhangi bir koku, idrar kalıntısı, popoya kaka yapışması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Karın bölgesi ıslak olan veya dışkı kalıntısı bulunan bir ginepigte ishal gibi birçok hastalık görülebilmektedir.
Ginepigler fiziksel olarak rahatsızlanabilecekleri gibi psikolojik olarak da kolaylıkla hasar görebilirler. Ginepiginizin davranışlarını ölçmek mutlu veya mutsuz olduğunu anlamak için oldukça gereklidir. Çoğu zaman enerjik ve hareketli olan bu canlıların halsizleşmeleri, bir kenara çekilip devamlı uyumak istemeleri, oyun isteklerine karşılık vermemeleri, devamlı saklanmak istemeleri bir rahatsızlıkları olduğuna işarettir. Bu gibi durumlar gözlemlendiğinde kesinlikle hafife alınmamalı gün içerisinde mutlaka bir veteriner hekime götürülmelidir. Bu durumların önüne geçmek içinse ginepig devamlı sosyalleşmeli ve iyi bakılmalıdır.

Ayrıca ilginizi çekebilir: 
Son düzenleme:

Benzer konular