Sağlıklı ve Mutlu Bir Guinea Pig Nasıl Anlaşılır?

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Hepimiz hayatımızı ve evimizi paylaştığımız evcil hayvanlarımız ile mutlu bir ömür geçirmek isteriz. Bunun için de onlara en iyi yaşam alanını ve en kaliteli mamayı sunmaya çalışırız. Ancak kendimizden de bildiğimiz üzere sağlık ve mutluluk yalnızca nerede yaşadığınıza ve ne yediğinize bağlı olmayabilir. Hakkında daha az şey bilinen Gine domuzları da zaman zaman daha mutsuz, daha az aktif ya da hasta bir hale gelebilir. Bu yüzden sağlıklı ve mutlu bir Guinea Pig nasıl anlaşılır, bilmeniz gerekir.Sağlıklı ve Mutlu Bir Guinea Pig
Kobayınızın gözlerini ve burnunu kontrol edin. Gözlerinin ve burunun deliklerinin her ikisi de açık olmalı. Guinea Piglerin gözlerinde süt benzeri bir akıntı olabilir; bu normaldir. Gözlerinde veya burnunda başka herhangi bir akıntı varsa değerlendirilmelidir.

Tüylerini kontrol edin. Gine domuzunuzun tüylerini sık sık fırçalayın. Fırçalama esnasında tüylerini de kontrol edin. Kürkü dolu olmalı ve kel noktalar bulunmamalıdır. Bu sırada cildini de kontrol edin; herhangi bir kızarıklık, kuruluk veya pullanma belirtisi varsa veterinere bildirilmelidir. Bazen, kobaylar, uyuz adı verilen bir tür akar yüzünden cilt hastalıklarından mustarip olabilirler. Bu çok rahatsız edici ve kaşıntılı bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla ilaç ile tedavi gerektirir, bu yüzden endişeniz varsa gecikmeyin.

Sağlıklı ve Mutlu Bir Guinea Pig Nasıl Anlaşılır.jpg


Guinea Piginizin dışkılarını kontrol edin. Gine domuzlarının iki tip bağırsak hareketi vardır. İlk olarak, yedikleri yumuşak şeyler bir tür dışkıya neden olur. Bunları tekrardan yiyebildikleri için çoğu zaman görmezsiniz bile. Sonrasında bunları yiyip sindirdikten sonra kafeste görebileceğiniz sert peletler üretirler. Eğer kafeste herhangi bir dışkı bulamazsanız, bu Gine domuzunuzun kabız olduğu anlamına gelebilir. Böyle bir durumda ona bir parça elma ya da armut verin. İşe yaramazsa, veterineri arayın. İshal olduğunu fark ederseniz, bunu acil bir durum olarak düşünün, çünkü ishal vücudu çok hızlı bir şekilde susuz bırakabilir.Gine domuzunun vücudunun altını kontrol edin. Gine domuzları genellikle kendilerini temiz tutar, ancak sizinkinin karın kısmı ıslak ve kokuyorsa, idrar yolu enfeksiyonu veya ishal olabilir. Bu, veterineri ziyaret etmenizi gerektirir.

Kobayınızın davranışlarını kontrol edin. Guinea Pigler genellikle aktif, komik yaratıklardır. Çoğu zaman kafeslerinden kaçarlar veya buldukları şeylerin üzerinden atlarlar. Eğer iyi bir şekilde sosyalleşirlerse sahiplerine dost olurlar. Sizinki karakteristik olmayan bir şekilde sessizse, kafesinin köşesinde kendisini izole ediyorsa veya oynamakla ilgilenmiyorsa, bir şeyler yanlış olabilir. Diğer hastalık belirtilerini bulmaya çalışın. Herhangi bir hastalık belirtisi yoksa bile kötü ruh hali birkaç günden fazla sürerse veterinere götürün.

Guinea Pig, özenli ve iyi bir bakım ile dört ila sekiz yıl yaşayabilir. Bu nedenle evcil hayvanınızı yeni aldıysanız, önünüzde birlikte geçirebileceğiniz çok uzun yıllar var. Gine domuzunuzun sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, mutlaka veterinerinize danışın.

Ayrıca ilginizi çekebilir: