Rozella papağanı hakkında

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhaba sevgili forumdaşlar🙂
Ben ne zamandır Sultan papağanı almak istiyordum. Ama bi arkadaşın Rozella papağanı varmış ve satacakmış. Ben de almaya karar verdim. Ama bu papağan hakkında bi iki minik bilgi dışında neredeyse hiç bir şey bilmiyorum.
Acaba hiç bu papağanı besleyen var mı. Tecrübeli ve bi iki nasihat verecek birileri🙃.
Bir de papağanı iki gün sonra bize, bir haftalığına bırakacaklar tatile gidecekleri için. O zaman bi fotoğrafını çeker koyarım.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, merhabalar açıkçası benim pek bir fikrim yok size detaylı bilgiyi papağan besleyen arkadaşlarım mutlaka vereceklerdir.

İnternetten baktım görsellerine de oldukça muhteşem renklere sahip bir papağan, çok hoşuma gitti. Ben biraz muhabbet kuşuna benzettim :) bu arada arkadaşınız ise mutlaka sahiplenin, satın almayın derim; ücret ödemediğiniz sürece sizin dostunuzdur♥️

518

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Ben de bi iki siteden bilgi edindim. Ama sadece doğal yaşamı hakkında bilgiler veriyorlar. Neredeyse hiç evde beslemek isteyen ne yapmalı, hangi yemleri tercih etmeli bahsetmiyorlar.
Sultan papağanı hakkında çok okumuştum. Eğer alırsak artı o biligerle hareket ederim:giggle:.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben de bi iki siteden bilgi edindim. Ama sadece doğal yaşamı hakkında bilgiler veriyorlar. Neredeyse hiç evde beslemek isteyen ne yapmalı, hangi yemleri tercih etmeli bahsetmiyorlar.
Sultan papağanı hakkında çok okumuştum. Eğer alırsak artı o biligerle hareket ederim:giggle:.
Lütfen yabancı kaynaklardan yardım alın. Google translate dil bilmiyorsanız yazanı anlamanızda yardımcı olacaktır. Her türün ihtiyacı farklı oluyor.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Dediğiniz gibi yaptım. Ve gerçekten daha çok bilgiye ulaştım (çevirisi biraz kötü olsada☺), teşekkür ederim.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Arkadaşlar rozella papağanı geldi ve üç gündür bizde. Hareketli, ötüyor yemek yiyiyor, su içtiğini görmedim ama kafesine bir kasede su koyunca banyo yaptı.
Ama nedense sürekli küçük küçük titriyor. Acaba korktuğundan dolayımı yoksa üşüyormudur🙄.
Ceyranda kalmadı, cam açık duruyor ama hava soğuk değil. Şu anda kuş bize bir haftalığına emanet. Başına bir şey gelsin istemiyorum.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, hangi hayvan olursa olsun bölgesi değiştirildiği zaman strese girerler ve buna kuşlar da dahil. Büyük ihtimal strese girmiştir, naçizane tavsiyem birkaç gün yalnız bıraksaydınız kuşu kafese ve bulunduğu ortama alışsaydı çok daha etkili olurdu.

Mehmet Ö

Hayvansever
Kus Dostu
Ben rozella papağanına hayran kaldım desem yeridir maşallah ne muhteşem renklere sahip bir hayvan, tüyü kadar ömrü olur inşallah. Ayrıca bilgisi olan arkadaşlar rica etsem kendilerinden rozella papağanları hakkında detaylı bilgi verebilirler mi? Ben de ilerleyen dönemlerde durumum (ev durumum) müsait olursa dost edinmek isterim böyle bir papağanı.

Detaylı bilgiden kastım, beslenmeleri, hastalıkları ve tedavileri gibi şeylere nasıl önlemler veya çareler arayacağız?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Şu an benim odamda duruyor. Ve evde misafir olduğu için hiç bir oda boş değil ne yazık ki🙄
Bi de elimden çekirdek, ballı krakerini🥨 ve elma yiyiyor🍎. Dün elim kafesin içindeyken yedi. Ama genel olarak tellerin arkasından verince yiyiyor:giggle:

Mehmet Ö

Hayvansever
Kus Dostu
@Sultanım, muhabbet kuşlarından yola çıkarak size bildiklerimi anlatmak istiyorum. Muhabbet kuşu besleyen kişiler hiçbir zaman ballı kraker, plastik tünek veya gelişi güzel yiyecekler vermez kuşlarına. Ballı krakerler aslında çok zararlı kuşlar için fakat bunu birçok kişi bilmiyor maalesef, ben muhabbet kuşuma beyaz sade yem alırdım ishal olma durumunda da kanarya yemi verirdim. Mamasını da tabii ki 2 güne bir verirdim, yalnız olduğundan dolayı o enerjiyi atması biraz sıkıntılı olabilir diye :)

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Ben de biliyorum ballı krekerin zararlı olduğunu ama yemleriyle birlikte bir tane gelmiş. Ben de veriyim demiştim :giggle: . Plastik tüneklerin kuşlara zarar vereceğini de biliyorum aslında ama dediğim gibi kuş bizim değil. Bir haftalığına bizde. Ama ben kendim hasır ipten bonibon kapaklarını delip geçirerek ve bir dal parçasına bağlıyarak bir salıncak yaptım ve ona hediye ettim🙃. Şu an kapaklarla oynuyor ama daha dala çıkmadı

Mehmet Ö

Hayvansever
Kus Dostu
@Sultanım, elinize emeğinize sağlık çok güzel düşünmüşsünüz bu durumu, kuşun strese girmemesi için elinizden geleni yapmışsınız. Eğer hâlen aynı durumu yaşarsanız kesinlikle uzman bir veteriner hekime götürmenizi isteyeceğim. Aksi hâlde emanet kuşun başınıza kalması kadar kötü bir durum olamaz sanırım, vicdanen insan kendisini çok rahatsız eder o an.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Evet haklısınız ama o kadar ciddi bir sorun yoktur diye düşünüyorum. Dedikleri gibi strese girmiştir diye düşünüyorum. Çünkü bir çok sitede bu papağanlar soğuğa çok dayanıklı hatta kışın bile dayanır yazıyordu. Umarım öyledir yani. Ama şu an neşesi gayet yerinde gibi duruyor. Sessiz sessiz kapaklar ile oynuyor:D
15595619940311117617100709759611.jpg

Mehmet Ö

Hayvansever
Kus Dostu
Mutlu olmasına çok sevindim inanın ben de mutlu oldum :) inşallah hiçbir sorun olmadan emanetinizi dostuna güzel bir şekilde teslim edersiniz.