Rio

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Miu

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba yeniden,

Size köpeğim Rio'yu tanıtmak istedim.

Kendisi sokak köpeği. Benim evimin dibinde şantiye alanında beslediğim 10-12 kadar köpekten birinin yavrularındandı. 7 kardeştiler. Bu hanımefendi yaklaşık 2 aylık oldu olmadı derken yola çıkmış. Hoop arabanın altında kalmış. 12. kattaki evimin içinden ağlama seslerini duydum öyle söyleyeyim. Apar topar indim tabi. Kaldırıma yanaşmış, ağlıyor :( Tüm kardeşleri, annesi, diğer köpekler yanında. Çarpan da yanında. Güvenlikler vs hepsi toplanmış öööyle bakıyorlar hayvana :mad: çünkü durup bakınca iyileşecek. O kadar çaresiz ve acı içindeydi ki anlatamam.

Hemen aldık ablamla, arabaya attık, kliniğe gittik. Yol boyu ağladı. 15 gün tedavi süresi oldu. 3-4 kırık ve kalça çıkığı vardı, ancak ameliyat olamadı bebek olduğu için. 15 gün sonunda aldık, eski yerine getirdik. Kabul etmedi diğer köpekler, dışladılar, bu da yürüyemiyordu tam zaten. Topal topal korkudan çalıların arasına saklandı :( Dayanamadım aldım eve (büyük konuşup eve asla almayacağım köpek demiştim, daha 1 yıl olmamıştı 14 yaşındaki köpeğimi kaybedeli :( o acıyı bir daha yaşamayacağım diye büyük konuştum, başıma yine geldi ).

İşte bizim maceramız böyle başladı 🥳 Hala kendini arabanın altına bilerek attığını düşünüyorum 😂 hava aşırı soğuktu, dışarıda kalmamak için akıllılık edip kendini eve aldırdı sıpa 🤪 Ki zaten kardeşlerinden sadece 1 tanesi daha hayatta, o da apartmanda başka birisi sahiplendi. Diğer hepsi maalesef öldü :( Rio 1 yaşında ameliyat oldu kalçasından ama hala düzelmedi. Yürümesinde aksama yok ancak o tarafı çok zayıf. Acı çekmesin de başka bir şey istemiyorum. Şuan 1,5 yaşında.

Şuan benim için dünyanın en güzel köpeği kendisi.

Bu kliniğe götürdüğümde kazanın ertesi günü. Çok ürkek, korkaktı.

IMG_8205.JPG

Bu da eve aldığımda, kızımızı süsledik tabii ki :D

UYBF5733.JPG

Bu da bu sıralar, canavar oldu. 28 kilo civarında şuan.

IMG_1639.JPG

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miu, elinize, emeğinize ve yüreğinize sağlık sonuna kadar okudum ve o kadar mutlu oldum ki. Diğer yavruların ölmelerine çok üzüldüm ama bir canı yaşamınıza almanız aşırı mutlu etti beni ve çok fazla duygulandırdı. Maşallah çok güzel duruyor, tüyleri kadar ömrü olsun ve çok uzun yıllar sizlerle olsun.

Keşke herkes sizin gibi, foruma üye olan ve ziyaret eden hayvanseverler gibi vicdanlı olsa. Maalesef ortalık çok kötü ve acımasız insanlarla dolu. Çok klişe olacak ama iyi insanlar, iyi ki varlar... iyi ki varsınız.

• Beğen
Tepkiler: Miu

Miu

Hayvansever
Kopek Dostu
@Miu, elinize, emeğinize ve yüreğinize sağlık sonuna kadar okudum ve o kadar mutlu oldum ki. Diğer yavruların ölmelerine çok üzüldüm ama bir canı yaşamınıza almanız aşırı mutlu etti beni ve çok fazla duygulandırdı. Maşallah çok güzel duruyor, tüyleri kadar ömrü olsun ve çok uzun yıllar sizlerle olsun.

Keşke herkes sizin gibi, foruma üye olan ve ziyaret eden hayvanseverler gibi vicdanlı olsa. Maalesef ortalık çok kötü ve acımasız insanlarla dolu. Çok klişe olacak ama iyi insanlar, iyi ki varlar... iyi ki varsınız.
Aminnnnnnnnnnnnnnnn, inşallah 🙏

Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince yardımcı oluyoruz, olacağız.
İnsanlar kötü. Ben artık insanların sevmesini, şu hayvanlara yardımcı olmasını falan da istemiyorum. Olanlar oluyor zaten. Kalanının yeter ki zararı dokunmasın, zulmetmesinler onlara kafi. Gerisini biz hallederiz :)

Ve size bu platform için teşekkürler :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miu, rica ederim beğenmenize de ayrıca sevindim siteyi, ben de o şekilde diyorum; yeter ki zarar vermesinler. İyilik yapmalarınıda geçtim.

• Beğen

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Benim de Rio'ya benzer desende bir sokak köpeğim vardı. Büyüklüğüyle sevecenliği, duygusallığı doğru orantılı olan bir köpekti 😄
Ameliyat olduğu kısmın güçlendirilmesi için fizyoterapi denediniz mi?

• Beğen

Miu

Hayvansever
Kopek Dostu
Benim de Rio'ya benzer desende bir sokak köpeğim vardı. Büyüklüğüyle sevecenliği, duygusallığı doğru orantılı olan bir köpekti 😄
Ameliyat olduğu kısmın güçlendirilmesi için fizyoterapi denediniz mi?
Aynen öyle, boyut büyük ama duygusallık da onunla yarışır :)

Fizyoterapi denemedim. Şuan basmasında hiç sıkıntı yok. Çook yorulursa sekiyor biraz. Koşuyor, her şeyi yapıyor. Koltuktan 4-5 metre ileriye dahi zıplıyor. Köpeklerle koşturmakı oynarken de sıkıntı yok, manevralar falan yapsa dahi.

Sadece güçsüz. O ayağını hep koruyor. Çok az güç veriyor. Daha ince, patisi daha küçük. Kasları çok güçsüz. İnşallah ileride sıkıntı çıkmaz:(

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evde oyun oynayarak bacağını çalıştıracak hareketler yaptırabilirsiniz. Ayağının üzerine yük vermeye alışırsa devamı gelir zaten :) Küçük esneme hareketleri bile ilk adımı atmanızda yardımcı olur. :)

Miu

Hayvansever
Kopek Dostu
Evde oyun oynayarak bacağını çalıştıracak hareketler yaptırabilirsiniz. Ayağının üzerine yük vermeye alışırsa devamı gelir zaten :) Küçük esneme hareketleri bile ilk adımı atmanızda yardımcı olur. :)
Bunları sürekli yapıyoruz, sürekli oyun istediği için 🤕. Esmene hareketi kendisi sürekli yapıyor zaten, ihtiyaç duyuyor demek ki.