Proplan Kitten Yeterli gelmiyor mu?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Midnight

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba arkadaşlar, 2 aylıkken sokaktan aldığım kedime (şuan 3.5 aylık) Proplan kitten mama veriyorum. Ara ara yaş mama ve ödül mamaları veriyorum. Kedim çok hareketli evin içinde koşturmayı atlamayı zıplamayı çok seviyor ve çok sağlıklı görünüyor. Fakat vücut olarak kaburgalarından sonra poposuna doğru olan kısım biraz içeride. Yani gözüme zayıf görünüyor. Çok hareketli olmasından mı kaynaklanıyor sizce, yoksa mamayı mı az yiyor ya da mama yetersiz mi geliyor yorumlarınızı bekliyorum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Midnight, merhabalar kedinizin fotoğrafını eklerseniz ona göre yorum yapabiliriz. Gelişim çağında olan kediler genelde çok hareketli olduğundan kilo almaları da oldukça zor olur. İlerleyen zamanlarda (kızgınlık dönemleri hariç) daha sakin bir hâl alır.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Başta bizim kız da aynıydı. Hoş hala kilo almasin diye uğraşıyorum ben. Benim size tavsiyem, 6 aylıktan sonra kısırlastirin kedinizi. Hem onun sağlığı için, hem de sizin için. Mamayı kaç gram veriyorsunuz günde? Kaç kilo bir de?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavru kedinin gelişimini en iyi şekilde tamamlaması için yalnızca hazır mama değil; yoğurt, et, peynir, yumurta, ev yapımı yaş mama da yemesi gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo almasını istiyorsanız özellikle ev yapımı yaş mama ağırlıklı besleyebilirsiniz. Fazla kilonun da sağlıklarını etkileyeceğini unutmayın.

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Burayı okumuşken aklıma geldi. Benim 6 aylık yavrum yumurtaya dilini bile sürmüyor, peyniri sevmiyor, yoğurdu da çok az yiyor. O yüzden et yiyorsak ona da veriyoruz tabaktan falan yaş ama niyetine ama bizimki garip bir şekilde yeşil mercimek yemeği görünce kendini tutamayıp saldırıyor, annem de kıyamayıp birkaç kez verdi, çocuk hâliyle kaba gömülüp bir noktacık bile bırakmadı gerisinde... Tahıllar pek de iyi değil onlar için ama arada yese zararı olur mu acaba onun? Bir de babam getirip de pişirmişsek kaynamış mısıra deli olup bizim yememizi de zorlaştırıyor, aslında bize bile zararlı, hem gdo lu hem de bizi bile çok yiyince ishal edebiliyor diye bir şekilde yemesini engelliyorum. Yemesi gereken şeyleri sevmeyip de yememesi gereken şeyleri seven acayip bir bizimki mi?

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu arada benim 6 aylık yavru da bana hep zayıfmış gibi geliyor(Royalle başladı, Proplan kittene geçiyoruz yavaş yavaş, üç ay sonra da Nd tahılsıza geçmek için bir buçukluk aldım denemeye...) ama ilk hâlinin fotoğraflarına bakınca ve tartıya çıkarınca aslında öyle olmadığını anlıyorum. Gayet de 3 kiloyu geçmeye başlamış yeni yeni... Aşırı hareketten olabilir. Benimki de çok kilolu değil gibi ama mamayı öğün hâlinde de vermiyorum, gelişim çağında az az boşaldıkça ekliyorum kaba, ihtiyacı oldukça gidip yiyor benimkisi. Duyduğuma göre özellikle erkek olanları kısırlaştırdıktan sonra deli gibi kilo alıyormuş, kısır maması yedirmezsek özellikle de...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Burayı okumuşken aklıma geldi. Benim 6 aylık yavrum yumurtaya dilini bile sürmüyor, peyniri sevmiyor, yoğurdu da çok az yiyor. O yüzden et yiyorsak ona da veriyoruz tabaktan falan yaş ama niyetine ama bizimki garip bir şekilde yeşil mercimek yemeği görünce kendini tutamayıp saldırıyor, annem de kıyamayıp birkaç kez verdi, çocuk hâliyle kaba gömülüp bir noktacık bile bırakmadı gerisinde... Tahıllar pek de iyi değil onlar için ama arada yese zararı olur mu acaba onun? Bir de babam getirip de pişirmişsek kaynamış mısıra deli olup bizim yememizi de zorlaştırıyor, aslında bize bile zararlı, hem gdo lu hem de bizi bile çok yiyince ishal edebiliyor diye bir şekilde yemesini engelliyorum. Yemesi gereken şeyleri sevmeyip de yememesi gereken şeyleri seven acayip bir bizimki mi?
Ayda yılda bir ödül niyetine az miktarda verirseniz bir şey olmaz sürekli hâle getirmemeniz yeterli olur. Mısırı da miktarı kısıtlı tutmak şartıyla yine ayda bir verebilirsiniz. Besleyen kişiyi tanımıyorsanız siz sahiplenene kadar ev yemeğiyle beslenmiş olabilir :)

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Ayda yılda bir ödül niyetine az miktarda verirseniz bir şey olmaz sürekli hâle getirmemeniz yeterli olur. Mısırı da miktarı kısıtlı tutmak şartıyla yine ayda bir verebilirsiniz. Besleyen kişiyi tanımıyorsanız siz sahiplenene kadar ev yemeğiyle beslenmiş olabilir :)
Azaltalım o zaman. Mutfakta kavanoz kapağına döküyorduk mama kabı kirlenmesin diye, fazla yemiyordu böylece. Yoğurt her gün az az koyuyoruz, umarım zararı olmaz(pek yemiyor gerçi). Evin yakınındaki kedi evinde doğup büyüyen bir kedi, 3 aylıkken de eve geldi. En fazla çiğ tavuk ya da ucuz kuru mama yemiştir. :D

Midnight

Hayvansever
Kedi Dostu
Başta bizim kız da aynıydı. Hoş hala kilo almasin diye uğraşıyorum ben. Benim size tavsiyem, 6 aylıktan sonra kısırlastirin kedinizi. Hem onun sağlığı için, hem de sizin için. Mamayı kaç gram veriyorsunuz günde? Kaç kilo bir de?
@Midnight, merhabalar kedinizin fotoğrafını eklerseniz ona göre yorum yapabiliriz. Gelişim çağında olan kediler genelde çok hareketli olduğundan kilo almaları da oldukça zor olur. İlerleyen zamanlarda (kızgınlık dönemleri hariç) daha sakin bir hâl alır.
Yavru kedinin gelişimini en iyi şekilde tamamlaması için yalnızca hazır mama değil; yoğurt, et, peynir, yumurta, ev yapımı yaş mama da yemesi gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo almasını istiyorsanız özellikle ev yapımı yaş mama ağırlıklı besleyebilirsiniz. Fazla kilonun da sağlıklarını etkileyeceğini unutmayın.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Kısa bilgiler geçeyim. Kedimi bulduğumda veterinere götürdüm ve 8-9 haftalık olduğunu söylediler ve doğum tarihine 30 temmuz yazdılar. Ben 19 eylülde evimde bakmaya başladım. İlk bulduğumuzda 700 gram ağırlığındaydı. 20 gün sonra 1100-1200 grama ulaştı ve diğer 20 günün sonunda (29 ekim) 1400 gram olmuştu. Aynı zamanda kedim de ağız kokusu vardı ve Pet active Biodent Hexidine damla verdiler suyuna damlatmam için ama geçmedi. Veteriner, kedime antibiyotik tedavisi uygulamam gerektiğini söyledi (30 ekim) ve amoklavin kullandım 1 hafta sabah akşam 0,5 cc. Bir hafta sonra ağız kokusu geçti, sanırım dişlerinde enfeksiyon vardı.(Kilosunu ya da sağlığını ne kadar etkiler bilmiyorum).
Kedime ne kadar mama verdiğimi bilmiyorum çünkü ölçecek bir şeyim yok.Maması azaldıkça kabına mama koyuyorum. Genelde geceleri mamayı daha fazla yiyor. Ama bana hala az yiyormuş gibi geliyor. Yada onun hala bir yavru kedi olduğunu unutuyorum belki onlar için normaldir yediği.

İlk ay aldığım Proplan 1.5 kg kitten mama 30 günde bitti. Mamaya ek 3 4 pakette yaş mama yedi.

Bugün itibariyle kedimin bir kaç fotoğrafını ekliyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.29 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.29 (1).jpeg
    394.4 KB · Görüntüleme: 197
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.29.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.29.jpeg
    393.7 KB · Görüntüleme: 195
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.30 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.30 (1).jpeg
    356.9 KB · Görüntüleme: 221
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.30.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.30.jpeg
    217.2 KB · Görüntüleme: 163
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.31 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.31 (1).jpeg
    173.6 KB · Görüntüleme: 111
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.31.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.31.jpeg
    198.6 KB · Görüntüleme: 186
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.32 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.32 (1).jpeg
    274.6 KB · Görüntüleme: 200
  • WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.32.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-13 at 10.49.32.jpeg
    300.3 KB · Görüntüleme: 195

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Midnight, kilosuna göre çok mama veriyorsunuz. 1.5kg 1 ayda bittiyse günde 50gr veriyorsunuz demektir ki bu benim kendime 3.5kg iken verdiğim mama. 1 çay bardagindan bir tık daha az vermeniz yeterli. 25-30gr yemesi lazım günde. Yoksa sürekli yemek ister. Yaş mamayı da devamlı vermeyin. Ayda 1 yeterli. Biz başta günde 3 öğün olarak veriyorduk. Şimdi ne zaman durması gerektiğini bildiğinden 50gr koyuyoruz mama kabına. Bittikçe koymayın yoksa obez olma imkanı var ilerde. Benim arkadasimin kedisi şu an 4 yaşında 9kilo ve diyet yapıyorlar. Baştan önleminizi alin derim ben...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Veterinerle bu konu hakkında konuştunuz mu? Daha fazla ya da daha az vermeniz konusunda bir şey dedi mi? Her kedinin metabolizması farklıdır yediklerini hızlı sindiriyor olabilir