Pirelerin Özellikleri

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
Pireler, asalak gruplarına giren havyanlardır. Eklembacaklı ve haraşe grubunda yer alan pireler insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Uzmanlara göre dış parazitler olarak da geçmektedir. İnsanların ve hayvanların kanı ile beslenen heteretof canlılardır. Bu canlılar köpek, kedi, insan ve bazı kuş türlerine örnek vermekteyiz. Zıplama yeteneğiyle adeta insanların en büyük sorunu haline gelen sorunlardandır.

Zıplamaları oldukça iyi olup kendinden 35 ve 65 katı arasında zıplayabilmektedirler. Yakalaması imkânsız olan ve gözle zor ayırt edilen canlılardan birisidir. Pirelerin boyunca bahsedecek olursak 2mm – 4mm arasında oldukça katı ve sert bir cisim kadar dayanıklıdır. Üreme yapıları ise yumurta bırakarak oluşur pireden daha hızlı ürer ama yumurta bırakır. Pireler sıçrama güçlerinden dolayı üremeleri daha kolay olur.

Pireler ışınlanabilir lafı hızlarından dolayı gelmektedir. DNA ve gen gereği bu şekilde yaratılmışlardır. Pireler genellikle siyahımsı olmasına rağmen açık renklere de rastlanabilmektedir. Ayak ve bacak yapıları ise yere tam basar yani oldukça dayanıklı ve dengesini kaybedip düşmesi imkânsızdır. Eğri yerlere dahi zıplarsa tutunmaları çok iyi olduğu için orayı kirletebilir. Pirelerin evde veya işletmede olduklarını anlamak çok zor değildir. Isırığı ve bıraktığı pisliklerden anlaşılabilir. Eğer bu durumda iseniz ürememelerinin çok sayısından dolayı pire ilaçlama yöntemi ile yok edebilirsiniz.

pirelerin-ozellikleri.jpg


Pireler uzun yıllar yaşayabilmekte olup hızlı ürerler. Yatakları koltukları ve çarşafları kirletir ve bakterilerini bırakabilmektedir. Pireler 6 ayaklı olup zıplamalarını ve yürümesini de rahatlatıyor. Pire evlerde ve işletmelerinizde varsa taşıdıkları hastalıklar yüzünden ölümcül olabilmektedirler. O hastalıklar Rickttesia bakterileri ( tifüs ) , veba, cilt derisinde oluşan hastalılar ısırma yolluyla geçmektedir. Bu durumda ölümcül hastalıklara yol açmaktadır. Bu durumda en prestijli pire ilaçlama şirketler ile anlaşarak derhal ilaçlattırınız. Uzmanların araştırmasına göre vebadan dolayı 4 kişiden 1 i ölmüştür. Nedeni ise pirelerdir. Pirelerin hayatını idame ettirmeleri için memeli türdeki hayvanlardan kanını emerek idame ettirmek zorundadır.

Pirelere göre hem daha hızlı hem daha fazla üredikleri için pire ilaçlama fiyatları konusu biraz tuzlu olarak geçse de son yeni nesil deki taktiklerle oldukça kolaylaştırılmıştır. Pirelere sahte kan kokusun ile kandırılması ile yakalanmaktadır. İnsanların korkulu rüyası olan pireler çocuklara da kolaylıkla kedi ve köpeklerden geçmektedir. İlk önce evin ve işletmenizi ilaçlandırmasından sonra doktorlarınızın takibi ile ilaçlarınızı çocuğa periyotlar şeklinde verebilirsiniz. Pire bir yarış arabasından 75 kat daha hızlı olup canlılar arasında en hızlı canlılar olarak ta adlandırılır. Bu yüzden pire ilaçlama şirketleri üzerine çok iş düşmektedir. Oldukça titiz ve güvenli iş çıkartmaları gerekmektedir. Pireler kümes hayvanlarına bulaşıp telef olmasını istemiyorsanız her senede bir kümeslerinizi ve ahırlarınızı ilaçlattırmakta fayda vardır. Pire ilaçlama şirketler ile bu sayede maddi ve manevi sağlınızı korumuş olursunuz. Özellikle evcil hayvanı bulunan müşteriler her senede 2 kere ilaçlatılmaları hem evcil hayvanınızı hem de kendi sağlığınızı korursunuz.
 

Benzer konular