Petshoplardaki Hayvanların Durumu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Bildiğiniz üzere bir ara petshoplarda hayvan satışlarının yasaklanması gündemdeydi. Ancak sanırım yasak filan yok ya da denetim yapılmıyor ki petshoplar hala her türlü hayvan satışı yapmaya devam ediyorlar. Aklıma geldi, bu süreçte acaba o hayvanların durumu ve akıbeti nedir? Benim yaşadığım yerdeki birçok AVM mağazalarını kapattı. Dışarıdaki petshoplar yine bir şekilde ilgileniyorlardır diye düşünmek istiyorum ama AVM içlerindekiler için endişeliyim. Bilgisi olan, gören, duyan varsa belki bilgilerimizi paylaşabiliriz.

Ayrıca #satınalmasahiplen diye de eklemek istiyorum.

1586989511157.png

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir petshopcu ile tartıştım zamanında.

Kedinin gözlerinden yaş geliyor, sürekli yatıyor ve aşırı garip ses çıkartıyordu. Dedim bu kediyi veteriner hekime götürmeniz gerekli, aksi hâlde yaşamı son bulabilir dedim. Biz onun vitaminini, ilacını verdik hiçbir şey olmaz dedi.

Adamla bayağı ağız dalaşına girdim, burada anlatırsam kendimi tutamayıp bayağı giydirebilirim bazı kelimeleri o yüzden kendi koyduğum kuralları da çiğnemek istemiyorum.

Petshop üzerinde canlı hayvan satan petshopcular, gram umursamıyorlar hayvanları. Tek gördükleri şey para! Direkt olaya şu kadar eder, bu kadar eder gözüyle bakıyorlar. Elbette herkes ev geçindiriyor, herkesin ihtiyaçları var ama düşünsene Dünya'ya bir hayvan olarak gelmişsin ve petshop üzerinde (eskiden kölelik vardı aynı onun gibi) seni satıyorlar ve satın alan kişi şikayetçi oluyor senden direkt barınağa veriyor... ne kadar acı bir durum?

Hayvanların canlı olduğunu, diğer tüm canlılar gibi onların satılamaz olduğunun kimse bilincinde değil.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir petshopcu ile tartıştım zamanında.

Kedinin gözlerinden yaş geliyor, sürekli yatıyor ve aşırı garip ses çıkartıyordu. Dedim bu kediyi veteriner hekime götürmeniz gerekli, aksi hâlde yaşamı son bulabilir dedim. Biz onun vitaminini, ilacını verdik hiçbir şey olmaz dedi.

Adamla bayağı ağız dalaşına girdim, burada anlatırsam kendimi tutamayıp bayağı giydirebilirim bazı kelimeleri o yüzden kendi koyduğum kuralları da çiğnemek istemiyorum.

Petshop üzerinde canlı hayvan satan petshopcular, gram umursamıyorlar hayvanları. Tek gördükleri şey para! Direkt olaya şu kadar eder, bu kadar eder gözüyle bakıyorlar. Elbette herkes ev geçindiriyor, herkesin ihtiyaçları var ama düşünsene Dünya'ya bir hayvan olarak gelmişsin ve petshop üzerinde (eskiden kölelik vardı aynı onun gibi) seni satıyorlar ve satın alan kişi şikayetçi oluyor senden direkt barınağa veriyor... ne kadar acı bir durum?

Hayvanların canlı olduğunu, diğer tüm canlılar gibi onların satılamaz olduğunun kimse bilincinde değil.

Sürekli tartışıyorum. Ama bu konuda sıkı kanunlar, denetimler gelmediği sürece pek bir şey değişmeyecek. Bir canlı üzerinden, ve onun yaşam standartlarını hiçe sayarak para kazanmaya, ev geçindirmeye filan karşıyım. Buna saygı da duyamıyorum. Herhalde iyi bakan petshop da vardır, bana hiç denk gelmedi ama var olduğuna inanayım, ama birçok hayvan sefil bir halde. Mutsuzlar, yeterince beslenmedikleri açık. Durdukları kafesler pis. Aralarında hasta olan çok. Sorunca ama hepsi de mükemmel bakıyor, hepsi de onların iyiliğini düşünüyor, hepsi de hayvan seviyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben günlük olarak besleniyorlar diye biliyorum. Bu kadar hayvanın telef olması aynı zamanda onların da zararına olacaktır sonuçta onlar da parayla üreticiden alıyorlar. El altından satılan, başka yere taşınan hayvanlar olmuştur mutlaka. Tabii bu süreçte pet shop içinde önünde maması suyu olmadan 'unutulan' kedi-köpeklere şahit olduk. Umarım bununla ilgili bir çalışma yapılır. Biz hayvanseverlerin kolunu bağlamasalar biz de harekete geçebiliriz.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben günlük olarak besleniyorlar diye biliyorum. Bu kadar hayvanın telef olması aynı zamanda onların da zararına olacaktır sonuçta onlar da parayla üreticiden alıyorlar. El altından satılan, başka yere taşınan hayvanlar olmuştur mutlaka. Tabii bu süreçte pet shop içinde önünde maması suyu olmadan 'unutulan' kedi-köpeklere şahit olduk. Umarım bununla ilgili bir çalışma yapılır. Biz hayvanseverlerin kolunu bağlamasalar biz de harekete geçebiliriz.

Teşekkürler. Umarım öyledir. Evet, birçok konuda daha almamız gereken epey yol var. Sokaklara koyduğumuz mama - su kaplarını bile atıyorlar. Ama yine de pes etmeden hayvanların yanında olup onların haklarını savunmaya devam etmeliyiz.

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Bu zamanda hala petshoplarda CANLI satışı resmen REZİLLİK.

Ha insan satışı yapmışsın ha can dostlarının satışı benim gözümde aynı

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Maalesef. Talep oldukça arz da devam edecektir. O yüzden toplumun bilinçlenmesi çok önemli.

İlk okullardan başlayıp toplum genel ahlak ve görgü kuralı dersi gelmedikçe bu tarz sorunlar devam edecektir.Çok iyi maddi duruma sahip olup CAN DOSTLARINI oyuncak gibi görenleri hiç konuşmuyorum bile ....

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk okullardan başlayıp toplum genel ahlak ve görgü kuralı dersi gelmedikçe bu tarz sorunlar devam edecektir.Çok iyi maddi duruma sahip olup CAN DOSTLARINI oyuncak gibi görenleri hiç konuşmuyorum bile ....

Evet eğitim de çok önemli ama bu tarz alışkanlıkların ailede kazanıldığını düşünüyorum. Keza doğaya ve diğer insanlara karşı saygılı olma alışkanlığının da... Çocuğun karşısında bu niteliklere hiç sahip olmayan bir anne - baba modeli olduğu sürece onun karakterini, bilincini, bilinçaltını değiştirmek çok zor.