Şikayet PetShop Yalanları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ali

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba arkadaşlar,

Şuradaki konuda @Tevfik'in aklına gelen güzel fikir ile bu konuyu açıyorum.
Hepimizin bu durumu illa ki yaşamışızdır.
Birbiriyle uyumsuz balık türlerinin önerilmesi, hastalıklı canlıların çok sağlam diyerek satılması, yanlış yönlendirmeler vs.

Meşhur PetShop yalanlarını burada konuşalım.. :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Çocukluğumda bir çift muhabbet kuşu sahibi olmak istemiştim, dedim ki mahalledeki şu yerden (şu yer petshop) alayım dedim :)

Ben: Abi bu kuşlardan yavru alabilir miyim?
Petshopcu: Tabii kardeşim, hem de kaç takım alırsın sen bile unutursun sayısını.

Ben bir sevinçle alıyorum ve evime geliyorum yaşım henüz 14-15 daha sonra;

Komşu: Ahahaha la manyak mısın? Bu kuşların ikisi de erkek.

Tevfik şok, Tevfik pert, Tevfik yıkık bir hâlde :)

Kabul etmedi de sonradan, dükkandan çıkan kuş yeniden gelmez diye. Daha sonra amcamlar ve mahalledeki abiler araya girip adamı çoook samimi bir şekilde konuşarak ikna etmişlerdi :D

Erdem

Hayvansever
Kus Dostu
Aynı ürünün internet mağazalarında 2/3 fiyatına satıldığı söylenince;

SKT'nin geçmiş olduğu, bilginin silinerek tekrar basıldığı yalanı benim favorim. Yinede, sohbet ederek, bilgi alışverişi yaparak bir şeyler satın almak daha keyifli oluyor.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sportexhaust, aslında birçok petshop sahibi yeterli bilgiye de sahip değil. Tabii bu şehirden şehire, semtten semte de değişebilir bir durum. Fakat birçok petshop sahibi yavru alabilmek için çok fazla zorluyorlar hayvanları. Hayvan satışına karşıyım, değiştirilmeyecek birçok şey onunda farkındayım ama hiç olmazsa ellerini vicdanlarına koyup sadece kızgınlık döneminde doğal olarak çiftleştirseler...

MbSever

Hayvansever
Muhabbet kuşları için konuşuyorum,

İlk defa kuş besleyeceksin, o kadar merakın var ki hiçbir araştırma yapmadan petshopa gidiyorsun(ailenle veya tek) rastgele bir kuşu seçiyorsun genellikle cinsiyet ve yaş yanlış çıkıyor petshopcunun söylemiyle. Gözlem yapmadan kafesiydi cartı curtu plastik tüneğiydi(plastik tünek zararlı arkadaşlar TAHTA tünek kullanın.) eve getiriyorsun getirir getirmez 2 3 saat sonra kafesden salıyorsun sağa sola çarpıyor can havliyle yeni ortama girmiş bir kuşu ne eğitirsin ne de konuşturursun. İlk 1. haftasında kuşun dışkısı değişiyor sulu dışkı yapıyor sende sanıyorsun ki ishal oldu ve petshopa gidiyorsun veterinere gitmek yerine sağlıklı kuşlar ortam değiştiği için dışkısı değişiyor e haliyle gayet normal bir durum.

Giden Kişi : Muhabbet kuşum dışkısını sulu yapıyor acaba ishal mi?
Petshopcu : Evet ishal olmuş hemen Avisol A veya farklı markalardaki vitamini veriyorum bunu kullan işte günlük suyuna 15 20 damla vs. vs.
Giden Kişi : Fiyatı nedir?
Petshopcu : 15TL şu 20TL şu.
Petshopcu : Anladığım kadarıyla sen kuşunu eğitmek istiyorsun bu konuda yardımcı olabilirim
Giden Kişi : Evet sevinirim.
Petshopcu : Yanında ballı kraker vereyim eğitirken ödül olarak verebilirsin çok severler ve sağlıklıdır.

Aldığında deniyorsun kullanıyorsun ilk 1 ay işe yaradı sanıyorsun kuşunuz cidden hastalandıysa vitamin hikaye. Petshopda satılan(çoğunluğu için konuşuyorum) vitamin ürünleri hiçbir sağlığa etki etmez sadece takviyedir adı üstünde vitamin, herhangi bir hayvanınız hastalığında veterinere gidin arkadaşlar petshop metshop hikaye. Ayriyetten sanal ortamdan yardım aldığınız kişiler sadece daha tecrübelidir.

İçeriğinde yapıştırıcı olan hangi besin yararlıdır?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@MbSever, kesinlikle sonuna kadar katılıyorum. Her zaman ak darı kullanırım, bazen ödül olarak dal darı veririm (çok sever dal darıyı) ishal olduğunda ise kanarya yemi veririm. Bilmiyorum belki yanılıyor da olabilirim ama petshoplarda satılanlardan çok daha sağlıklı.

Kayseri yem adında bir fabrika var onun satış mağazasına giderim. Hem günlük oluyor hem de aşırı taze oluyor, 10 liraya bir küçük poşet alıyorsan eğer petshoptan oradan 10 liraya bayağı alıyorum. Araştırmak gerek, sormak gerek, maalesef bu canlar üzerinde tecrübeyi kötü sonuçlar alarak kazanıyoruz bazen ve bu durum aşırı üzücü olmaya başlıyor.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Şu kadar olur mu dediğimizde bize gelişi bu demelerine gıcık oluyorum bende. Pazarlık sünnettir.😊

Misgene07

Hayvansever
Kedi dış parazit damlasının suni gözyaşına benzer içinden bişey çıkmayan bi damla diyerek yutturulmaya ve satılmaya çalışılması. Abi sana bi iyilik yapayım al bunu ensesine damlat şimdi veteriner senden 40 lira para alır yardımcı olayım sana denmesi 😁 sattıkları şey ilaç değil ve içinde ne olduğu belli değil ki bana su gibi gelmişti 😊

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Kim ne derse desin ülkemizde bu işi doğru dürüst yapan kişi sayısının yüzde oranı bir elin parmak sayısını geçmez diyebiliriz.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Tokat'ta ikamet edince her şeyi pahalıya almak zorunda kalabiliyorsunuz.
Ankara'dan gelirken hamster kafesini de getirmiştik, yeniden alırız diye. Bir tane buldum girdim sordum. Ellerinde yokmuş ama getirtebilirlermis. Tamam dedim getirin. Perşembe gel al demişti adam pazartesi konusmustuk. Dükkandan çıktım aklıma takıldı geri döndüm, fiyatı ne diye. Ankara'da 10 liraya aldığım hamstera 40 lira fiyat çekti 2 sene önce.
Dedim yok kalsın 🙈

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Kendilerinden emin bir biçimde, hiçbir şey olmaz bunu kullanın sabaha taş gibi olur dediği balıklarımızın hepsi de ölmüştü. Daha sonra öğrendik ki birkaç balığımız sadece strese girmiş hiçbir sıkıntısı yokmuş. Aslında burada kendime de kızıyorum :(

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediyle ilgili pek petshop deneyimim olamadı ama kaplumbağa ile ilgili sık sık oldu.
Kaplumbağamı alacağım zaman başıma gelenler ve başkalarından duyduklarım ve bizzat gördüklerim:
P: Bunlar büyümez.
Gerçek: Orada satılan bir lira boyutundaki singapur kaplumbağalarının erkekleri 25- dişileri 30 cm kabuk boyuna gelebilir.
P: Bunlara bu kapta bakılır, iki parmak su koy, fazlasında boğulur.
Gerçek: Akvaryumda satsalar ya pahalı geliyor diye kimse almayacak ya da hayvanın küsür yıl yaşayacak ve satışları düşecek bu yüzden. Çünkü kaplumbağa ve balık piyasası ölenin yerine yenisini alma üzerine dönüyor ve balıkların aksine kaplumbağanın ömrü sağlıklı şartlarda ev ortamında en az on yıl. Kapta satarlarsa da en fazla 2 yıl. Bu cins kaplumbağalar doğada iki parmak suda değil, göletlerde, nehirlerde vs. yaşıyorlar ve çok iyi birer yüzücüler.
P: Sabah bir akşam bir tane yem vereceksin.(Hatta çubuk yem değil karides verirler)
Gerçek: Bu da kaplumbağa yetersiz beslensin, ölsün istediklerinden ya da bilgisizlikten. İdeal oran kafasının hacmi kadar. Karidesi çok severler ancak çoğunun açık sattığı bu yem bayat çıkabilir ve benim de başıma geldiği üzere içinde kurt üreyip birkaç gün içinde yüzlercesi akvaryuma yayılabilir. Üstelik kaplumbağalar küçükken et, büyüdükçe bitki ağırlıklı beslendiğinden dolayı aşırı protein yaşı ilerlediğinde kabuk deformasyonuna yol açabilir, sürekli karides yemek de ilerde bitkisel şeyleri yememelerine sebep olabilir. Çubuk yemin yanında ara ara verilmeli ve arada haşlanmış tavuk göğsü ve tatlı patates verilmeli. Bir yaşından itibaren de her gün marul, salatalık gibi şeyleri, ayda birden fazla olmamak kaydıyla da elma, üzüm gibi meyveleri çok sevebiliyorlar.
P: Kabuk sertleştirici de vereyim, olmazsa olmaz bir ürün.
Gerçek: Ticari ve zararlı. Kabuğa hiçbir yararı olmaması bir yana, gözlerde enfeksiyona ve kabuğun hava alamamasına yol açıyor. Düzenli olarak doğrudan güneş ışığı alması ya da UV-B lamba ile desteklenmesi, suyuna çiğ yumurtanın beyazının akıtılması, haşlanmış tavuk göğsü verilmesi vs. kabuğu taş gibi yapıyor.
P:(Onlarca kaplumbağanın pis ve iki parmak yükseklikte olan suda çoğunun uyuyor vaziyette, mantarlı ya da göz enfeksiyonlu olarak, ölülerin bile bazen alınmadığı vaziyette tutulduğu kapta ters dönmüş bir kaplumbağa için dediği söz) Düzelir o kendi kendine...
Gerçek: Ben görüp de "çevirir misiniz?" dediğimde aldığım cevap buydu ve adamla kavga etmeme sebep olmuştu. Benim kaplumbağam evin içinde dolanırken yanlışlıkla ters dönecek olursa el ve ayaklarıyla, kafasını döndürerek düzelmek için deli gibi çırpınıyor ben düzeltene kadar. Suyu akvaryumun yarısından fazla olunca akvaryumda ters dönemiyor bile... Ancak burada gördüğüm bebekbir-iki parmak sudaydı ve o kadar çabalayıp yorulmuş ki pes etmiş, bana tersten bakıyordu. O iki parmak suyun benim evimin zemininden farkı yok, hayvanın kendini çevirmesine imkan yok.

Ha bir de balık deneyimim oldu. kaplumbağayı aldığım gün. Balık satın alırken Japon balığı için "sağlıklısını seçtim." dedi. Kardeşimle ikimiz gitmişiz, çocuğuz, balıktan da anlamıyoruz ne bilelim... Balık evde yan yandı, dipte takılıyordu. Sabaha yüzeyde kokuşmuş hâlde bulmuştuk . Bir günde ölen hayvan da gerçekten travmatik bir şey çocuk için.

efealtınoluk

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok fazla pet shopçu tanıdım. çok az bir kısmı haricinde hepsi hayvanlar hakkında yalan söylüyor. Bu hobiye yeni başlayanlar için tavsiyem beslemek istediğiniz bir hayvan türünü besleyen insanlardan, dostlarımızın bakımı ve zorlukları hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi edinmeli ve ona göre sahiplenmelisiniz. Ben biraz şanslıydım bu konu hakkında. Babam da benim gibi çocukluğundan beri hayvan beslediği için her zaman bana yol gösterdi. Sizlere de tavsiyem bilinçsizce canlı dostlarımızı sahiplenip onların hayatlarını zindana çevirmemeniz.

Ekin

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben de yaşadım aynı durumu bilgi sahibi olmayan insanların bu işi yapmasını doğru bulmuyorum

ztk061987

Hayvansever
Kedi Dostu
benim mahallemdeki petshop internet fiyatından ver alıyım dıyom o paraya bana gelmiyo diyo yalan soylemeye fırsat vermiyom