PetShop Yalanları

Ali

Kullanıcı
Katılım
9 Mar 2019
Mesajlar
46
Tepkime puanı
24
Puanları
8
Konum
İstanbul
Merhaba arkadaşlar,

Şuradaki konuda @Tevfik'in aklına gelen güzel fikir ile bu konuyu açıyorum.
Hepimizin bu durumu illa ki yaşamışızdır.
Birbiriyle uyumsuz balık türlerinin önerilmesi, hastalıklı canlıların çok sağlam diyerek satılması, yanlış yönlendirmeler vs.

Meşhur PetShop yalanlarını burada konuşalım.. :)
 

Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
597
Tepkime puanı
408
Puanları
63
Konum
Kayseri
Çocukluğumda bir çift muhabbet kuşu sahibi olmak istemiştim, dedim ki mahalledeki şu yerden (şu yer petshop) alayım dedim :)

Ben: Abi bu kuşlardan yavru alabilir miyim?
Petshopcu: Tabii kardeşim, hem de kaç takım alırsın sen bile unutursun sayısını.

Ben bir sevinçle alıyorum ve evime geliyorum yaşım henüz 14-15 daha sonra;

Komşu: Ahahaha la manyak mısın? Bu kuşların ikisi de erkek.

Tevfik şok, Tevfik pert, Tevfik yıkık bir hâlde :)

Kabul etmedi de sonradan, dükkandan çıkan kuş yeniden gelmez diye. Daha sonra amcamlar ve mahalledeki abiler araya girip adamı çoook samimi bir şekilde konuşarak ikna etmişlerdi :D
 

Erdem

Kullanıcı
Katılım
23 Nis 2019
Mesajlar
10
Tepkime puanı
9
Puanları
3
Konum
İstanbul
Aynı ürünün internet mağazalarında 2/3 fiyatına satıldığı söylenince;

SKT'nin geçmiş olduğu, bilginin silinerek tekrar basıldığı yalanı benim favorim. Yinede, sohbet ederek, bilgi alışverişi yaparak bir şeyler satın almak daha keyifli oluyor.
 

Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
597
Tepkime puanı
408
Puanları
63
Konum
Kayseri
@Sportexhaust, aslında birçok petshop sahibi yeterli bilgiye de sahip değil. Tabii bu şehirden şehire, semtten semte de değişebilir bir durum. Fakat birçok petshop sahibi yavru alabilmek için çok fazla zorluyorlar hayvanları. Hayvan satışına karşıyım, değiştirilmeyecek birçok şey onunda farkındayım ama hiç olmazsa ellerini vicdanlarına koyup sadece kızgınlık döneminde doğal olarak çiftleştirseler...
 

MbSever

Kullanıcı
Katılım
7 Mar 2019
Mesajlar
33
Tepkime puanı
23
Puanları
8
Konum
Unknown
Muhabbet kuşları için konuşuyorum,

İlk defa kuş besleyeceksin, o kadar merakın var ki hiçbir araştırma yapmadan petshopa gidiyorsun(ailenle veya tek) rastgele bir kuşu seçiyorsun genellikle cinsiyet ve yaş yanlış çıkıyor petshopcunun söylemiyle. Gözlem yapmadan kafesiydi cartı curtu plastik tüneğiydi(plastik tünek zararlı arkadaşlar TAHTA tünek kullanın.) eve getiriyorsun getirir getirmez 2 3 saat sonra kafesden salıyorsun sağa sola çarpıyor can havliyle yeni ortama girmiş bir kuşu ne eğitirsin ne de konuşturursun. İlk 1. haftasında kuşun dışkısı değişiyor sulu dışkı yapıyor sende sanıyorsun ki ishal oldu ve petshopa gidiyorsun veterinere gitmek yerine sağlıklı kuşlar ortam değiştiği için dışkısı değişiyor e haliyle gayet normal bir durum.

Giden Kişi : Muhabbet kuşum dışkısını sulu yapıyor acaba ishal mi?
Petshopcu : Evet ishal olmuş hemen Avisol A veya farklı markalardaki vitamini veriyorum bunu kullan işte günlük suyuna 15 20 damla vs. vs.
Giden Kişi : Fiyatı nedir?
Petshopcu : 15TL şu 20TL şu.
Petshopcu : Anladığım kadarıyla sen kuşunu eğitmek istiyorsun bu konuda yardımcı olabilirim
Giden Kişi : Evet sevinirim.
Petshopcu : Yanında ballı kraker vereyim eğitirken ödül olarak verebilirsin çok severler ve sağlıklıdır.

Aldığında deniyorsun kullanıyorsun ilk 1 ay işe yaradı sanıyorsun kuşunuz cidden hastalandıysa vitamin hikaye. Petshopda satılan(çoğunluğu için konuşuyorum) vitamin ürünleri hiçbir sağlığa etki etmez sadece takviyedir adı üstünde vitamin, herhangi bir hayvanınız hastalığında veterinere gidin arkadaşlar petshop metshop hikaye. Ayriyetten sanal ortamdan yardım aldığınız kişiler sadece daha tecrübelidir.

İçeriğinde yapıştırıcı olan hangi besin yararlıdır?
 

Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
597
Tepkime puanı
408
Puanları
63
Konum
Kayseri
@MbSever, kesinlikle sonuna kadar katılıyorum. Her zaman ak darı kullanırım, bazen ödül olarak dal darı veririm (çok sever dal darıyı) ishal olduğunda ise kanarya yemi veririm. Bilmiyorum belki yanılıyor da olabilirim ama petshoplarda satılanlardan çok daha sağlıklı.

Kayseri yem adında bir fabrika var onun satış mağazasına giderim. Hem günlük oluyor hem de aşırı taze oluyor, 10 liraya bir küçük poşet alıyorsan eğer petshoptan oradan 10 liraya bayağı alıyorum. Araştırmak gerek, sormak gerek, maalesef bu canlar üzerinde tecrübeyi kötü sonuçlar alarak kazanıyoruz bazen ve bu durum aşırı üzücü olmaya başlıyor.
 

Miela

Kullanıcı
Katılım
11 Mar 2019
Mesajlar
146
Tepkime puanı
70
Puanları
28
Konum
İzmir
Şu kadar olur mu dediğimizde bize gelişi bu demelerine gıcık oluyorum bende. Pazarlık sünnettir.😊
 

Misgene07

Kullanıcı
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
120
Tepkime puanı
101
Puanları
43
Konum
Alanya/Antalya
Kedi dış parazit damlasının suni gözyaşına benzer içinden bişey çıkmayan bi damla diyerek yutturulmaya ve satılmaya çalışılması. Abi sana bi iyilik yapayım al bunu ensesine damlat şimdi veteriner senden 40 lira para alır yardımcı olayım sana denmesi 😁 sattıkları şey ilaç değil ve içinde ne olduğu belli değil ki bana su gibi gelmişti 😊