Pengasus Köpekbalığı Yetiştiriciliği

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Pengasus Köpekbalığı yetiştiriciliği ilk olarak 1940'larda Vietnam'da başladı ve bugün Dünyanın birçok yerinde devam ediyor. Vietnamlılar arasında uzun zamandır popüler olan tür Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'da ana pazarları olan 100'den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Bir dizi su ürünleri üretim teknikleri, üretilen balık sayısının keskin bir şekilde artmasına izin verirken, balıklara olan talep yüksektir ve artması beklenmektedir.

Pengasus Köpekbalığı Genel Özellikleri
Pengasuslar çoğunlukla tatlı suda bulunmasına rağmen, yaklaşık % 0.7-1 oranında tuz konsantrasyonlarında ve yaklaşık 30 ° C sıcaklığı tolere ederek yaşayabilirler. Aerodinamik gövdesi, koyu gri renkli sırtı, gümüş göbeği, geniş ağzı ve uzun iki sakalı ile Pengasus Köpekbalığı, diğer balıklardan daha fazla kırmızı kan hücresine, ek bir solunum organına sahiptir. Bu, az oksijen içeren ortamlarda dahi yaşayabileceği anlamına gelir. Büyüme hızı yüksektir ve vahşi doğada 20 yıl yaşayabilir. Üremeden yaklaşık 2 ay sonra, 10-12 cm uzunluğa ve 14-15 gram ağırlığa ulaşır. 10 yaşına geldiklerinde, yaklaşık 25 kg'a ulaşabilir.

Neden Pengasus Köpekbalığı Yetiştiriliyor?
Pengasus Köpekbalığı, su ürünleri yetiştiriciliği için uygun bir aday olmasını sağlayan bir dizi özelliğe sahiptir. Potansiyel kültür için coğrafi aralığı, küresel tropikler gibi yeterli su kaynaklarına sahip alanları kapsamaktadır. Hormon kaynaklı yumurtlama gibi üretim yöntemleri Pengasus Köpekbalığının su ürünleri yetiştiriciliğinin hızla gelişmesini ve balıkların küresel olarak önemli bir ürün haline gelmesini sağlamıştır. Melezlemenin, pozitif üretim özellikleri için genetik seçim ve uygun kültür ortamlarında fırsat ve gelişme potansiyeli sağladığı görülmektedir.

Pengasus Köpekbalığı Yetiştiriciliği.jpg


Balıkların nispeten düşük maliyeti, hafif lezzeti ve hassas dokusu, dünya genelinde tüketimin artmasına izin vermiştim. Bu arada, Vietnam ve Çin gibi ülkeler tarafından yapılan ek üretim, Pengasus Köpekbalığı filetolarının düşük fiyatlarla pazarlanmasına yol açmıştır. Bu, balığın dünya pazarlarındaki hızlı büyümesine ve kabulüne önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Pengasus Köpekbalığı derisiz, kemiksiz fileto olarak ihraç edilme eğilimindedir. Et rengi yem, işleme, kültür koşulları ve çevreye bağlı olarak beyaz, krem, sarı veya pembe gibi farklı renklerde olacaktır. Yüzen yemler ve iyi su kalitesi beyaz filetolara neden olurken, sarı etin doğal gıda kaynaklarına bağlı olduğu söylenir.

Pengasus Köpekbalığı Kültürü
Öncelikle havuzlarda ve kafeslerde yetiştirilen Pengasus Köpekbalığı genellikle yüksek yoğunluklarda (m2 başına yaklaşık 60-80 balık) stoklanır. Yaklaşık 1 kg'lık hasat ağırlığına ulaşana kadar yaklaşık 6-8 ay boyunca büyütülür. Erkekler ve dişiler benzer oranlarda büyür ve üreme sıcaklığı 26 ila 28 ° C arasındadır. Yumurtlama dönemi Şubat ve Ekim ayları arasında olup, cinsel olgunluk yaşı 3 - 3,5 yıl olarak bilinmektedir.

Dişiler 80.000 yumurta / kg'a kadar üretebilir ve birkaç kez yumurtlayabilirler. Gölet üretimi, diğer su ürünleri türlerinin 4 katından fazla verim sağlayabilir. Kafes üretimi su tutma, göl veya nehirlerde gerçekleşir ve stoklama yoğunlukları 100-150 balık / m3 civarındadır. 100-120 kg / m3 arasında verim sağlar. Yüzen kafesler ayrıca sürekli su değişiminin korunmasına yardımcı olur ve daha yüksek balık yoğunluğu ve üretkenlik sağlar.

Pengasus Köpekbalığı Yetiştiriciliği 2.jpg


Pengasus Köpekbalığı yan ürünleri, balık unu, biyodizel ve kozmetik gibi çeşitli uygulamalarda da kullanılır. Et, orta sertlikte ince taneli bir dokuya ve hafif bir tada sahip olduğundan, bir dizi katma değerli ürün için de uygundur. Pengasus Köpekbalığı kültürü çevresel etki ile ilgili bazı sorunlarla karşı karşıyadır. Örneğin, Çin’deki Mekong Nehri'nden yavruların toplanması doğal balıkçılığı azaltmıştır ve diğer türler üzerinde etkili olmuştur. Ancak bu sorun evde yumurtlama teknikleri ve yavruların toplanması ile ilgili hükümet kısıtlamaları ile ele çözülmeye çalışılmaktadır.

Günümüzde çiftlikler, tarım faaliyetlerine başlamadan önce olası çevresel etkiler hakkında bilgi vermekle yükümlüdür. Pengasus Köpekbalığı, üreme kapasitesi, düşük çözünmüş oksijene direnç ve üretim verimleri açısından bir dizi potansiyel avantaj sergiler. Su ürünleri yetiştiriciliği standartlarının daha da geliştirilmesi, Pengasus su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisinin nasıl daha da gelişebileceğini ve sürdürülebilir bir geleceği nasıl güvence altına alabileceğini tanımlamaya yardımcı olacaktır. Güvenli ve sürdürülebilir deniz ürünlerine olan talep artmaya devam ettikçe, Pengasus Köpekbalığı’nın kültürünün ve tüketiminin daha yaygın hale gelmesi muhtemeldir.

Pengasus Akvaryumu Kurmak
Birçok akvaryum sahibi küçük yapıları ve sakin mizaçları ile Pengasus Köpekbalıklarını akvaryumda beslemeyi tercih etmektedir. Gözlerinin pek de iyi görememesi ve agresif olmamaları bu türü diğer köpekbalıklarından ayırır. Öte yandan algıları çok iyi çalışır ve çok hızlı yüzücülerdir. Sadece bu sebeple bile akvaryum ortamında rahat edemezler. Hızlı yüzmeyi sevdikleri ve gözleri görmediği için sık sık akvaryumun camına çarptıkları görülür. Ayrıca kolayca korkmaları sebebiyle sık sık saklanacak yer ararlar. Bu nedenle Pengasus Köpekbalığı’nın doğada yetiştirilmesi çok daha uygundur.

Diğer Sazansıgiller için şu yazılara da göz atabilirsiniz:

Odessa Barb Balığı Özellikleri ve Bakımı

Kiraz Barb Balığı Özellikleri ve Bakımı
 

Benzer konular