Parmak Maymun (Pygmy Marmoset) Bakımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
634
Parmak maymun nedir?

Parmak maymunlar maymun türünün en küçük ırkıdır. Vücut uzunluğu ortalam 15 cm ve ağırlıkları ortalama 100 gramdır. Bu kadar küçük olmalarına rağmen 5 metreye kadar zıplayabilirler ve baykuşlara benzer şekilde kafalarını 180 derece döndürebilirler.

Parmak maymuna kimler bakabilir?
Parmak maymuna hayatında düzenini oturtmuş hem maddi hem manevi her ihtiyacını karşılayabilecek kişiler tarafından alınmalıdır. Parmak maymun klasik bir evcil hayvanla karşılaştırıldığında oldukça zahmet ve zaman ister. İş temposu arasında bakılması çok zor olduğundan 'home office' iş yürüten kişilerin veya esnek çalışma saatleri olan kişilerin alması tavsiye edilmektedir. Parmak maymunlar terk edildiklerinde depresyona girebilen canlılar olduğundan yaşam süresi boyunca bütün planlar ona uygun şekilde yapılmalıdır.

Parmak maymunlar kaç yıl yaşar?
Parmak maymunların ortalama ömrü 12 yıldır. Evde iyi şartlar altında bakıldıklarında ömürleri 16 yıla kadar uzayabilmektedir.

Parmak maymunlar ne tarz hastalıklar taşıyabilir veya yakalanabilirler?
Parmak maymunlar insanlardan bulaşabilen bir çok hastalığa yakalanmış olabilirler. HIV'li kişilerin parmak maymun bakması hastalığı maymuna da geçirebileceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda grip gibi basit ancak bulaşıcı hastalıklar geçirildiğinde de önlem alınarak (hasta maskesi takmak gibi) yanına yaklaşılmalıdır.

Parmak maymun beslenmesi ve beslenme tarzı nasıl olmalıdır?
Parmak maymunlar doğada oldukça çeşitli besin tükettiklerinden onlara uygulanacak diyetin de oldukça çeşitli olması gerekmektedir. Mama firmaları tarafından hazırlanmış herhangi bir hazır mama bulunmadığından devamlı onlara mama hazırlamanız gerekir. Diyette ağırlıklı olarak C ve D3 vitamini bulundurulmalıdır. Verilecek besin kuru bir gıda ise kafes tabanındaki malzeme arasına saklanabilir, meyve gibi yaş bir gıda ise kafes üzerinden sarkıtarak yemesi sağlanabilir. Elle besleme veya tabaktan besleme yapılabilir.

Parmak
635
maymunların tüketebileceği gıdalar nelerdir?

• Özellikle yavruyken bebek mamaları onlar için iyi bir gıda olacaktır. Yavruların bir süre şırınga ile beslenmesi gerektiğinden verilebilecek en pratik gıdalardandır.
  • Çam sakızı/Reçine: Alt dişlerinin kuvvetlenmesi ve güçten düşmemesi için oldukça önemlidir.
  • Yumurta
  • Tahıllar (yulaf, pirinç vs.)
  • Brokoli
  • Karnabahar
  • Bezelye
  • Çeşitli meyveler (Elma, mango, muz nektar..)
  • Kahvaltılık pirinç gevreği
  • Kuru meyveler ve kuruyemiş
  • Hindi
  • Balık
  • Kırmızı et
  • Tavuk (protein ihtiyacını karşılaması için et ürünleri tüketmesi oldukça önemlidir.)
Parmak maymun kafesi nasıl olmalıdır?
Parmak maymunlar doğalarında ağaçların üstünde yaşamaktan hoşlanırlar. Bu nedenle devamlı olarak tırmanabilecekleri, sarkabilecekleri bir yere ihtiyaç duyarlar. Kafesinin hem enine hem boyuna uzun olmasına dikkat edilmelidir. Kafesin birden fazla katlı olması parmak maymununuzun daha çok hoşuna gidecektir.
637
Kafeste bulunabilecek malzemeler:

• Tabandan biraz üst seviyede bulunacak bir suluk (bilyeli suluk kullanılabilir.)
  • Hamak
  • Yatak
  • Tırmanabileceği kalın ve sağlam bir halat veya tırmanıp sarkmaya uygun kalın çubuk
  • Mümkünse kafes içerisinde üstünde durabileceği bir ağaç dalı
  • Kafes boyutuna bağlı olarak içeriden ağaç geçirilebilir
  • Mamasının daima taze ve belirli saatlerde verilmesi gerektiğinden mama kabı koymak zorunlu değildir.
  • Bebek oyuncakları (sesli oyuncaklar, onun boyutunda mini bir bisiklet veya bebekler için satılan zeka geliştirici herhangi oyuncak ile kafes içerisinde sıkılmaması sağlanabilir.

Kafes altlığı
  • Kafes altlığı olarak havlu, yumuşak bir örtü veya battaniye tercih edilebilir.
Tuvalet Eğitimi
Neredeyse tüm evcil maymunlara tuvalet eğitimi verilmez ve altına bebek bezi bağlanır.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Geçmiş zamanda parmak maymunları hep merak etmişimdir yalan yok ama şu an görüyorum ki bu sevimli dostumuzla birlikte yaşamak için oldukça fazla sorumluluk almak gerekiyormuş. Güzel bir yazı dizisi olmuş elinize, emeğinize sağlık sanırım bu kadar detaylı pygmy marmoset bakımı ile ilgili konu ilk defa bizim sitemizde yer alıyor :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Geçmiş zamanda parmak maymunları hep merak etmişimdir yalan yok ama şu an görüyorum ki bu sevimli dostumuzla birlikte yaşamak için oldukça fazla sorumluluk almak gerekiyormuş. Güzel bir yazı dizisi olmuş elinize, emeğinize sağlık sanırım bu kadar detaylı pygmy marmoset bakımı ile ilgili konu ilk defa bizim sitemizde yer alıyor :)
Evet hem Türkiye hem global anlamda en detaylı bakım yazısı şu an hayvanlar.nette yer alıyor :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende bayılıyorum bunlara ama korkuyorum da maymunlardan küçükken güzelyalıda pasta aldığımız bir pastane vardı izmirliler bilir meşhur bir pastaneydi yine bir gün babamla pasta alırken kafesinden kolunu uzatıp saçıma yapışmıştı bir maymun arkadaş hiç unutmam nasıl korktuğumu bir ben bilirim bir allah. :) Bir de ben muhabbet kuşu da olsa aslında hiç bir hayvanın kafeste yaşamamasını isterdim ne kadar iyi şartlar olursa olsun bir japon balığının bile ama biz insanoğlu özgürlük kısıtlamayı çok seviyoruz insanında hayvanında maalesef.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, çok doğru söylüyorsunuz, maalesef kendimizi kısıtladığımız yetmiyor gibi bir de o canlardan ne istiyoruz hiç anlamıyorum...

Maymunu ben çarli dizisi oynardı o diziden bu güne kadar severim ama bakımı çok zor ayrı bir sorumluluk isterdi, tabii mahallenin muhtarlarındaki çaydanlığı da unutmamak gerekiyor.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
@socrabbit hocam elinize sağlık. Okurken çok keyif aldım. Eğer bir gün bahçesi daha geniş ve dubleks bir eve taşınabilirsem sanırım ev hayvanat bahçesine döner. Oğlan da bu konuda bana benziyor sanırım. Betonlaşan şehirlerde boğuluyoruz zaten, öule bir evim olsa bahçesi cennetten bir köşe olurdu. İşe gitmek dışında çıkmazdık heralde. 😉

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@socrabbit hocam elinize sağlık. Okurken çok keyif aldım. Eğer bir gün bahçesi daha geniş ve dubleks bir eve taşınabilirsem sanırım ev hayvanat bahçesine döner. Oğlan da bu konuda bana benziyor sanırım. Betonlaşan şehirlerde boğuluyoruz zaten, öule bir evim olsa bahçesi cennetten bir köşe olurdu. İşe gitmek dışında çıkmazdık heralde. 😉
Bence her hayvanseverin en az bir kez aklından geçirdiği bir düşünce bu :D "Ah bir bahçem olsa neler alacağım neler!"

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bende bayılıyorum bunlara ama korkuyorum da maymunlardan küçükken güzelyalıda pasta aldığımız bir pastane vardı izmirliler bilir meşhur bir pastaneydi yine bir gün babamla pasta alırken kafesinden kolunu uzatıp saçıma yapışmıştı bir maymun arkadaş hiç unutmam nasıl korktuğumu bir ben bilirim bir allah. :) Bir de ben muhabbet kuşu da olsa aslında hiç bir hayvanın kafeste yaşamamasını isterdim ne kadar iyi şartlar olursa olsun bir japon balığının bile ama biz insanoğlu özgürlük kısıtlamayı çok seviyoruz insanında hayvanında maalesef.
Kesinlikle kafes konusunda haklısınız ancak bu çocuklar öyle küçük ki evde salık bıraksanız biraz zor bulursunuz 😂 Şu an hamster besliyorum ve hamsterdan da küçük canlılar olduklarını söyleyebilirim :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit, benim gomzalesim vardı. 4 kere kafesinden kacmisti evde fellik fellik Gonzales aramıştık. Bunlar ondan da küçükse işi zor bakanın :)

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Parmak maymunları hakkında bilgi veren çok güzel bir konu olmuş emeğinize sağlık, fotoğrafına baktığım vakit insanın içi kaynıyor yalan yok ilerleyen zamanlarda sahiplenme durumum olsa hiç düşünmem, kedimizin herhangi bir zararı olur mu? Veya şu şekilde sormak istiyorum parmak maymunun kedimize herhangi bir zararı olur mu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Parmak maymunları hakkında bilgi veren çok güzel bir konu olmuş emeğinize sağlık, fotoğrafına baktığım vakit insanın içi kaynıyor yalan yok ilerleyen zamanlarda sahiplenme durumum olsa hiç düşünmem, kedimizin herhangi bir zararı olur mu? Veya şu şekilde sormak istiyorum parmak maymunun kedimize herhangi bir zararı olur mu?
Parmak maymun zaten kedinin bir patisi kadar olduğundan verdiği hasar çok yüksek olmayacaktır ancak kedi parmak maymuna av gözüyle bakarsa boğabilir veya tırmalayarak zarar verebilir. Bununla ilgili kesin bir bilgiye ulaşamadım ancak tahminlerim bunlar

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit, bu konuda haklısınız eğer av olarak görürse veya oyun oynamaya çalışırsa, büyük ihtimal böyle bir şey yapar kediler bu parmak maymun için büyük sıkıntı olabilir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Gelen hayvansever üyelerimiz var eğer konuyu şimdi görecek olanlar olursa @socrabbit Parmak Maymun hakkında en detaylı bilgiyi sizler için sağlar :) tabii konu içerisinde en detaylı bilgiler mevcut ama yine de yenilemekte fayda var düşüncesindeyim.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Hayvanlar sitesi gün güne büyüyor, var mı aramızda parmak maymun besleyen kişiler merak içerisindeyim :)