Papaginima Eş Aldım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Herkese merhabalar. Oğluma bir eş aldık bu gün. Dişiyi kafeste tuttuk. Oğlumu kasfet dışında ve böyle yapıyor

Ekli dosyalar

• VID_20230220191112.mp4
    16.7 MB

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, oğlum dediğiniz kafes üzerindeki kırçıllı kuş mu 😅

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Dişi o kuşunuz. Pearl mutasyonunda (yani sizin kuşunuzda) yetişkin erkeklerin kırçıllı desenleri ya tamamen, ya da kısmen silinir ancak dişiler bu deseni korur. Sizin kuşunuz da yetişkin gibi duruyor, dolayısıyla erkek olma ihtimali pek yok.

Kafes içinde duran kuşun yaşı hakkında bilginiz var mı?

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Dişi o kuşunuz. Pearl mutasyonunda (yani sizin kuşunuzda) yetişkin erkeklerin kırçıllı desenleri ya tamamen, ya da kısmen silinir ancak dişiler bu deseni korur. Sizin kuşunuz da yetişkin gibi duruyor, dolayısıyla erkek olma ihtimali pek yok.

Kafes içinde duran kuşun yaşı hakkında bilginiz var mı?
Veterinerin ve sizin gibi bir çok kuş bakan alımı satımı üretimini yapan herkes erkek olduğunu söyledi siz ise şimdi dişi diyorsunuz

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Eğer kuşunuz erkek olsaydı, tüy rengi fotoğraftaki gibi değişirdi. Bu, pearl sultan papağanlarının cinsiyet ayırt edilirkenki en temel özelliği.

received_559799429443358.jpeg

• Beğen
Tepkiler: BZC

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Eğer kuşunuz erkek olsaydı, tüy rengi fotoğraftaki gibi değişirdi. Bu, pearl sultan papağanlarının cinsiyet ayırt edilirkenki en temel özelliği.

Ekli dosyayı görüntüle 5388
Buyrun bide böyle bakın o zaman çünkü veteriner ve bilgili bir çok kuş üreticileri satıcıları herkes erkek olduğunu söyledi. Ve kuşum sizin attığınız fotolardan ortada duran resimdekiyle aynı

Ekli dosyalar

• IMG20221105143816.jpg
    IMG20221105143816.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 3
  • IMG20221105143145.jpg
    IMG20221105143145.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 3

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Buyrun bide böyle bakın o zaman çünkü veteriner ve bilgili bir çok kuş üreticileri satıcıları herkes erkek olduğunu söyledi. Ve kuşum sizin attığınız fotolardan ortada duran resimdekiyle aynı
Eğer veteriner, egzotik hayvan hekimi değilse pek anlamaz zaten. Diğer tahmin yürütenler için birşey diyemem.

Benim gönderdiğim fotoğrafı yanlış yorulmadınız galiba. Fotoğrafta (soldan sağa doğru) erkek bir sultanın, büyüdükçe yaşadığı renk değişimi var. Dediğim gibi, pearl sultan papağanının en temel özelliği dişlerinin kırçıllı, erkeklerinin ise düz renklere sahip olması. Sizinkinin yavru olmadığını düşünüyorum? Yani bir gün, kafesinin içinde bir yumurta ile karşılaşabilirsiniz.

Herkese merhabalar. Oğluma bir eş aldık bu gün. Dişiyi kafeste tuttuk. Oğlumu kasfet dışında ve böyle yapıyor
Konuyu baya dağıttım, sizin sorunuzu kaçırdım 🙂.
Eve yeni kuş aldığınızda, tedbir amaçlı, 1 ay kadar farklı ortamlarda tutun. Bu süreç dolduktan sonra yine farklı kafeslere ama aynı odaya yerleştirin, kuşların birbirlerini görmesini sağlayın.
Aynı odaya salarak birbirlerine olan yaklaşımlarımı inceleyin ve eğer birbirlerine agrasif tavırlar sergilemiyorlarsa aynı kafese koyabilirsiniz.

Yavru almak gibi bir amacınız varsa ve beslediğiniz kuşlar eş tuttularsa yuvalık takmadan önce, kuşların beslenmesini gözden geçirin. Özellikle protein ihtiyaçlarını karşılamanız önemli; vitamin için sebze ve filiz, mineral için kaya tuzu verebilirsiniz (yemcilerde satılan hakiki kaya tuzu).

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Eğer veteriner, egzotik hayvan hekimi değilse pek anlamaz zaten. Diğer tahmin yürütenler için birşey diyemem.

Benim gönderdiğim fotoğrafı yanlış yorulmadınız galiba. Fotoğrafta (soldan sağa doğru) erkek bir sultanın, büyüdükçe yaşadığı renk değişimi var. Dediğim gibi, pearl sultan papağanının en temel özelliği dişlerinin kırçıllı, erkeklerinin ise düz renklere sahip olması. Sizinkinin yavru olmadığını düşünüyorum? Yani bir gün, kafesinin içinde bir yumurta ile karşılaşabilirsiniz.

Eve yeni kuş aldığınızda, tedbir amaçlı, 1 ay kadar farklı ortamlarda tutun. Bu süreç dolduktan sonra yine farklı kafeslere ama aynı odaya yerleştirin, kuşların birbirlerini görmesini sağlayın.
Aynı odaya salarak birbirlerine olan yaklaşımlarımı inceleyin ve eğer birbirlerine agrasif tavırlar sergilemiyorlarsa aynı kafese koyabilirsiniz.

Yavru almak gibi bir amacınız varsa ve beslediğiniz kuşlar eş tuttularsa yuvalık takmadan önce, kuşların beslenmesini gözden geçirin. Özellikle protein ihtiyaçlarını karşılamanız önemli; vitamin için sebze ve filiz, mineral için kaya tuzu verebilirsiniz (yemcilerde satılan hakiki kaya tuzu)

Yavru almak gibi bir amacınız varsa ve beslediğiniz kuşlar eş tuttularsa yuvalık takmadan önce, kuşların beslenmesini gözden geçirin. Özellikle protein ihtiyaçlarını karşılamanız önemli; vitamin için sebze ve filiz, mineral için kaya tuzu verebilirsiniz (yemcilerde satılan hakiki kaya tuzu).
Veteriner zaten ekzotik hayvalara bakıyor bakmasa o kadar götürdüm ilaclik tedavileri falan oldu zaten kendisine de sordum DNA stestiyle anlasilabilirmis yaptiricam. Bildiğim kadarıyla dişiler sakin olur ötmeye pek meilli değildir benim kuşum maşallah gece gündüz demeden kıpır kıpır iki gün önce bir dişi aldım ve onun üstüne çıkıp çiftleşmeye çalışıyordu. Bunu dişiler yapar mı

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Malesef, egzotik alanında eğitim almamış olsa bile ilgilenen çok veteriner var.

Dediğiniz gibi en kesin yöntem DNA analizidir. Bunun için İzmir 'deki Ali İsa Hekim 'in kliniğine örnek (tüy) yollayabilirsiniz, kendisi alanında uzman bir hekim.

Bendeki bir dişi sultan papağanı, keyfi yerindeyse çok gürültücü olur (ötüşten ayıracaksanız sessiz olup olmaması ile değil, melodik ötüşleri yapıp yapmamasına bakabilirsiniz). Dişiler kızıştığında zaman erkeklerin çiftleşme haraketini yapar, benimki de yapıyor. Buna bakıp cinsiyet tahmini yapmak hatalı olur.