Papağanımın cinsiyeti nedir

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Kardegenc

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar ben yaklaşık 1 ay önce sultan papağanı aldım. Aldığım yer cinsiyeti 1,5 ay sonra belli olur dedi. Normal zamanda tek tip ötüyor ama akşamları kaloriferin üstüne koyup ilgilenmediğimizde değişik sesler çıkartıyor, konuşma çabası gibi. Daha kafa tüyleri yeni çıkıyor. Acaba cinsiyetini bilen çıkar mı?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 15
Çözüm
Merhabalar ben yaklaşık 1 ay önce sultan papağanı aldım aldığım yer cinsiyeti daha 1,5 ay sonra belli olur dedi normal zamanda tek tip ötüyor ama akşamları kaloriferin üstüne koyup ilgilenmediğimizde değişik sesler çıkartıyor konuşma çabası gibi daha kafa tüğleri de yeni çıkıyor acaba cinsiyetini bilen çıkar mı
Erkeğe benzettim ama biraz daha zaman geçmeli, o zaman kesin birşeyler söylenebilir.

Kuşunuzu kalorifer, ısıtıcı, soba gibi şeylere pek yaklaştırmayın. Ani sıcaklık, sıcaklık değişimi olumsuz etkileyebiliyor.

Kafasında niye tüy yok, annesi/babası mı yolmuş?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar ben yaklaşık 1 ay önce sultan papağanı aldım aldığım yer cinsiyeti daha 1,5 ay sonra belli olur dedi normal zamanda tek tip ötüyor ama akşamları kaloriferin üstüne koyup ilgilenmediğimizde değişik sesler çıkartıyor konuşma çabası gibi daha kafa tüğleri de yeni çıkıyor acaba cinsiyetini bilen çıkar mı
Erkeğe benzettim ama biraz daha zaman geçmeli, o zaman kesin birşeyler söylenebilir.

Kuşunuzu kalorifer, ısıtıcı, soba gibi şeylere pek yaklaştırmayın. Ani sıcaklık, sıcaklık değişimi olumsuz etkileyebiliyor.

Çözüm

Kardegenc

Hayvansever
Kus Dostu

Sanırım öyle, şimdi tüylerinin hepsi çıkıyor. Şöyle bir şey var, internetten dişi papağanlara bakıyorum benekli olur falan diyor. Bizimki benekli ama değişik sesler de çıkartıyor, kaç aylık onu da tam bilmiyoruz. Bir de o kadar yiyiyor ki ne yapsam bilemiyorum.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Sanırım öyle şimdi çıkıyor hepsi tüylerinin şöyle bir şey var internetten dişi papağanlara bakıyorum benekli olur falan diyor bizimki benekli ama değişik sesler de çıkartıyor kaç aylık onu da tam bilmiyoruz bir de o kadar yiyor ki naapsam bilemiyorum
Dediğim gibi birkaç ay daha beklemek en iyisi olacaktır. Yaş konusunda kesin birşey söylemek herzaman zor olur ama kuşunuzun yavru olduğu belli.

O kadar yiyiyor derken 😅, işahı yerinde galiba

Kardegenc

Hayvansever
Kus Dostu
Dediğim gibi birkaç ay daha beklemek en iyisi olacaktır. Yaş konusunda kesin birşey söylemek herzaman zor olur ama kuşunuzun yavru olduğu belli.

O kadar yiyiyor derken 😅, işahı yerinde galiba
Biz yemek yerken kafesi yıkıyor, hep ağzımızdan yemek istiyor. Yediriyoruz geri koyuyoruz ama yinr kafesinde yemeye devam. Haftada bir darı veriyorum ama bir günde hepsini yiyor 😂

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Biz yemek yerken kafesi yıkıyor hep ağzımızdan istiyor ama yediriyoruz geri koyuyoruz yine kafesinde yemeye devam haftada bir darı veriyorum ama bir günde hepsini yiyor 😂
Belirtmek isterim ki bizim yediğimiz yiyeceklerin birçoğu, hatta neredeyse hepsi sultanlara ciddi zararlı. Hamur işleri, kahvaltılık ürünler, ev yemekleri, kızartmalar, hazır ürünler, paketli gıdalar... Bunları kuşunuz yerse ancak ömrünü kısaltır, onlarca hastalığın ve önünü açmış olursunuz.

Bu yüzden ne kadar isterse istesin yedirmemeniz gerekir. Veya misal siz kahvaltıda yumurta yerken istiyorsa, ona haşlanmış yumurta verin; patates kızartmasi istiyorsa haşlanmış patates verin; pilav yerken geliyorsa, biraz pirinç haşlayın ve bu şekilde yedirin; siz nohut yerken o da yemek istiyorsa biraz haşlanmış nohut verin vs vs vs. Emin olun bu kuşunuzun sağlığı için çok daha iyi olur 😄

Şunu da eklemek isterim, kuşunuzun günlük meyve ve sebze ihtiyacını karşılamayı ihmal etmeyin. Düzenli şekilde buğday filizi, haşlanmış tavuk (protein ihtiyacı için), mama ve kuruyemiş vermeyi unutmayın.

Kardegenc

Hayvansever
Kus Dostu
Belirtmek isterim ki bizim yediğimiz yiyeceklerin birçoğu, hatta neredeyse hepsi sultanlara ciddi zararlı. Hamur işleri, kahvaltılık ürünler, ev yemekleri, kızartmalar, hazır ürünler, paketli gıdalar... Bunları kuşunuz yerse ancak ömrünü kısaltır, onlarca hastalığın ve önünü açmış olursunuz.

Bu yüzden ne kadar isterse istesin yedirmemeniz gerekir. Veya misal siz kahvaltıda yumurta yerken istiyorsa, ona haşlanmış yumurta verin; patates kızartmasi istiyorsa haşlanmış patates verin; pilav yerken geliyorsa, biraz pirinç haşlayın ve bu şekilde yedirin; siz nohut yerken o da yemek istiyorsa biraz haşlanmış nohut verin vs vs vs. Emin olun bu kuşunuzun sağlığı için çok daha iyi olur 😄

Şunu da eklemek isterim, kuşunuzun günlük meyve ve sebze ihtiyacını karşılamayı ihmal etmeyin. Düzenli şekilde buğday filizi, haşlanmış tavuk (protein ihtiyacı için), mama ve kuruyemiş vermeyi unutmayın.
Zaten haşlanmış patates, yumurta, ay çekirdeği veriyorum ama meyve sevmiyor, sebzede öyle. Marul falan yiyor. Bir de kepek döküyor, çok kaşınıyor yavruluktan çöküyor tüplerinden dolayı mı acaba? Kaşıntısını keğeğini yok edecek bir ilaç var mıdır?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Zaten haşlanmış patates ve yumurta veriyorum ay çekirdeği ama meyve sevmiyor sebze de öyle marul falan yiyor bir de kepek döküyor çok kaşınıyor yavruluktwn çöküyor tüplerinden dolayı mı acaba kaşıntısını keğeğini yok edecek bir ilaç var mıdır
Yeşilliği fazla vermeyin, haftada 1 defa falan yeterli olur. Hergün düzenli şekilde önüne meyve ve sebze koyarsanız zamanla yemeye başlayacaktır. Özellikle sizin karşısında yediğiniz meyve ve sebzelere daha çok ilgi gösterir 😄

Sultan tüy ve kepek döken bir tür. Bunun için yapabileceğiniz bir şey yok yani. Haftada birlaç sefer banyo yapsın (siz kendiniz yaptırmayın), bir nebze hafifleyebilir.
Unutmadan söylemek istiyorum pet shopta satılan tüy bakımı, banyo spreyleri, parazit veya başka birşey için satılan bütün spreyler kuşlara zarar verir. Tüylere tavsiye eden olursa aklınızda olsun.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Merhabalar.

Moderatör gereken her şeyi söylemiş zaten, bize bir şey kalmamış. :) Ortalama 6 - 7 aylık olduktan sonra eğer erkek ise yavaştan ötüşler başlar. Özellikle 10. aydan sonra ciddi bir şekilde melodik, kur yapar gibi ötüşleri devam eder.

Ben kendi sultanımda öyle anlamıştım cinsiyetini. Bunun haricinde kanat altından, yanaklardan da tecrübeli biri anlayabiliyor ancak sizde biraz daha beklemek lazım.