Papağanım Şeker Yiyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle merhabalar 7 aylık erkek bir sultan papağanı bakıyorum. Son 1 ayda çok tuhaf şeyler oluyor. Bizimle beraber yemek yiyor ama bildiğiniz üzere tabakta falan değil bir yavru kuşun annesini onu beslemesi gibi ağzımın önünde duruyor yiyene kadar. Bir kaç gündür de şeker yerken yakalıyorum toz şeker yiyor . Bu durumlar kötü mü. Bu huyundan vazgeçmesi için ne yapabilirim

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Şeker kuşlar için zararlıdır ve hatta ölümle sonuçlanabilecek birçok hasara neden olur. Bu yüzden hiçbir şekilde yememesi gerekir. Şekerli ve nişastalı şeyleri kuşlar sever, bu yüzden huyundan vaz geçiremeyebilirsiniz. Gerekirse mutfağa girmesine izin vermeyin. Kafes dışında olduğu zaman diğer odalarda gezinsin.

Aynı şekilde, yemek sofralarındaki birçok yiyecek şeker gibi oldukça zararlıdır. Kuşunuzun ömrünün uzun ve sağlıklı olmasını, yaşamının kaliteli olmasını istiyorsanız zararlı besinleri yedirmemeye dikkat edin.

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Birde birşey danışmak istiyorum. kuşuma bir arkadaş almak istiyorum ama amacım üretim felan değil yani yavruları olsun değil maksat yanlız kalmasın onun dilinden anlayan bir eşi olsun bunu nasıl yapabilirim. Eşi nasıl seçebiliriz. Birde eşin hemen yavrulamamasi için herhangi bir ilaç varmıdır ilerde yavrulatmayi düşünüyorum

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Aslında hiç yavru almamayı düşünürseniz yine erkek bir sultan alabilir veya muhabbet kuşu, forpus papağanı gibi farklı bir tür sahiplenebilirsiniz. Her iki şekilde, kuşlar birbirleriyle anlaştıkları sürece sorun olmaz. Bu şekilde yanlız kalmamış da olur.

Ama siz "bir dişi alayım, ileride yavrusu olsun" derseniz ortalama aynı yaşta, sağlıklı bir dişi alın. Anlaşıp anlaşmamalarına göre haraket edebilirsiniz, anlaşmazlarsa yeni aldığınız kuşu değiştirirsiniz.

Yeni bir kuş aldığınızda bir süre farklı odada tutarak herhangi bir hastalığı olup olmadığını gözlemleyin. Ondan sonra aynı odafa ama farklı kafeslerde bekletin. Yavaş yavaş aynı ortamda salmaya başlayın ve birbirlerine olan tepkilerini ölçün. Eğer agrasif davranışlar ve anlaşamama sorunu olmazsa aynı kafese koyabilirsiniz.

Birde eşin hemen yavrulamamasi için herhangi bir ilaç varmıdır ilerde yavrulatmayi düşünüyorum
Öncelikle ilaç tabiri yanlış, çünkü ilaç hastalık tedavilerinde kullanılan ürünlere söylenir. Sultan papağanının 1-1.5 yaşından sonra yavru vermesi daha sağlıklıdır. Bu süreye kadar kuşlara yuva yapabilecekleri yerler vermez, kızıştıracak besinleri yedirmezseniz (E vitamini yüksek besinler ve nijer tohumu kuşları kızıştırır) yavru vermezler. Diyetlerini sade tutun.

Yavru almak istediğinizde öncelikle diyetlerini düzenlemeli, özellikle protein ve mineral (başta kalsiyum) bakımından zengin besinler vermeye başlayın. E vitamini takviyesi olarak haftada 2 kere buğday yağı kullanabilirsiniz. Kafeslerini üretim için ayarlar ve yuvalık takarsanız sağlıklı şekilde yavru vereceklerdir.

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Aslında hiç yavru almamayı düşünürseniz yine erkek bir sultan alabilir veya muhabbet kuşu, forpus papağanı gibi farklı bir tür sahiplenebilirsiniz. Her iki şekilde, kuşlar birbirleriyle anlaştıkları sürece sorun olmaz. Bu şekilde yanlız kalmamış da olur.

Ama siz "bir dişi alayım, ileride yavrusu olsun" derseniz ortalama aynı yaşta, sağlıklı bir dişi alın. Anlaşıp anlaşmamalarına göre haraket edebilirsiniz, anlaşmazlarsa yeni aldığınız kuşu değiştirirsiniz.

Yeni bir kuş aldığınızda bir süre farklı odada tutarak herhangi bir hastalığı olup olmadığını gözlemleyin. Ondan sonra aynı odafa ama farklı kafeslerde bekletin. Yavaş yavaş aynı ortamda salmaya başlayın ve birbirlerine olan tepkilerini ölçün. Eğer agrasif davranışlar ve anlaşamama sorunu olmazsa aynı kafese koyabilirsiniz.

Öncelikle ilaç tabiri yanlış, çünkü ilaç hastalık tedavilerinde kullanılan ürünlere söylenir. Sultan papağanının 1-1.5 yaşından sonra yavru vermesi daha sağlıklıdır. Bu süreye kadar kuşlara yuva yapabilecekleri yerler vermez, kızıştıracak besinleri yedirmezseniz (E vitamini yüksek besinler ve nijer tohumu kuşları kızıştırır) yavru vermezler. Diyetlerini sade tutun.

Yavru almak istediğinizde öncelikle diyetlerini düzenlemeli, özellikle protein ve mineral (başta kalsiyum) bakımından zengin besinler vermeye başlayın. E vitamini takviyesi olarak haftada 2 kere buğday yağı kullanabilirsiniz. Kafeslerini üretim için ayarlar ve yuvalık takarsanız sağlıklı şekilde yavru vereceklerdir.
Söyledikleriniz için teşekkür ederim. Ve birşey daha var. Yaklaşık yarım saattir kusumu kafesten çıkardım ve kıpır kıpır ötüp duruyor yere göğe sığmıyor sanki bazen korktuğun için yaptığını düşünüyorum ama korku değil bence. Dışarda bahçede kuşları görüyor sanki sesini onlara duyurur gibi ötüp duruyor
Bu şekilde ötüyor şuan koktuğu için mi yoksa bahçede kuşları falan görüyor ondan mı bilemiyorum

Ekli dosyalar

• VID20221228115825.mp4
    25.6 MB
Son düzenleme:

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Bu şekilde ötüyor şuan koktuğu için mi yoksa bahçede kuşları falan görüyor ondan mı bilemiyorum

Ekli dosyalar

• VID20221228121423.mp4
    26.9 MB

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Söyledikleriniz için teşekkür ederim. Ve birşey daha var. Yaklaşık yarım saattir kusumu kafesten çıkardım ve kıpır kıpır ötüp duruyor yere göğe sığmıyor sanki bazen korktuğun için yaptığını düşünüyorum ama korku değil bence. Dışarda bahçede kuşları görüyor sanki sesini onlara duyurur gibi ötüp duruyor
Normal ötüyor aslında, dışarıdaki kuşlara seslenmek veya sizinle iletişim kurmak için olabilir. Özellikle yanlız kaldığında sizi yanına çağırmak için, kuş sesi duyduğunda veya kafesten çıkmak istediğinde sürekli venyüksek sesle ötebilir.
Bu arada kuşları mutfaktan uzak tutmanızda fayda var. Yanan ocak, sıcak tencere, kaynar su, kızgın yağ vs gibi tehlikelerin yanı sıra eğer teflon tava veya tencere kullanıyorsanız kuş için tehlikelidir. Çünkü teflon malzemeler ısıtıldığı zamam kokusuz ve renksiz bir gaz salınır ve bu gaz kuşları zehirlenip ölüme yol açar. Salınan gazdan dolayı birkaç dakika içinde fenalaştı ölen kuşlar bile var. Dikkatli olmak gerekir.

Cansu kara

Hayvansever
Kus Dostu
Normal ötüyor aslında, dışarıdaki kuşlara seslenmek veya sizinle iletişim kurmak için olabilir. Özellikle yanlız kaldığında sizi yanına çağırmak için, kuş sesi duyduğunda veya ka
İlk kez evcil hayvan bakıyorum 4 aydır bende herşeyine her hareketine bir anlam yüklüyorum tedirginim biraz😃

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
İlk kez evcil hayvan bakıyorum 4 aydır bende herşeyine her hareketine bir anlam yüklüyorum tedirginim biraz😃
Çok normal, yeni bir canlı ve her haraketi insanı merakta bırakabiliyor 🙂. Zamanla kuşunuzu tanıyacak, ötüşünün veya haraketlerinin ne anlama geldiğini anlayacaksınızdır. Özellikle ibik haraketleri ile verdiği tepkilerden kuşunuzun neler hissetriğini anlayabilirsiniz.