Otorite yardımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Bir Nevi Deniz

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba ben Deniz 4 aylık annesi Fransız Buldog babası Patterdale Terrieri olan bir kızım var. Sivas'ta yaşıyorum hava soğuk olduğu için pek dışarı çıkaramıyorum. Odada ne varsa kemiriyor. Yün yatakta delik açıp yünleri dışarı çıkarıyor, eski bir dolap var onu kemiriyor. Taşınabilir eşyaları kaldırdım fakat demirbaş eşyalara zarar veriyor. Nasıl bir yol izleyebilirim? Yardım edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 1578034054651..jpg
    1578034054651..jpg
    191 KB · Görüntüleme: 169

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, köpeğiniz daha önce sanırım hiç evde yaşamadı? Bu nedenle strese giriyor olabilir. Strese giren hayvanlar genel de bu tarz davranışlar sergilerler, aksi hâlde size diğer yöneticimiz ve üyelerimiz de yardım edeceklerdir.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu tarz davranışları genellikle daha çok ilgi görmek veya ilgiyi tamamen üzerlerinde tutmak için yaparlar. Günlük olarak kaç saatinizi onunla geçiriyorsunuz? Evde devamlı yalnız kalması da onu bu davranışları sergilemeye itebilir.

Ruzgar

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, dişleri kaşındığı için ısırma eğilimi oluyordur. Oyuncaklarıyla oynaması için ödül maması vererek teşvik edebilirsiniz. Ben oğlum için aromalı oyuncak kemikleri kullanmıştım

Bir Nevi Deniz

Hayvansever
Kopek Dostu
Teşekkür ederim, sanırım haklısınız. Bir sorum daha var, az önce ısırdığı bir şeyde kan gördüm baktım dış etinde ufak bir yerde kızarıklık, kan ile birlikte bir boşluk var, sanırım dişini kırmış. Şu an oynamaya devam ediyor. Acı çekiyor gibi görünmüyor. Ne yapmalıyım?

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Yavru köpek eğitimi için kafes kullanılır. Yavru köpeklere bütün evi açmak sakıncalıdır her gördüğü eşyayı ısırır, yalar, bilmeden zarar verir. O yüzden öncelikle evi olarak kabul edeceği bir kafes almalısınız. Kafeste yaşamasını sağlayıp belli aralıklarla kafesten çıkarabilirsiniz. Bu tuvalet eğitimine de yarayacaktır. Zaten köpekler kafes içinde yaşamayı sever ve kafes içinde sakin durur.

Ama hava ne kadar soğuk olursa olsun muhakkak hergün dışarı çıkartmaya gayret etmelisiniz. Kendinize pratik kalın giysiler alıp köpekle çıkarken onları kullanmalısınız. Yakında basket sahası ve ona benzer korunaklı bir alan varsa içine sokup serbest bırakıp top oynatabilirsiniz. Yakala getir gibi komutları kullanabilirsiniz.

Yavruluktan itibaren köpek için her gün her an bir eğitimdir. Bu günlerde onu okşayıp sevmelisiniz ama aynı zamanda da eğitmelisiniz.

En son sorunuza cevap olarak: muhtemelen dişi düşmüştür. Yavruluk dişleri dökülecek. Onlardan birisidir. Bir şey olmaz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavru köpek eğitimi için kafes kullanılır. Yavru köpeklere bütün evi açmak sakıncalıdır her gördüğü eşyayı ısırır, yalar, bilmeden zarar verir. O yüzden öncelikle evi olarak kabul edeceği bir kafes almalısınız. Kafeste yaşamasını sağlayıp belli aralıklarla kafesten çıkarabilirsiniz. Bu tuvalet eğitimine de yarayacaktır. Zaten köpekler kafes içinde yaşamayı sever ve kafes içinde sakin durur.

Ama hava ne kadar soğuk olursa olsun muhakkak hergün dışarı çıkartmaya gayret etmelisiniz. Kendinize pratik kalın giysiler alıp köpekle çıkarken onları kullanmalısınız. Yakında basket sahası ve ona benzer korunaklı bir alan varsa içine sokup serbest bırakıp top oynatabilirsiniz. Yakala getir gibi komutları kullanabilirsiniz.

Yavruluktan itibaren köpek için her gün her an bir eğitimdir. Bu günlerde onu okşayıp sevmelisiniz ama aynı zamanda da eğitmelisiniz.

En son sorunuza cevap olarak: muhtemelen dişi düşmüştür. Yavruluk dişleri dökülecek. Onlardan birisidir. Bir şey olmaz.
Hiçbir canlı kafes hayatı sürmekten hoşlanmaz. Özellikle de gelişim dönemlerinde hareketlerini kısıtlamak doğru değil. Alan kısıtlaması yapılabilir ancak kafese koyulmamalı.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Hiçbir canlı kafes hayatı sürmekten hoşlanmaz. Özellikle de gelişim dönemlerinde hareketlerini kısıtlamak doğru değil. Alan kısıtlaması yapılabilir ancak kafese koyulmamalı.

Yavru köpek eğitiminin en temel kısmı kafesdir. Tel kafes olur plastik kutu (box da deniyor) olur ama bir korunaklı alan gereklidir. Köpek klübeleri de aynı işe yarar. Köpekler çatısı kapalı yerlerden hoşlanırlar. Evin içinde serbest bile bıraksanız masa altı, karyola altı gibi yerlere yatarlar. Sokaklarda araba altına yatmış köpeklere çokça rastlarsınız. Bu şekilde kendisini güvende hisseder, ona bu güven hissini vermek gerekir. Beraber yaşadığımız canlıların doğalarını bilirsek onlarla daha konforlu yaşarız.

Kafese koymak hareketlerini kısıtlamak anlamına gelmez. Evin içinde serbest bırakarak gelişimlerini sağlayamayız. Gelişimlerini sağlamak için düzenli yürüyüşler yapıp, oyunlar oynamalıyız/oynatmalıyız.

16 yıldır köpeklerle beraber yaşıyorum. Köpeklerimle beraber eğitimlere katıldım. Köpekler ve eğitimleri konusunda bir çok veteriner hekimden daha bilinçliyim.

Zaten ben yavru köpek eğitiminden bahsediyorum. Büyüdüğü zaman kafese koymaya gerek kalmayacak çünkü akşamları kendisi kafese girip uyuyacak, orada kendisini daha güvende hissedecek.

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğitim adı altında bir canlının özgürlüğünü kısıtlamak doğru değildir. Kafessiz büyüyen yavru köpeklerin eğitimlerinde bu zamana kadar sorun yaşamadım, yaşayan birini veya kafes öneren birini de görmedim.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Eğitim adı altında bir canlının özgürlüğünü kısıtlamak doğru değildir. Kafessiz büyüyen yavru köpeklerin eğitimlerinde bu zamana kadar sorun yaşamadım, yaşayan birini veya kafes öneren birini de görmedim.

Özgürlüğünü kısıtlamıyoruz yanlış davranmasının önüne geçiyoruz. Yaşı ile orantılı yaşam alanını belirliyoruz. 3 aylık yavru köpeği kendi haline bırakırsanız bütün eşyaları kemirir, kabloları ısırır, halıları koparır, bulduğu her yere tuvaletini yapar. İnsan yavrusu bebekler bile bir süre bahçe denen alanlarda bırakılır orada emekleyerek dolaşır.

Sizin sorun yaşamamış olmanız başkalarının sorun yaşamayacağını göstermez, tuvalet eğitimini alamayan yavrudan tutun eşyaları kemiren yavrulara kadar hepsi alan kısıtlaması yapılmamış yavrulardır. Bugün hangi köpek sahibi ile konuşursanız konuşun hepsinin yavrulukta bir kemirme sorunu olmuştur. Dengeli köpekler yetiştirmek için yavruluktan dikkat etmemiz gerekir.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu

Kafes/box öneren birini göremezsiniz çünkü önerdikleri zaman aynen bu şekilde tepki alıyorlar. Kimse vaktini doğru bir şeyin doğru olduğunu birilerini ikna etmek için harcamak istemez. Bu yöntemi bütün köpek üreticileri/eğitmenleri bilir ama sadece bazıları söylerler. Çünkü anlamsız tepkiler alıyorlar.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tepkiler anlamsız değil, bu yapılanlar yalnızca kolaya kaçmaktan ibaret.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Belki de bu zamana kadar tuvalet eğitimi almaz denilen canlıları kısıtlamadan eğittiğim için ben öyle düşünüyorumdur ama bir canlıyı kafese koymak hiçbir zaman mantıklı gelmeyecek bana.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Belki de bu zamana kadar tuvalet eğitimi almaz denilen canlıları kısıtlamadan eğittiğim için ben öyle düşünüyorumdur ama bir canlıyı kafese koymak hiçbir zaman mantıklı gelmeyecek bana.

Kolaya kaçmak değil doğrusu yazdığım gibidir. Yazdıklarım kısıtlama değil yönlendirmedir. Kafes/box en iyi eğitim yöntemidir ve pozitif bir metotdur. Profesyoneller tarafından çok bilindik bir metotdur. Bilmemenize hayret ettim doğrusu.