Örümcek Maymun Bakımı

Gülce

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
1,547
Tepkime puanı
828
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Örümcek ma
fccdc179c15a4068a42777c5e7fe5d39.jpg
ymun nedir?

Örümcek maymunlar birçok alt türe ayrılır ve çeşitli renklere sahip olabilirler. Yüzleri hariç vücutlarının tamamı tüyle kaplıdır. Ağaçların tepesinde yaşayan bu canlılar vücutlarına kıyasla oldukça uzun uzuvlara sahiplerdir. Baş ve gövdeleri arası 60-85 cm, kuyruk uzunluğuysa 30-65 cm arası değişebilmektedir. Ortalama 7 kilo olup 10 kiloya kadar çıkabilmektedirler.

Örümcek maymunların ömürleri ne kadardır?
Örümcek maymunlar evcil hayvan olarak bakıldıklarında ortalama 33 yıl yaşamaktadırlar. Doğada ömürleri 50 yıla kadar çıkabilmektedir.

Örümcek maymunlara kimler bakabilir?
Örümcek maymunların bakımı da en az kendileri kadar pahalıdır. Ömür boyu beslenmeleri ve gelişimleri kontrol altında tutulmalıdır. Bunlar içinse maddi manevi sorumluluk gerekir. Maymun bakacak kişilerin evden çalışması veya esnek çalışma saatlerine sahip olması örümcek maymunun mental sağlığı açısından oldukça önemlidir. Örümcek maymunlar doğalarında yaklaşık 30 bireyin bulunduğu gruplar halinde yaşadığından gerekirse ikinci bir maymunun sorumluluğunu almayı kabul etmiş kişiler örümcek maymun bakabilirler. Örümcek maymun bakacak kişilerin AIDS gibi hastalıklara sahip olmaması gerekmektedir.

İnsanlardan örümcek maymunlara hastalık geçer mi?
İnsanlardan maymunlara, maymunlardan insanlar çeşitli hastalıklar geçebilmektedir. Grip, nezle gibi hastalıklara yakalanan kişilerin maymunla bir süre yakın olmaması ve hasta maskesi kullanması önerilir. Aynı zamanda AIDS de maymunlara geçebilecek hastalıklar arasında yer almaktadır.

Örümcek maymun beslenmesi ve beslenme şekli nasıl olmalıdır?
Örümcek maymunlar meyve ile beslenen türler arasında yer almaktadır. Beslenmelerinin %80'i olgunlaşmış meyvelerden, kalan %20'si ise diğer çeşitli besinlerden oluşmaktadır. %20'lik kısmında kullanabilecek gıdalar şunlardır; sebze, tahıl, sert kabuklu yemişler, bazı eklembacaklılar (karasal iklimde yaşayanlar hariç), yaprak, çiçek, filizlendirilmiş tohumlar ve yumurta tercih edilebilir.
Örümcek maymunlar doğada beslenmelerinin büyük bir kısmını askıda beslenme (sağ alt görselde yer almaktadır) şeklinde yaparlar. Bu besl
(Askıda beslenme yöntemi)
enme şeklini desteklemek için kafes içerisinde bulunan yüksek yerlere -varsa ağaç dalları tepesine- besinler yerleştirmelidir. Tel kafes kullanılıyorsa kafes üzerine besinler mandal yardımıyla yerleştirilebilir. Besinler hazırlanırken büyük parçalar halinde kesilmeli, yumuşak ve küçükse kesilmeden verilmelidir.
Örümcek maymunların yiyebilecekleri besinlerden bazıları şunlardır:
 • Avokado
 • Muz
 • Mango
 • Kavun
 • Portakal
 • Domates
 • Karpuz
 • Mevsimsel meyveler
 • Koçanlı mısır
 • Salatalık
 • Havuç
 • Marul
 • Takviye olarak: Haftada 60 gr. köpek maması verilmesi önerilir.
Örümcek maymunların beslenme vakitleri nasıl ayarlanmalıdır?
Örümcek maymunlar günde en az 2 kez beslenmelidir. Beslenme vakitlerinin her gün farklı olması ve gün içine yayılması gerekir. Beslenme vakitleri düzenli olmamalıdır.

Örümcek maymunların kafesleri nasıl olmalıdır?
örümcek maymun outdoor kafes.jpg

Örümcek maymunlar günlerinin büyük çoğunluğunu ağaçların üzerinde yemek aramaya ve gezmeye harcarlar. Bir örümcek maymun doğada ortalama 2 kilometrelik bir alanda yaşar. İhtiyaçlarını en iyi karşılamak için geniş bir kafeste tutulmalı ve güvenli bir bahçede gözetim altında gezdirilmelidir.
Örümcek maymunlar dokunarak ve tadarak öğrenirler. Oyuncak seçimi yaparken 0-3 yaş arası bebek oyuncakları tercih etmek kafeste keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Aynı zamanda kafes içerisine uzun ağaç dalları yerleştirmek ve yeşillendirmek doğal ortamlarında hissetmelerini sağlayacaktır.
Kafes evde olacaksa altlık olarak örtü veya battaniye kullanılabilir.

Örümcek maymunlar tuvalet eğitimi alabilir mi?
Örümcek maymunların tuvalet eğitimi alması oldukça zordur. Bedenlerine uygun bebek bezi alınıp arkası kuyruğu geçecek şekilde delinerek kullanılmalıdır.

Örümcek maymunlar diğer evcil hayvanlarla yaşayabilir mi?
Örümcek maymunlar sosyal canlılar olduğundan bir başka hayvanı kabullenebilirler ancak iki taraftan da gelebilecek atak sonucu olası yaralanmalara davetiye çıkarmamak için gözetim altında görüştürülmelidirler.
 


Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
1,840
Tepkime puanı
1,316
Puanları
113
Konum
Türkiye
Gülce durur mu? Yapıştırır hemen örümcek maymunların bakımı yazısını. Eline, emeğine sağlık. Çok sağlam bir yazı olmuş :)
 

Sultanım

Kullanıcı
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
207
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Konum
İstanbul
@socrabbit, elinize emeğinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş doğrusu.
(Yalan yok bağzı türler insanın gözüne o kadar da tatlış gözükmüyor😁. Ama örümcek maymunu gerçekten çok şirin bir hayvanmış)
 

Mercan

Kullanıcı
Katılım
4 Mar 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
12
Puanları
8
Konum
İstanbul
Bu hayvanlar egzotik hayvan değil mi, evcil hayvan sınıfına girmiyor yani ve kaçak yollardan ülkeye sokuluyor, yanlışım varsa düzeltin. Doğada kalması gereken canlılar bunlar.
 

Gülce

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
1,547
Tepkime puanı
828
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Bu hayvanlar egzotik hayvan değil mi, evcil hayvan sınıfına girmiyor yani ve kaçak yollardan ülkeye sokuluyor, yanlışım varsa düzeltin. Doğada kalması gereken canlılar bunlar.
Evet haklısınız. Doğada kalması gereken ancak hayvanat bahçelerine, evlere kapatılan birçok canlı vardır. Örümcek maymunlar da bunlardan bir tanesidir. Bizim amacımız insanların yolu bir şekilde örümcek maymunlarla kesiştiğinde onları doğru yönlendirebilmektir.
 

arn

Kullanıcı
Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
73
Tepkime puanı
11
Puanları
8
Konum
manisa
Eğer doğada daha uzun süre yaşıyor ise açıkçası evde beslemek biraz işkence gibi.

sosyal canlılarmış, 30 arkadaşıyla yaşarken yalnız bırakılması kötü.