Orta Seviye Mama İncelemesi : Profine

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba,

Bu mamaları 2 ay kitten döneminde 3 ayda kısır döneminde kullandım. İçerik analizini kısır versiyonuna göre yapacagım.

Kitten mamalarında ciddi anlamda koku problemi yapan bir mama. Gerçekten cok kötü kokuyor. 2 ay bitsin diye dua ettik resmen. Koku hassasiyeti olanlara bu nedenle bu mamayı önermiyorum. İçerik kısmında da kısır kısmına benzer zaten.

Kısırlaştırılmıs versiyonu;

Bileşenler:
Tavuk %38 (tavuk unu %24, kurutulmuş tavuk%14), pirinç %25, mısır, kurutulmuş elma, tavuk yağı (karışıktokoferoller ile korunmuş) %5, hidrolize tavuk karaciğeri %2,bira mayası, karides %1.5, somon yağı %1, sodyum klorür %1,deniz yosunu %0.5, bitki karışımı (rezene, fesleğen, adaçayı)%0.02, hindiba kökü (mannan-oligosakarid kaynağı) %0.015,fruktooligosakkaritler %0.012, yuka schidigera özütü %0.008.

Analitik bileşenler:

Ham protein %33.0, yağ içeriği %11.0,ham lif %2.5, nem %10, ham kül %8.8, kalsiyum %1.0, fosfor%0.8, sodyum %0.9, magnezyum %0.04, omega-3 %0.17,omega-6 %1.30. ME: 3, 500 kcal / kg.

Firma ile konusmam sonucunda tavuk unu denilen kısmın diğer düşük segment markalar gibi tavuk ayağı gagası vs. içermediğini , tavuk eti ve derisi olarak hazırlandıgından dolayı bircok tavuk unu içeren mamadan cok daha sağlıklı. Ayrıca %14 civarı kurutulmus tavuk olması ekstra avantaj.

Mamayla ilgili genel değerlendirecek olur isek üst segment mamalar gibi taze tavuk içermiyor, bu bir eksi puan.
Ayrıca %25 civarı pirinç oldukca yüksek bir oran. Kilo problemi yapabileceğini düşünüyorum.
Ancak mama tüylerin parlaması acısından cok faydalı olsa da tavuklu oldugu için tüy dökümünü ciddi anlamda arttırdı. Gerci tavuklu mamaların geneli böyle oldugu için bunu Profine markasına yükleyemeyiz.

Ayrıca kısır versiyonunda koku problemi yok, kitten gibi değil gayet kokusuz bir mama. Değişiklik sürecinde mamaya alısana kadar 10 günlük bir kötü dışkılama oluyor ama sonrasında alışıyor.

Alınmak isteniyorsa çekinmeden alınabilecek bir marka.

Ancak fiyat olarak son 2 aylık dönemde %30-40 arası bir zam almış; fiyat avantajını kaybetmiş durumda.

İyi forumlar.