Oğlum mamasini yemiyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

byburakyildirim

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım iki buçuk yaşında british shorthair cinsi bir oğlum var. Uzun zamandır proplan tavuk balık yemlerinden veriyordum. Daha sağlıklı olduğunu öğrendiğim n&d kuzulu yaban mersinli yem aldım ancak oğlum mamayi yemiyor ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Mamadan diğerine hemen mi geçiş yaptiniz?

byburakyildirim

Hayvansever
Kedi Dostu
Mamadan diğerine hemen mi geçiş yaptiniz?
Evet hemen geçiş yaptım ancak daha önceki mamalar bittiğinde de hemen geçiş yapmış bir sıkıntı yaşamamıştım pro plan tavuklu proplan balıklı daha sonra tekrar tavuklu kullandım şimdi n&d kuzulu yaban mersinli aldım işin kötüsü birde 10 kg aldım ve ilk koyduğumda biraz yedi daha da yemek istemiyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eski mamadan 400 gr. Alıp %75 eski mama %25 yeni mama, %50 yeni mama %50 eski mama ve son olarak %25 eski mama %75 yeni mama olacak şekilde verirseniz yiyeceğini düşünüyorum. N&d mamayı bırakıp proplanı yiyorsa gerçekten beğenmemiş demektir :)

byburakyildirim

Hayvansever
Kedi Dostu
Eski mamadan 400 gr. Alıp %75 eski mama %25 yeni mama, %50 yeni mama %50 eski mama ve son olarak %25 eski mama %75 yeni mama olacak şekilde verirseniz yiyeceğini düşünüyorum. N&d mamayı bırakıp proplanı yiyorsa gerçekten beğenmemiş demektir :)
Tavsiyenizi uygulayacağım sonuç alırım inşallah

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@byburakyildirim, aynen socrabbitin dediği gibi. Bir anda kesmemeniz lazım. Keşke önce ufak alıp deneseydiniz. Bubyuzden büyük mama almak aşırı riskli maalesef.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım iki buçuk yaşında british shorthair cinsi bir oğlum var. Uzun zamandır proplan tavuk balık yemlerinden veriyordum. Daha sağlıklı olduğunu öğrendiğim n&d kuzulu yaban mersinli yem aldım ancak oğlum mamayi yemiyor ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Mamasını yiyorsa ve bir sorun yoksa mama değiştirmeyin. "Daha sağlıklı" olduğunu kimden duydunuz? "Daha sağlıklı" gibi yorumlar göreceli yorumlardır. Her mama her çocuğa uymayabilir. Birisine iyi gelen mama diğerine iyi gelmeyebilir.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mamasını yiyorsa ve bir sorun yoksa mama değiştirmeyin. "Daha sağlıklı" olduğunu kimden duydunuz? "Daha sağlıklı" gibi yorumlar göreceli yorumlardır. Her mama her çocuğa uymayabilir. Birisine iyi gelen mama diğerine iyi gelmeyebilir.
İçeriğe bakıp içerik kalitesinden bu çıkarım yapılabilir. Tıpkı her mama analizi yapan kişinin yaptığı gibi. 'iyi gelmeme' durumu çevresel etmenlere, canlının kendisine bağlıdır ortaya çok fazla seçenek çıkartır. Her kuru mamayı reddedip tek tip balık ile beslenen canlılara şahit oldum. Bu durumda hiçbir kuru mama ona iyi gelmemektedir lakin tek tip beslenme ile sağlığını da koruyamaktadır. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
İçeriğe bakıp içerik kalitesinden bu çıkarım yapılabilir. Tıpkı her mama analizi yapan kişinin yaptığı gibi. 'iyi gelmeme' durumu çevresel etmenlere, canlının kendisine bağlıdır ortaya çok fazla seçenek çıkartır. Her kuru mamayı reddedip tek tip balık ile beslenen canlılara şahit oldum. Bu durumda hiçbir kuru mama ona iyi gelmemektedir lakin tek tip beslenme ile sağlığını da koruyamaktadır. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım. Ben eleştirden alınmam daha açık yazarsanız belki anlarım. Yazdığım şey çok basit, yediği mama ile sorunu yoksa "daha sağlıklı" gibi subjektif değerlendirmelerle mama değiştirmeyin dedim. "Daha sağlıklı" mama almış ama oğlu yemiyormuş. Zorla mı yedirmeli? Sorunu yoksa önceki yediği mamaya dönsün olsun bitsin, oğlu ile gerilmesine gerek yok. Bir çok "daha sağlıklı" mama bulmak mümkün hepsini hayvanlarımızda denemiyoruz.

Ya da: Yeni alınmış "daha sağlıklı" mamayı yemiyorsa bundan sonra da yemiyecektir. İlla mama değişimi gerekiyorsa oğlunun yiyeceği başka "daha sağlıklı" bir mama bulmalı.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
ND mama üstüne çok şey konuşuluyor, sürekli daha kaliteli olduğu söyleniyor. Gerçekten öyle mi?

1- Ben köpeğime veterinerin tavsiyesi ile ND mamaya geçtim. Köpeğim o dönemler 15 aylıktı yani genç bir köpek. Beş ayın sonunda diş etlerinde piyore oluştu ve dişleri simsiyah oldu. ND mamadaki proteine alerjisi olduğu ortaya çıktı başka markanın mamasına geçtik. O mama ile dişler tertemiz oldu. Diş etleri de taşlardan temizlendi.
2- ND mama verdiğim dönemlerde Türkiye'den satın alıp veriyordum. Sonra 2 ay İtalya'ya gittim. Oradan aynı mamayı aldım ama mama isal yaptı. Belki pakette sorun vardır dedim gittim yeni bir paket daha aldım. O da aynı şekilde isal yaptı. Türkiye'ye döndüm aynı mamadan aldım kaka normale döndü. Yani Türkiye'deki ile İtalya'daki aynı mama farklı etki yapıyor. Kaliteyi tutturamıyorlar.

Benim ND mama ile tecrübelerim bunlar. Hiçbir mamaya gözü kapalı iyidir kötüdür dememek lazım. Çocuğunuz yediği mama ile sorun yaşamıyorsa değiştirmeye kalkmayın.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Önceki köpeğime Hill's mama veriyordum. Hill's mama ile normal kilosuna indirmiştim. Çok memnundum.

Şimdiki köpeğime Hill's mama verdiğimde aşırı gaz yapıyor sürekli mide guruldamaları oluyor ve dışkısı çok düzensiz çıkıyor.

Bu iki tecrübeye göre Hill's mamaya kötü mü diyelim iyi mi diyelim? Hiçbirini demeye gerek yok sadece köpeklerimde farklı etki yapıyor.