Norveç Orman Kedisi Bakımı Ve Özellikleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
norvec-orman-kedisi.png
1930’lu yıllarda İskandinav yarım adasında keşfedilmiş olan; çift katmanlı ipeksi ve uzun tüyleri; büyük badem şeklindeki gözleri ile ön plana çıkan Norveç Orman Kedisi; yabani görünümü ile vahşi kedileri andıran bir kedi türü olarak karşımıza çıkıyor.

İskandinav yarımadasının yerli kedileri olma unvanına sahip olan Norwegian Forest kedisi; sevecen, sıcakkanlı ve sahibine sonuna kadar sadık olan bir kedi olma özelliği taşırken; bu kedilerin Norveç’e büyük ihtimalle Romalılar tarafından taşındığına inanılıyor.

Hakkında pek çok efsane bulunan; ataları arasında hiçbir şekilde yabani kediler bulunmayan Norwegian Forest cinsi kedi özellikleri arasında yumuşacık bir ses tonuna sahip olmaları; oldukça nazik, uyumlu ve dengeli bir kişiliklerinin bulunması da yer alıyor.

Ev ortamının yanı sıra doğal ortamda da uyumlu bir şekilde yaşayabilen bu kedilerin ağırlıkları 3 ile 9 kg arasında değişiklik gösterirken; oldukça arkadaş canlısı ve zeki olan bu kedi cinsi; oyun oynamaktan ve ağaca tırmanmaktan da büyük bir keyif alıyor.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?​

• Oyun oynamaktan büyük bir keyif alan, tam anlamıyla muzip olan bir oyuncu kişilik;
  • Gelişmiş bir kas ve iskelet sistemi,
  • Güçlü, yuvarlak, küçük bir çene yapısı,
  • Boyun kısmında daha da yoğunlaşan, yumuşacık, çift katmanlı ve uzun tüyler,
  • Yassı bir yüz ve düz bir burun yapısı,
  • Diğer hayvanlarla, yabancılarla ve çocuklarla kolay bir şekilde ilgilenebilen, samimi ve sevecen bir karakter,
  • Başta ağaçlar olmak üzere; evde ve diğer mekanlarda yükseklere tırmanmaktan büyük bir haz duyan bir kişilik özelliği,
  • Çikolata, krem, leylak vb. farklı renklerde olabilen tüy yapısı,

Norveç Orman Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?​

• Kedinizi her daim vitamin ve mineraller açısından zengin, kaliteli kuru mamalar ile beslemelisiniz.
  • Kedinizin çift katmanlı tüylerini haftada birkaç kez olacak şekilde taramalısınız.
  • Kedinizin diş eti hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltmak adına dişlerini haftada en az birkaç kez fırçalamalısınız.
  • Kedinizin tuvalet kabını her daim temiz tutmayı unutmamalısınız.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ülkemizde bu kedi sayısı cok az ancak kabarık tüylü tüm kedileri norveç orman kedisi olarak sahiplendirmeye calısıyorlar.

Doğal olarak büyüdüğünde cinsini belli etmeye başladıgında sahiplenen insan hayal kırıklıgına ugruyor.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol, norveç orman kedisi olarak satın almaya çalışıyorlar, satın aldıktan sonrada hüsrana uğruyorlar. Açıkçası ben o insanlara hiçbir şekilde üzülmüyorum. Bir komşum kedi sahipleneceğini söyledi ve ben de yavrular yeni oldu, annesinden yeterli besini aldıktan sonra sahiplendirelim dedim. Hayır sokak kedisi olsun istemiyorum, daha özel olsun istiyorum dedi. O tip kişiler ile ben hiçbir şekilde tartışmaya girmiyorum, ciddi anlamda çok yoruyorlar adamı. Gittiler british diye satın aldıkları kedi, başka ırkta hiç alakası olmayan bir kedi ırkı çıkmış. Veteriner hekimleri bu şekilde söyledi diye kaç veteriner hekim gezdiler, gel gelelim hepsi de british olmadığını söyledi.

Devamında ne mi oldu? Sahiplendirmeye çalıştılar, yoksa barınağa vereceklerini söylediler. Dedim siz kedi sahiplenmeyin, kedi beslemeyin, hatta tüm hayvanlardan uzak durun dedim. O gün bayağı tartışmıştım onlarla... aklıma geldikçe hâlen sinirlenirim...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Öyle insanları dövesim geliyor.

instagramda 2 foto paylaşmak için hayvan sahiplenen tipler bunlar.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol, ben o insanlar da beyin olduğunu düşünmüyorum. Hemfikirim bu konuda, sosyal ağlarda gösteriş yapıp, evine gelen misafirlere sırf hava atmak için kedi sahiplenen tipler. Özellikle cins kedi arayanlara ayrı bir gıcığım, saygı falan da duymuyorum o düşüncelerine açık açık belirtiyorum.