Mutluyum lütfen aydınlatın

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Herkese hayırlı geceler sultanlarimi bu gece çiftleşirken gördüm fakat hiç ama hiç yuvaliga girdiklerini görmedim sebebi nedir acaba ve ne yapmam lazım yumurta gelene kadar ne kadar çiftleşirler lütfen cevap @Sultanım

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Gözünüz aydın diyeyim ben :), çünkü bu kuşlarınızın eş olduğu ve yuva yapmaya hazır hissettikleri anlamına gelir. Önümüzdeki bir hafta içerisinde yuvaya girmeye başlayacaklardır, eğer başarılı bir şekilde eş olularsa 8-10 gün sonra yumurta gelecektir.
İlk yumurta geldiği an kuşlarınız kızışsın diye verdiğiniz vitamini, mamayı, tohumu yani her türlu besini vermeyi kesin. Ayrıca bundan sonra vereceğiniz mamaya haşlanmış yumurtanın kabuğunu ezerek katın, dişi kuşun yumurta oluşumu sırasında harcayacağı kalsiyumu karşılaması için ekstradan kalsiyuma ihtiyacı olacaktır.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Ne demek, rica ederim 😊

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Hayır olmaz, zaten daha erken. Çiftlestikten 10-12 gün sonra ilk yumurta gelecektir. Siz sabırla bekleyin, zaman geçtikçe yuvalığa ilgi artacaktır, dişi kuşun dışkıları büyüyecektir. Bunlar yumurtlayacağı anlamaına gelir.

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Hocam dediğiniz gibi ilerliyor süreç yuvaliga göz ucuyla bakıyor dişi fakat erkek kuşum devamlı yuvaliga girip çıkıyor dişiyi sadece 2kere girerkek gördüm normal olan da bu mudur? @Sultanım
Hayır olmaz, zaten daha erken. Çiftlestikten 10-12 gün sonra ilk yumurta gelecektir. Siz sabırla bekleyin, zaman geçtikçe yuvalığa ilgi artacaktır, dişi kuşun dışkıları büyüyecektir. Bunlar yumurtlayacağı anlamaına gelir.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Sabredin, zamanla dişi kuşda yuvalığa girmeye başlayacaktır. Yuvaya ilk başlarda erkek sultanın ilgisi olması normal. Sizin kesinlikle yapmamanız gereken şey sürekli yuvalığı açıp yumurta var mı, kuş içeride mi diye bakmak. Öyle olduğu taktirde kuslar rahatsız olacak ve yuvadan soğuyacaktır.

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Hocam iyi geceler kuşlarım devamlı ciflesiyorlar günde en az 2kere olmak üzere yaklaşık 10gun oldu yuvaliga girip çıkmaya da başladılar sormak istediğim artık yuvalikta uzun zaman geçirmeleri lazım degilmi yoksa kısa sure girip çıkmalari normal mi ? Ve 15nci günde mi yumurtlamasi lazım iyi geceler @Sultanım

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Birkaç gün daha bekleyin, eğer yumurta varsa yaklaşık 1 hafta sonra dişi kuş yumurtlayabilir.

Yumurta gelmeden bir iki gün önce kuşun yumurtlayacağını şöyle anlayabilirsiniz;
•Dişi kuşun dışkısı koyulaşır ve boyut olarak daha büyük olur
•Dişi kuşun kanatları düşer, gözleri kapanır ve uykulu bir hali vardır
•Erkek kuş yuvaya sık sık girmeye başlar, yuvanın içindeki malzeme ile oynar, yuvalığın ağızını kemirmeye başlar
Bu üç belirtiyi görürseniz 1 yada 2 gün sonra yumurta gelecektir 🙂

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Birkaç gün daha bekleyin, eğer yumurta varsa yaklaşık 1 hafta sonra dişi kuş yumurtlayabilir.

Yumurta gelmeden bir iki gün önce kuşun yumurtlayacağını şöyle anlayabilirsiniz;
•Dişi kuşun dışkısı koyulaşır ve boyut olarak daha büyük olur
•Dişi kuşun kanatları düşer, gözleri kapanır ve uykulu bir hali vardır
•Erkek kuş yuvaya sık sık girmeye başlar, yuvanın içindeki malzeme ile oynar, yuvalığın ağızını kemirmeye başlar
Bu üç belirtiyi görürseniz 1 yada 2 gün sonra yumurta gelecektir 🙂
Hocam iyi akşamlar size iki sorum olacak

1-) disi kusun kanadi dusmus mu sizce ve yumurtlama belirtisi resimde gozukuyormu

2-) gündüzleri devamlı yuvaliga giriyorlar gece olunca karanlıkta dışarı çıkıyorlar bu akşam ışıklarını açtım direk yuvaliga girdiler ve hala icerdeler yaklasik 30 dakika oldu acaba isik olmasi daha mi iyi ? @Sultanım
20210505_231805.jpg
20210505_231730.jpg

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Ya konudan bağımsız aşşırı şeker görünüyorlar çok tatlılar maşallah 🌸🌸

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
İkinci fotoğrafta düşük gibi görünüyor, ama gözleri fıldır fıldır hala 😊. Hep aynı şeyi söylüyor gibi durabilirim ama birkac gün daha beklemeniz gerekebilir. Sultan papağanlarından yavru almak biraz sabır işidir 🙂.

Kuşların gece güzel uyku çekmeleri için bulundukları ortamın karanlık olması gerekir, siz ışığı kapalı tutun.

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Gece yuvaliga bir girdiler hala çıkmadılar sabah kısa süreliğine erkek daha deminde dişi çıktı beni görünce hemen girdiler yumurta varmı diye kontrol etmeye de çekiniyorum 😁
Gece yuvaliga bir girdiler hala çıkmadılar sabah kısa süreliğine erkek daha deminde dişi çıktı beni görünce hemen girdiler yumurta varmı diye kontrol etmeye de çekiniyorum 😁
@Sultanım

Ekli dosyalar

• IMG-20210506-WA0003.jpg
    IMG-20210506-WA0003.jpg
    226.3 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme: