Mutlu Evlerin Mimarları: Bir Kediyle Yaşamanın Sağlığa 11 Yararı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

neto

Hayvansever
Kedi Dostu
Kimi zaman huysuz, kimi zaman sevgi dolu, kimi zaman arsız ama ne yaparlarsa yapsın dünyanın en iyi ev arkadaşı… Kedi, bir insanın hayatına girdiği andan itibaren, hiçbir şeyin eskisi gibi olmamasını sağlar. Hüzünden kurtulursunuz, yalnızlıktan kurtulursunuz ve evinizi en az sizin kadar sahiplenen biriyle evin tamamını paylaşırsınız. Zorlukları elbette var. Her evcil hayvan kadar kediler de zor canlılar. Fakat bunların hiçbiri “Asla kedi istemiyorum!” demenize neden olacak zorluklar değil. Tamam, bazen huysuz ve kıskanç olabiliyorlar ama hangimiz öyle değiliz ki zaten? En çok kimi seviyorsak onun hayatını zorlaştırıyoruz biz de. Tıpkı kediler gibiyiz hepimiz… Sıcak bir eve, sevgi dolu bir sarılmaya, lezzetli yemeklere onlar kadar ihtiyaç duyuyoruz biz de. Üstelik görünen o ki, kediler yalnızca yukarıda bahsettiğimiz güzelliklere sahip değiller. Bilimsel araştırmalara göre, hayatınıza giren bir kedinin, sağlığınıza ve ruh halinize pek çok faydası var. Neymiş bu faydalar?
1. Kediler, stresinizi azaltır. Azalan stres, kalp hastalıklarına neden olan riskleri de azaltır.
cat-pet-animal-domestic-104827.jpeg

Araştırmalar gösteriyor ki, kedi sahibi olan kişilerin, kalp krizi riski düşüyor. Bir araştırmaya göre ise kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme riski yüzde 30 düşüyor. Tabii, sakin insanlar mı kedi sahibi oluyor yoksa kedi sahibi olanlar mı sakinleşiyor; bu tam olarak belli değil.

2. Sesleri bile bizi iyileştirmeye yetiyor.
pexels-photo.jpg

Dünyanın en rahatlatıcı sesi olması bir yana, kedi mırlaması dediğimiz o mükemmeller mükemmeli sesin kasların rahatlaması ve iyileşmesiyle ilişkisi olduğu ortaya çıkarılmış. Araştırmalara göre, 18-35 hertz aralığındaki sesler, kas ve kemik hastalıklarının iyileşmesinde pozitif etkisi var. Kedilerin mırlaması ise 20-140 hertz aralığında.
3. Yatağı bir kediyle paylaşmanın güzellikleri
pexels-photo-96938.jpeg

Pek çok araştırma, yatağınızı bir kediyle paylaşmanın bir insanla paylaşmaktan daha iyi olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Kedi sahiplerinin yüzde 41’i onlarla yatağı paylaştıkları zaman daha rahat uyuduklarını söylemişler.
4. Tercih edilebilirliği artırıyor
pexels-photo-320014.jpeg

Dr. June McNicholas isimli bir araştırmacıya göre kadınlar, kedi sahibi olan erkekleri daha çekici buluyormuş. Araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, iddialı bir veri ortada: Kadınların yüzde 90’ı, kedi sahibi erkeklerin daha nazik ve ilgili olduğunu söylemiş. Beyler, aklınızda bulunsun.

5. Varlıkları yetiyor
pexels-photo-416160.jpeg

Etrafınızda bir kedinin bulunması bile vücudunuzda sakinleştirici kimyasalların dolaşmasını sağlıyor. Bu da haliyle, daha az stres ve düşük anksiyete düzeyini beraberinde getiriyor. Bal gibi bir şey kedi sahibi olmak…
6. Alerjiler azalıyor
pexels-photo-617278.jpeg

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise, bir yaşından küçük ve kediyle birlikte yaşayan çocukların her türlü alerjiye karşı dayanıklılığı artıyormuş.
7. Videoları bile yetiyor
pexels-photo-669015.jpeg

Sürekli sizi bunaltarak kedi, köpek videoları izletmeye çalışan akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın haklı olduğunu –biraz üzülerek de olsa- belirtmemiz gerek. Kalpleri eriten, kahkahalarla güldüren, mutlu eden, sevgiyle dolmamızı sağlayan tüm o videolar sağlığımıza da yararlıymış. Indiana Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, internet üzerinden kedi videoları izlemek, enerji düzeylerinin artmasını ve pozitif duyguların artmasını sağlıyor.
8. Kedileri sevmek, çevreyi sevmektir
pexels-photo-730896.jpeg

Kediler, daha az yemek yedikleri ve mısır yahut balık gibi besinlerle beslendikleri için, daha az karbon ayak izi bırakıyorlar. Köpeklerin karbon ayak izi ise daha fazla.

9. Zor zamanları birlikte atlatırsınız
pexels-photo-923360.jpeg

Kedi sahibi olan kişiler, mutsuz anlarıyla daha kolay başa çıkabiliyor ve daha hızlı bir şekilde kendilerini iyi hissetmeye başlıyor. Kediler, zor zamanlarda sosyal destek vererek daha mutlu hissetmenizi sağlar.
10. Kedi sahipleri ‘daha zeki’
pexels-photo-1056251.jpeg

Kedi sahipleri genellikle daha zeki insanlarmış. Elbette, kediler bizi daha akıllı yapmıyor fakat daha akıllı insanlar kedi sahibi oluyor. Daha az ilgiye ihtiyaç duydukları için, yoğun çalışan ve uzun çalışma sürelerine sahip olan kişiler, bir evcil hayvan sahibi olmak istediklerinde kedileri tercih ediyorlar.
11. Eksikleri tamamlıyor
cat-sweet-kitty-animals-57416.jpeg

Kediler, ihtiyacınız olan dostluk hissini sunuyor. 2003 yılında Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre, evinizde bir kedinin bulunması, bir romantik ilişkinin yerini doldurabilecek kadar güçlü duygusal destek sahibiymiş.

Kaynak

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Yatağı bir kedi ile paylaşmanın rahatı? :) açıkçası kedilerimiz izin verdiği kadar evde yaşayabiliyoruz, eğer istemedikleri veya aksi bir durumları söz konusu olsun kedicikler kaplancık olur :D

Tabii şaka bir yana her kedi aynı diyemem fakat bu dediğime birçok kedi besleyen arkadaşım katılacaktır :)

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@neto çok güzel bir paylaşım olmuş çok beğendim bir de kedi mırıldamaları insanı çok sakinleştiriyor bunu yıllar önce okumuştum beslemiş olduğum kediler ise bunu kesinlikle doğruluyor, bu güzel yazıyı paylaştığınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum

destanhbf

Hayvansever
@neto hocam paylaşım gerçekten on numara. özellikle onlarla yatağını paylaşma muhabbeti efsane olmuş. benim 3 sıpa benimle beraber yatarlar. ben yatmadığım da yanımda yakınımda yatarlar. ben yattığımda ise biri baş ucuma ikisi ayaklarımın arasında yatar. inanın öyle alıştırdılar ki. o bacaklarımın arasında yatanların vucut ağırlıgına bile alıştım. o ağırlık olmadığında sanki eksik hissediyorum. baş ucumda benimle yatan tosuncuk olmasa sanki kendimi eksik hissediyorum :D onlar başka ya.

puffy

Hayvansever
Kedi Dostu
Her sabah bana masumiyetle bakan bir çift göz, yumuş yumuş pembe patiler ve mutluluğun mırıltısı işte bir kedinin kucağında hayat... İyi ki varlar🐈💖

bkmligzmm

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben Çita'ya hep diyorum iyi ki seni sahiplenmişim. İyi ki.. Benim dert ortağım. Herşeyi ona anlatıyorum :) Miyavlıyor hemen gelip beni öpüyor vefalı oğlum. Hastalandığımda sen nasıl biliyorsun ağrıyan yerimi geliyor orda yatıyor :) Bazen ayaklarım üşüyor geliyor ayaklarımda yatıyor sıcacık yapıyor :) Aynı çocuk gibiler. Kedi annesi olmak çok güzel ❤

Ayşe28

Hayvansever
Benim kedi alerjim vardı. Çok hapşırıyor kaşınıyor hatta gözlerim bile sık sık iltihaplanıyordu. Doktora gittim kedi alerjin var kedi besleme dedi. Üstünden yıllar geçti hala bir çok kedi ile aynı evi paylaşıyorum ve alerjik sikayetlerim çok büyük ölçüde geçti. Kedi alerjisinin geçmeyecek bişey olduğuna inanmıyorum. Tam aksine üstüne gidildikce geçen bişey bence. Kendimde gördüm.