Muhabbet Kuşunu Nasıl Kızıştırırım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar 2 yaşında erkek 2 buçuk yaşlarında dişi muhabbet kuşu var hiç çifleşmediler youtubeden kızıştırmak için mama tarifleri buldum bu mamalar kaç gün vercem kaç gün kalcak mamalarına haşlanmış yumurta havuç attım bu onları kızdırırımı yada daha ne içine koymak lazım kızıştırmak için ve bende tahta yuvalık var dişi kuş için tahta yuvalıga zeminine bişey koymak lazımmı talaş falan yada zemini boş kalsa olurmu ve dişi kuş yumurtlayınca erkek kuştan ayırmalımıyız ve dişi kuşu dışarı falan salcazmı muhabbet kuşu yavruları ne yer nasıl mama yaparım sonra uçmayı falan nasıl öğrenirler falan söylermisiniz

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle kuşlarınıza neler verdiniz bu süreye kadar, hangi takviyeleri kullandınız kısaca açıklayabilirmisiniz. Bir de şu anda kullandığınız kafesin ve yuvalığın fotoğrafı var mı? Gerek kafesin boyutu ve kafes içi düzen, gerekse yuvalığın boyutu kuşların sağlıklı yavru verebilmesinde rol oynar.

Son düzenleme:

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Öncelikle kuşlarınıza neler verdiniz bu süreye kadar, hangi takviyeleri kullandınız kısaca açıklayabilirmisiniz. Bir de şu anda kullandığınız kafesin ve yuvalığın fotoğrafı var mı? Gerek kafesin boyutu ve kafes içi düzen, gerekse yuvalığın boyutu kuşların sağlıklı yavru verebilmesinde rol oynar.
Hiç çifleştirmedim yumurtayla havuç yerine gittim nijer tohumu aldim yem haznesine 4 çay kaşığı attım yeterlimi bide bu yem kac gün kalcak ve kuş yumurtaya yaterken normal kuş yemimi vercem bu arada erkek kuş kur yapiyo sesler çıkarıyo dişi gagalıyordu şimdi okadar gagalamıyo yuvalıkta taktım erkek dişi bakıyolar yuvaya ya benim yuvada plastik folluk yok onun yerine ne kullanıröm ve yuvalıgın zeminine mısır granürü koyuyolsr youtubede gördüm mısır granürü pet shop larda bulunurmu buda yuvalıgın fotografı kafes uzunluk 47 cm yanlamasına 26 cm

Ekli dosyalar

• 16495999382536291849604723988862.jpg
    16495999382536291849604723988862.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
ben yemlerine nijer tohumu karıştırıyom kaç günde bi vereyim

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Hiç çifleştirmedim yumurtayla havuç yerine gittim nijer tohumu aldim yem haznesine 4 çay kaşığı attım yeterlimi bide bu yem kac gün kalcak ve kuş yumurtaya yaterken normal kuş yemimi vercem bu arada erkek kuş kur yapiyo sesler çıkarıyo dişi gagalıyordu şimdi okadar gagalamıyo yuvalıkta taktım erkek dişi bakıyolar yuvaya ya benim yuvada plastik folluk yok onun yerine ne kullanıröm ve yuvalıgın zeminine mısır granürü koyuyolsr youtubede gördüm mısır granürü pet shop larda bulunurmu buda yuvalıgın fotografı kafes uzunluk 47 cm yanlamasına 26 cm
Kuşların yeminde yeteri kadar nijer tohumu olur, ekstradan verecekseniz çay kaşığının ucu ile ekleyin fazla vermeyin. Yumurtaya yatan kuşlara sadece normal muhabbet kuşu yemi verilir.
Şu anda gün aşırı meyve ve sebze vermeniz gerekir. Sadece havuç veya 1-2 çeşitle sınırlı kalmayın, mümkün olduğunca farklı meyve sebzeler verin.
Buğday filizlendirmesinde yaparak haftada 2-3 kere vermeye başlayın, bu hem oldukça faydalı bir besindir, hemde kuşları kızıştıracaktır. Ayrıca buğday yağı da çok etkili bir kızıştırıcı, bunu da verebilirisiniz.
Son olarak haftada 1 kere haşlanmış tavuk verin ki protein ihtiyacı karşılansın. İsterseniz haftada 1 kere yumurta vermeye devam edebilirsiniz.

Plastik folluk yerine kullanabileceğiniz birşey yok, en kısa sürede temin edip yuvalığa takın. Mısır granülü yerine çam talaşı kullanmanız daha iyi olur. İçerisine 2-3 parça kuru defne yaprağı koyarsanız güzel olur.

Kafes ölçünüz çok küçük, muhtemelen tek kuş için üretilmiş kafeslerden kullanıyorsunuz. Ayrıca 26 cm tek kuş için bile dar kalır.
Çifthane kafesler olur, yavru almak istiyorsanız çiftinizi onlarda besleyin. Boyutları 65×35 cm oluyor. Tünekler de kalın ahşap tünek olsun, yumurta doluluğunu doğrudan etkisi vardır.