Muhabbet Kuşuna Sonradan Bilezik Takan Var Mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba değerli hayvansever dostlar, muhabbet kuşuna sonradan özel bilezik yaptırıp takan var mı? Bildiğiniz gibi yumurtadan yeni çıktığında 2-4 gün arasında bileziği takıyorlar fakat büyümüş bir muhabbet kuşuna sonradan özel bir bilezik yaptırıp taksak nasıl olur?

Daha önce Cafer'in ayağında bilezik vardı, yavruyken takılmıştı. Geçenlerde bir ağabeyim muhabbet kuşu sahiplendi ve sonradan bilezik taksak olur mu dedi. Özel yaptırıp takabilir miyiz dedi, benim de kafama takıldı daha önce yaptıran oldu mu diye.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba değerli hayvansever dostlar, muhabbet kuşuna sonradan özel bilezik yaptırıp takan var mı? Bildiğiniz gibi yumurtadan yeni çıktığında 2-4 gün arasında bileziği takıyorlar fakat büyümüş bir muhabbet kuşuna sonradan özel bir bilezik yaptırıp taksak nasıl olur?

Daha önce Cafer'in ayağında bilezik vardı, yavruyken takılmıştı. Geçenlerde bir ağabeyim muhabbet kuşu sahiplendi ve sonradan bilezik taksak olur mu dedi. Özel yaptırıp takabilir miyiz dedi, benim de kafama takıldı daha önce yaptıran oldu mu diye.
Sonradan takan olmuş mudur bilemem ama sonradan alışması çok zor olur takılabilse bile. Sürekli kurcalayıp çıkartmaya çalışıcaktır muhtemelen, bu da ayağını tahriş etmesine neden olur diye düşünüyorum. Zaten o künyenin amacı doğum tarihi için değil mi? Alırken bilirse insan zaten unutmaz ki. İnsan çocuğunun yaşını unutur mu :) unutmamalı..

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sonradan takan olmuş mudur bilemem ama sonradan alışması çok zor olur takılabilse bile. Sürekli kurcalayıp çıkartmaya çalışıcaktır muhtemelen, bu da ayağını tahriş etmesine neden olur diye düşünüyorum. Zaten o künyenin amacı doğum tarihi için değil mi? Alırken bilirse insan zaten unutmaz ki. İnsan çocuğunun yaşını unutur mu :) unutmamalı..

Oldukça mantıklı dediğiniz fakat folluktan yeni düşmüş kuşa takacak, özel ayağını rahatsız etmeyen gümüş bir şey yaptırayım dedi. Kuşun ismini, doğum tarihini vs. yazdıracakmış. Muhtemelen o şekilde rahatsız etmez diye düşünüyorum? :)

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Birinin daha böyle bir soru sorduğunu görmüştüm. Gümüşten yapabileceğini söylediler. Ama bence yapılmaması daha iyi olur. Eğer sadece doğum tarihini yada adını yazacaksa kuşa eziyet etmenin alemi yok 🙂. Doğasında olmayan bir şeyi ayağına geçirince haliyle kuş bunu garipseyecek ve @Köfteninannesi, nin de dediği gibi rahatsıznolup kurcalarken tahriş edebilecektir, yara yapabilecektir. Ayrıca çoğu veteriner, daha doğrusu kuşlarda uzman olan tüm veterinerler bilezik takılması konusunda karşı görüşe sahip. Eğer ki kuşun kaçması gibi birşey söz konusuysa ve bu yüzden yapılıyorsa yapılabilir. Ama diğer nedenlerden dolayı ise bence gerek yok.

Kemal tunç

Hayvansever
Kus Dostu

Merhabalar benim kuşumda var sonradan takılı diye biliyorum ama şöyle biri daha demis kuş normal alıştı için sonradan o istemsizce ayağına temas edecek çıkarma faln ugrascak yara ediyor orasını ve bunu tekrar çıkarım tedavi edim diye uğraşmak zaman alır sağlıklı bir kuşun sağlığa sebeb olmaya gerek yok bence yavru iken takılması daha sağlıklı olur iyi günler ☺️☺️☺️

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Oldukça mantıklı dediğiniz fakat folluktan yeni düşmüş kuşa takacak, özel ayağını rahatsız etmeyen gümüş bir şey yaptırayım dedi. Kuşun ismini, doğum tarihini vs. yazdıracakmış. Muhtemelen o şekilde rahatsız etmez diye düşünüyorum? :)
Ancak gördüm mesajı 🙂 ve sanırım artık yaptırdıysa yaptırmıştır bile. Öyleyse güle güle kullansın diyelim madem.