Muhabbet kuşumuzu bize alıştırma

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

TuğçeTY

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba, yaklaşık 1 yıl önce bir muhabbet kuşu sahiplendik. Travmalı bir kuştu. Önceden bulunduğu evde kedi saldırısına uğramıştı bu yüzden aşırı korkaktı. Şu an onunla gayet iyiyiz. Yem olduğu zaman elime geliyor ama haricinde asla gelmiyor ve kendini sevdirmiyor. Fakat her hangi bir korku belirtisi de göstermiyor. Zamanla araştırıp öğrendik dişi kuşmuş ve normalmiş. Konumuz yeni kuşumuzla ilgili.
Sahiplendiğimiz kuş, eşim ve ben tüm gün işte olduğumuz için yalnız kalmasın diye bir erkek kuş sahiplendik. Henüz yavruydu fakat kaç aylık bilemiyorum ama ceresine kadar siyah çizgileri vardı. Bu yeni kuşumuz da ailesi tarafından istenmeyen gagalanan bir kuşmuş. Fakat dişi kuşumuz ile bir araya getirdiğimizde sürekli onun yanında durdu. Ayrı kafeslere koymama rağmen dişi kuşun olduğu kafesin yönünde kendi kafesinde dik tutunarak bekliyordu. İlk geldiği zamanlar biraz biraz elime geliyordu, elimden yem yiyordu ama yine de korkaktı genelde kısa süre elimde kalıp kaçıyordu. İnternetten izlediğimiz bir videoda kuş ile perdeye girin size alışsın diye anlatılıyordu. Defalarca yaptım. Perde içinde ellerimde kafamda omuzlarımda yürüdüler, perde ile oynadılar ama perdeyi açar açmaz hep kaçtılar. Erkek olan dişi gibi kendini sevdirmemeye, ele hiç gelmemeye hatta el uzattığım an kaçmaya başladı. Hala öyle. Son çare dişi kuşumuzu annemin evine götürdük. Erkek de bize biraz alışsın istedik. 4-5 gündür erkek yalnız ve biz sadece akşamları ilgilenebiliyoruz ama onda da hem kaçıyor. Elimi kafeste uzunca bekletiyorum zarar görmeyeceğini anlaması için (ki elimden dal darı yiyor ama darı yoksa gelmiyor -aç olmadığı halde)(dal darıyı çok seviyor). Henüz az bir zaman oldu dişi gideli fakat ne yapsam kararsızım. Şu an kaç aylık bilmiyorum. Fakat ceresinin üzerinden başının tepe noktasına kadar geldi siyah çizgiler, gözler de hala simsiyah. Yardımcı olabilecek varsa ve yönlendirirse çok sevinirim. Genelde kuşlarımızı salık tutuyoruz ama kafes neredeyse onun olduğu odada takılıyorlar. İstiyoruz ki kuş elimize gelsin, başımızda gezsin, bizimle sosyalleşsin, konuşsun vs. Fakat takılı kaldık youtube videolarında ne deniliyorsa hepsini yaptık neredeyse. Ama yok nafile.
Bu kadar uzun yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yardımlarınızı rica ederim. :( Dişi olanın ismi: Maviş ama bazen Turşu :) , Erkek olanın ismi ise: Koko :) İkisini de çok seviyorum.

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
O halde hep beraber aramıza hoş geldiniz :) Dostlarımızın fotoğraflarını gönderebilir misiniz?

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Aslında yavru erkek çok rahat ve hızlı alışır. Sizin başta yapmanız gereken ayrı odalarda ayrı kafeslerde tutmaktı. Hem sağlık açısından karantina, birinde bi hastalık varsa diğerine bulaşmasın diye, hem de erkeği önce kendinize alıştırıp sonra onları birleştirmekti. Çünkü erkek size alışırsa dişi de ondan cesaret alıp onunla birlikte hareket edip güven oluşucaktı. Dişi bi süre daha kalsın annenizde ve erkeğe daha fazla zaman ayırmaya çalışın güvenini kazanın. Sonra dişiyi eve getirin ama ilk zamanlar kafesten çıkarmayın, erkekle sizin diyaloğunuzu görsün önce.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Dişi kuşunuz size alışmış ve güven kazanmıştır. Ama gerek önceden yaşadıkları gerekse büyük olmasından dolayı size güven duysa da ele kola gelmeye alışmamıştır. Yani onu uzaktan uzaktan sevmemiz gerekiyor 🙂. Yine de elinizden geldiğince onunla ilgilenerek sizden uzaklaşmamasını sağlayabilirsiniz.
Ama yer değişiminden etkilenebiliyorlar. Bunun için farklı bir ortamda ne kadar kısa durursa o kadar iyi olur.

Erkek kuşunuza gelirsek; anlattığınız bakılırsa henüz yaşı çok küçük, 1-2 aylık kadar. Bu yaştaki muhabbetler insana çok kolay alışıyor, hemen bağ kurabiliyor. Kşun yanında başka kuş olduğu için alışma süresi uzayabilir. Bunun için ayrı ortamlarda olmasının faydası var. Bir, iki hafta kadar elinizden geldiğince çok ilgilenin onunla, sevin, elinize almaya çalışın korkutmadan. Size iyice alıştığında dişi kuşunuzu da getirirsiniz.
Ama her ikisi de ayrı kafeslerde dursunlar. Hem erkek kuşun yaşı küçük, hem yan yana koyarsanız size olan ilgisi gidebilir, hemde şimdi yada ilerleyen zamanda ısısından biri hasta olursa ötekine geçmemiş olur. Kafesleri aynı ortamda ama farklı yerlerde olsun. Günde en az 3-4 saat salın, bu sırada birlikte vakit geçirabilirler.

Kuşlarınızın ve ikisinin de kafesinin bir fotoğrafını gönderebilir misiniz?

TuğçeTY

Hayvansever
Kus Dostu
O halde hep beraber aramıza hoş geldiniz :) Dostlarımızın fotoğraflarını gönderebilir misiniz?
Beyaz olan Koko :) diğeri tatlış kızım Maviş :)
Dişi kuşunuz size alışmış ve güven kazanmıştır. Ama gerek önceden yaşadıkları gerekse büyük olmasından dolayı size güven duysa da ele kola gelmeye alışmamıştır. Yani onu uzaktan uzaktan sevmemiz gerekiyor 🙂. Yine de elinizden geldiğince onunla ilgilenerek sizden uzaklaşmamasını sağlayabilirsiniz.
Ama yer değişiminden etkilenebiliyorlar. Bunun için farklı bir ortamda ne kadar kısa durursa o kadar iyi olur.

Erkek kuşunuza gelirsek; anlattığınız bakılırsa henüz yaşı çok küçük, 1-2 aylık kadar. Bu yaştaki muhabbetler insana çok kolay alışıyor, hemen bağ kurabiliyor. Kşun yanında başka kuş olduğu için alışma süresi uzayabilir. Bunun için ayrı ortamlarda olmasının faydası var. Bir, iki hafta kadar elinizden geldiğince çok ilgilenin onunla, sevin, elinize almaya çalışın korkutmadan. Size iyice alıştığında dişi kuşunuzu da getirirsiniz.
Ama her ikisi de ayrı kafeslerde dursunlar. Hem erkek kuşun yaşı küçük, hem yan yana koyarsanız size olan ilgisi gidebilir, hemde şimdi yada ilerleyen zamanda ısısından biri hasta olursa ötekine geçmemiş olur. Kafesleri aynı ortamda ama farklı yerlerde olsun. Günde en az 3-4 saat salın, bu sırada birlikte vakit geçirabilirler.

Kuşlarınızın ve ikisinin de kafesinin bir fotoğrafını gönderebilir misiniz?
Mavi kafeste Koko kalıyor çünkü Maviş, kafes boyalarını kemiriyor ama Koko kemirmiyor. Gri kafeste de Maviş kalıyor.
Pazar gününden beri Koko yalnız yani Maviş yok. Sadece akşamları ilgilenebiliyorum. Kafese elimi sokuyorum önce bir bakıyor sonra uçuşmaya başlıyor ben de hemen elimi geri çekiyorum. Cevaplar için teşekkür ederim bu saatten sonra nasıl ilerlesem bilemiyorum. (Başta Maviş'i anneme götürüp bir süre Koko ile yalnız olmalıydık biliyorum). Hiç alışmayacakmış gibi geliyor. Maviş'e gelince gayet mutlu görünüyor annemlerde. Zaten Koko'dan sürekli kaçıyordu. Koko hiç rahat bırakmıyordu onu. Aralarındaki diğer fark ise Maviş ile ne zaman konuşsam hiç dinlemiyordu yani dikkat kesilmiyor kendi halinde takılmaya devam ediyordu ama Koko öyle değil. Koko geldiğinden beri dikkat kesiliyor. Ne ses çıkarsak ne konuşsak ne hareket etsek pür dikkat izliyor, dinliyor. Ne yazık ki feci de kaçıyor... :( Nasıl sevecek bizi bilmiyorum. Bir yandan tüm gün yalnız olduğu için üzülüyor, Maviş'i getirmeyi düşünüyorum bir yandan da bize alışması için ayrı olmalarının şart olduğunu biliyorum. :(

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.37.43.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.37.43.jpeg
    72.5 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.39.17.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.39.17.jpeg
    89 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.45.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.45.38.jpeg
    109 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.39.37.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-09 at 12.39.37.jpeg