Muhabbet Kuşumun Sıvı İdrar Sorunu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

sblsbl

Hayvansever
Kus Dostu
Muhabbet kuşumuz yaklaşık 5-6 yaşında. Yem olarak dal darı ve normal yem ile besleniyor. Yemesi için yeşillik vermiyoruz fakat çok nadir olarak çok çok az miktarda ekmek veriyoruz. Kuşumuz 4 gün önce ishal oldu. İshal olduğunda kullandığımız Avidiare ilacını kullanıyoruz. İlacı iki günde bir değiştiriyorum. Normalde dışkısı yeşil-beyazdı fakat son 2 gündür bazen yeşil-beyaz cıvık şekilde bazen ise sadece su gibi idrar yapıyor. Bugün küskün ve kabarık şekilde durmuyor eskisi gibi konuşmaya da başladı iyileşiyor. Fakat dışkısında hala bir değişiklik olmadı maalesef. Fotoğrafını da iletiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• jpeg.JPG
    jpeg.JPG
    28.1 KB · Görüntüleme: 85

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar hocam, öncelikle muhabbet kuşunuza ve size çok geçmiş olsun diyorum. Suyuna çok küçük miktarda kürdan ucuyla çok az miktarda Türk kahvesi koyun ve 1 gün kalsın, ertesi gün normal suyunu tazeleyin.

Haşlanmış patateste muhabbet kuşlarında oldukça etkili oluyor ama onun yerine kanarya yemi sürekli kafesinde durabilir, ihtiyacı olduğunda yerse eğer ishalini çok kısa zaman içerisinde kesebilir. Çok geçmiş olsun yeniden, durumuna çok üzüldüm.

sblsbl

Hayvansever
Kus Dostu
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Kuşumuzu petshoptan aldık 2-3 aylıktı ve uçamıyordu. Hala da uçamıyor diğer kuşlar kötü davranmış kanatlarında maalesef yavruyken sorun oluşmuş ve yetisini kaybetmiş. Bu yüzden ailecek çok özen göstermeye çalışıyoruz. Ağızdan beslenmeyi çok seviyor yani yanında yemek yememize izin vermiyor kafesten çıkıp ağzımızı yokluyor sürekli. Şu an uyurken bile poposundan su gibi dışkıladı fotoğrafta olduğu gibi. Ciddi bir sorun var mı sizce?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
İshal olduğundan dolayı dışkı yapışmaz maalesef. Eğer herhangi bir şey yiyor veya içiyorsa dediklerimi uyguladığım vakit kesinlikle ayağa kalkar. Ben maalesef petshoplardan kedi, köpek, kuş vb. hayvanların alınmasına karşıyım.

Onların tek dertleri sadece mal olarak görmek, canlı sınıfına dahi koymuyorlar hayvanları maalesef. Dediğim şekilde eğer herhangi bir tüketim sağlıyorsa mutlaka kendisine kısa zaman içerisinde gelir. Bir de cereyanda kalmış olabilir, kapı ve pencerelere çok dikkat edin. Cereyanda kalması demek muhabbet kuşunun hemen hastalanıp ölmesi demek.

sblsbl

Hayvansever
Kus Dostu
Kesinlikle haklısınız. Değerli bilgileriniz ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Rica ederim, ne demek. Aklınıza muhabbet kuşunuz veya diğer evcil hayvanlarınızla ilgili takılan herhangi bir problem olursa lütfen başlık açmaktan çekinmeyiniz. Ne kadar detaylı anlatırsanız durumu o kadar çok yardımcı olmaya çalışırız.

Çok geçmiş olsun yeniden, çok üzüldüm... bir an önce sağlığına kavuşabilmesi dileğimle.