Muhabbet kuşumun cinsi ve yaşı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
Erkek diye aldık ama internette cere renklerine bakınca ikileme düştüm. uzun zaman oldu ama ne zamandır bizimle tam tarihi hatırlamıyorum yaşını ve cinsiyetini söyleyebilir misiniz :)) birde bazı zamanlar neden kendini kabartıyor acaba?

Ekli dosyalar

• B63B8ACF-5F0D-460B-BA78-43A0FF32B298.jpeg
    B63B8ACF-5F0D-460B-BA78-43A0FF32B298.jpeg
    344.6 KB · Görüntüleme: 38
  • 62BCA118-96AA-49E4-A487-DBA3FD2EA29E.png
    62BCA118-96AA-49E4-A487-DBA3FD2EA29E.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 31
  • image.jpg
    image.jpg
    172.6 KB · Görüntüleme: 22
  • image.jpg
    image.jpg
    225 KB · Görüntüleme: 22

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz ailemize :)

Muhabbet kuşunuz hakkında yorum yaparken tam emin olmamakla beraber bildiğim kadarını aktaracağım size, muhabbet kuşunuzun cinsiyeti bence dişi. Erkek muhabbet kuşlarında cere rengi kızgınlık dönemlerinde dahi değişmesi çok zor olur, genel de mavi olurlar. Muhabbet kuşunuzun rengi hele ki yeşil ise çok çok zor olur.

Yaş tahminine gelecek olursam genç bir muhabbet kuşunuz var ama kızgınlık dönemine girmiş gibi, kızgınlık yumurtası daha önce bıraktıysa eğer kesinlikle yanına eş almalısınız. Aksi hâlde yumurtalar fos çıkar ve muhabbet kuşunuzun ölümüne sebep olursunuz. 1 yılı doldurmamış gibi duruyor fakat yine de yaş konusunda tam olarak nokta atışında bulunamam, ama genç bir kuş :)

Yukarıda dediğim gibi muhabbet kuşunda kabarıklık var ise bunu aşırı kızgınlıktan yapar, hastalıktan yapar vs. çok fazla sebebi olur. Kuşunuzu tam olarak ne zaman sahiplendiniz yazarsanız size yardımcı olabilirim.

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
merhabalar sizede. cevabınız için teşekkür ederim :) daha önce kızgınlık yumurtası bırakmadı. aslında bizim bir dişi kuşumuz vardı. sonra yanına yalnız kalmaması için fotoda gördüğünüz yeşimi aldık. yeşim o zamanlar ayak atıyordu o kuşa(boncuktu adı) o zaman anlamadık ama boncuk öldükten sonra ben internete baktım yeşim çiftleşmek istiyor ama boncuk onu istemiyordu heralde dedim sonra boncuk soğuk algınlığı oldu düzenli ilacını vermemize rağmen bir gün ölü bulduk :( ama yinede gidip eşini kendisi seçmesini sağlamalıymışız onuda sonradan öğrendim. direkt ikisinide aynı kafese koymuştuk. neyse işte ozaman ben küçük bir çocuk olduğum için böyle şeylere bakıp öğrenemedim maalesef... şimdi bugün yeşimin ishal olduğunu gördüm. sizin dediğiniz gibi suyuna kürdanın ucuyla türk kahvesi kattım. 12 saat sonra çıkartıp temiz su koyacağım ama 12 saat de temiz kaldıktan sonra birdaha mı kahve katayım. yağsız tuzsun patates de vericem elimle. çiftleştirme konusuna gelirsek çiftleştirmem kesin gerekli mi? yaşı içinde şunu söyleyeyim. 1 yıldan kesinlikle fazla, 3-4 yıl oldu diye düşünüyorum. şimdi babama sordum o hatırlıyor olması lazım tam ne zaman sahiplendiğimizi. dişi mi diyorsunuz en son olarak, bende dişi olduğunu düşünüp sürekli kızım kızım diyordum annem erkek o diyordu 😂 yeşimde kız ismi gibi birşey zaten

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar, öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz ailemize :)

Muhabbet kuşunuz hakkında yorum yaparken tam emin olmamakla beraber bildiğim kadarını aktaracağım size, muhabbet kuşunuzun cinsiyeti bence dişi. Erkek muhabbet kuşlarında cere rengi kızgınlık dönemlerinde dahi değişmesi çok zor olur, genel de mavi olurlar. Muhabbet kuşunuzun rengi hele ki yeşil ise çok çok zor olur.

Yaş tahminine gelecek olursam genç bir muhabbet kuşunuz var ama kızgınlık dönemine girmiş gibi, kızgınlık yumurtası daha önce bıraktıysa eğer kesinlikle yanına eş almalısınız. Aksi hâlde yumurtalar fos çıkar ve muhabbet kuşunuzun ölümüne sebep olursunuz. 1 yılı doldurmamış gibi duruyor fakat yine de yaş konusunda tam olarak nokta atışında bulunamam, ama genç bir kuş :)

Yukarıda dediğim gibi muhabbet kuşunda kabarıklık var ise bunu aşırı kızgınlıktan yapar, hastalıktan yapar vs. çok fazla sebebi olur. Kuşunuzu tam olarak ne zaman sahiplendiniz yazarsanız size yardımcı olabilirim.

2013 de almışız diyor babam

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer kuşunuzda ishal var ise ben direkt olarak kanarya yemini öneriyorum, hatta kanarya yemini sürekli taze tutarak yenileyebilirsiniz kafeste durmasının hiçbir problemi yok.

Benim de bir adet jumbo muhabbet kuşum vardı 5 yıl 2 ay sonunda aramızdan ayrıldı maalesef. Hatta açtığım konuda ve konu içerisindeki görsellerde ona aittir. Ayrıca muhabbet kuşumdaki cereye bakabilirsiniz de, direkt olarak mavi olarak görürsünüz. Örneğin albino ve lutino gibi muhabbet kuşlarında cere rengi farklı olabilir ama yeşil muhabbet kuşu türlerinde hiçbir şekilde başka renk olmaz, bkz:

Yaş konusunda yanılıyor olabilirim, çünkü bildiğiniz üzere 6 ay gibi bir süreç sonunda kızgınlıkları başlıyor ve ölene kadar devam ediyor. Kızgınlık yumurtası bırakmıyor ise herhangi bir eş'e gerek olduğunu düşünmüyorum, benim 10 yıl önceki muhabbet kuşum kızgınlık yumurtası bıraka bıraka ölmüştü :(

Maalesef yaşadığımız kötü olayların sonucunda deneyim sahibi oluyoruz...

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
evet çok doğru, üzüldüm sizin kuşunuz için de :( yardımlarınız için teşekkür ederim. kanarya yemini de bugün temin edeceğim, kafesindeki yem ve su kaplarını da temizledim doldurdum ama bu kuş dişiyse neden eskiden diğer kuşa ayak atıyordu ilgisini çekmeye çalışıyordu acaba? birde kafesin altını kaç günde bir değiştirmeliyim

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@edabilekk, dişi kuşlar kızgınlın dönemlerinde erkek kuşlara kur yaparlar bu kur nasıl olur tahmin dahi edemeyiz :)

Ben 3-4 günde bir değiştiriyordum kafesin altını, ayrıca sizden ricam kafesin tamamını çekip detaylı fotoğraflarını paylaşır mısınız? Eksik görürsem söylemek isterim.

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
Eğer kuşunuzda ishal var ise ben direkt olarak kanarya yemini öneriyorum, hatta kanarya yemini sürekli taze tutarak yenileyebilirsiniz kafeste durmasının hiçbir problemi yok.

Benim de bir adet jumbo muhabbet kuşum vardı 5 yıl 2 ay sonunda aramızdan ayrıldı maalesef. Hatta açtığım konuda ve konu içerisindeki görsellerde ona aittir. Ayrıca muhabbet kuşumdaki cereye bakabilirsiniz de, direkt olarak mavi olarak görürsünüz. Örneğin albino ve lutino gibi muhabbet kuşlarında cere rengi farklı olabilir ama yeşil muhabbet kuşu türlerinde hiçbir şekilde başka renk olmaz, bkz:

Yaş konusunda yanılıyor olabilirim, çünkü bildiğiniz üzere 6 ay gibi bir süreç sonunda kızgınlıkları başlıyor ve ölene kadar devam ediyor. Kızgınlık yumurtası bırakmıyor ise herhangi bir eş'e gerek olduğunu düşünmüyorum, benim 10 yıl önceki muhabbet kuşum kızgınlık yumurtası bıraka bıraka ölmüştü :(

Maalesef yaşadığımız kötü olayların sonucunda deneyim sahibi oluyoruz...

şuanda vitamin almalarını sağlayan bir karışım yaptım internette bulduğum. rendenin en ince tarafıyla haşlanmış yumurta ve havuçtan rendeledim biraz ve keçiboynuzu tozundan çok az koydum onu yedi. (havucun suyunu sıktım koyarken) şuanda ayakları soğuk ve fotodaki gibi dışkı yapıyor. yerlerde falan dolaşıyor yanlış birşeymi yedi oyüzden mi oldu. izin vermemem mi gerekiyor?

kafesini yarın temizleyeceğim sabun kullanmıyoruz doğrumu

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    234.2 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    302.7 KB · Görüntüleme: 20

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
uyuyor sürekli ya çok korkuyorum sıcak bir şeyler mi koysam kafesin yanına falan

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kafesinizi temizlerken plastik tünekleri çıkartın, aynayı çıkartın mutlaka. Eğer ayna kullanırsanız kuşunuz hep karşısında bir başka kuş zanneder ve ona kur yapar. Olabildiğince az oyuncak olmalı ve kafes geniş ve ferah olmalı, kuşunuzun sıvı kakasının asıl sebebi ishal olmasından kaynaklı. Ben olabildiğince vitamin ve dışarıdan aldığım mamaları kullanmamaya çalışırdım, mama vermeyin şimdilik.

Sürekli uyumasının sebebi ise evinizi havalandırırken cereyanda kaldıysa eğer ondan da kaynaklı olabilir veya çok soğuk bir oda da veya başka bir ortamda.

Ben size baştan tarif edeyim, siz ona göre dizayn edin kafesinizi.

Kafes içerisinde;
• Ayna olmamalıdır.
• Plastik tünekleri atıp, tahta tünekleri kullanın mutlaka.
• Ak darı (taze) yem olarak kullanılmalıdır, bazen de dal darı verebilirsiniz.
• Kanarya yemi her zaman durabilir, kendisini kötü hissettiğinde yemeye başlar.
• Kafes içerisinde mutlaka muhabbet kuşu kumu bulunmalıdır, çünkü kuşlarda taşlık var mide olmadığından dolayı.
• Gagası için ise kalamar kemiği tercih edebilirsiniz. Kalamar kemiğini iyi alırsanız oldukça faydasını görürsünüz.
• Suyunu olabildiğince çeşme suyu vermemeye özen gösterin, daha önce ne veriyordunuz bilmiyorum ama ben çeşme sularını sağlıklı bulmamaya başladım. Ve suyunu en geç 2 günde bir değiştirmeye özen gösterin.

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
bir tane kalamar kemiği var ama hiç kullanmıyor. dediklerinizi yapıcam teşekkürler tekrardan. ama şunu anlamadım, şuan ishal olduğu için normal yemini çıkarıp kanarya yemi mi koyacağım ikiside mi duracak

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@edabilekk, her iki yemde durabilir, normal kanarya yemide sürekli durabilir arada tazelersiniz yemi. O canı istediği zaman kıracaktır mutlaka

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
peki çok zahmet oldu size ama son birşey daha soracağım. yerlerde falan her yerde geziyor evde. son zamanda kendi kafesinin altına inip böyle birşeyler yiyor dökülen yemleri sanırım. buna izin vermemem mi gerekiyor yediği bir şeyden mi ishal oldu görmediğimiz.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@edabilekk, bir şey mi yiyor? Yoksa gagası ile ses mi çıkartıyor? Bazı muhabbet kuşları gagası ile bir şey yiyormuş gibi ses çıkartır bu da hastalık belirtisi olur, size zahmet bunu iyi analiz edip yazarsanız duruma göre yorum yapayım.

Ayrıca, lütfen ne zahmeti? Burası bilgi paylaşım sitesi ve herşeyden önce büyük bir aileyiz. Elbette birbirimize yardımcı olmamız gerekir, o nedenle aklınıza gelen her soruyu uygun kategoriye açabilir, dilediğiniz gibi sorabilirsiniz.

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
@edabilekk, bir şey mi yiyor? Yoksa gagası ile ses mi çıkartıyor? Bazı muhabbet kuşları gagası ile bir şey yiyormuş gibi ses çıkartır bu da hastalık belirtisi olur, size zahmet bunu iyi analiz edip yazarsanız duruma göre yorum yapayım.

Ayrıca, lütfen ne zahmeti? Burası bilgi paylaşım sitesi ve herşeyden önce büyük bir aileyiz. Elbette birbirimize yardımcı olmamız gerekir, o nedenle aklınıza gelen her soruyu uygun kategoriye açabilir, dilediğiniz gibi sorabilirsiniz.

gagasıyla ses çıkartıyormuş şuan baktım birdaha. kanarya yemini yiyor şuanda