Muhabbet kuşumu elime nasıl alıştırdım?(minik rehber)

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaşlar,

Sizlere bu yazımda 2 aydır bizde olan ve 6 aylık kuşu nasıl elime alıştırdığımı anlatacağım.

- Öncelikle ilk 1 hafta elinizi kafesin içine yavaş yavaş sokun fakat kuşa ellemeye veya yakalamaya çalışmayın.
- Korktuğu zaman biraz zaman verin ve tekrar deneyin.
- Gün içerisinde bir kaç defa kere elinizi yavaşça yaklaştırın(özellikle sabahları).
- Elinizi kafesin üstüne koyun ve 2 dakika bekleyin.
- Elinizi kafesin belli noktalarına dışarıdan kafese yaslayarak koyun. Böylece kuş sizden zarar gelmeyeceğini anlayacak(bunun bana çok katkısı oldu).
- Kafes dışında kafes içine bazı meyve sebzeler uzatın ve ısırmasını bekleyin.
- 2. Hafta kafes kapısını açıp meyve sebze uzatmayı deneyin.
- Parmağınızı yavaşça gagasının önüne uzatın, sizi ısırsın ve sizi tanımaya çalışsın.
- Sizi ısırdıktan sonra parmağınızı ayaklarının önüne doğru uzatın. Asla elinize gelmeye zorlamayın kendisi gelsin.

EK OLARAK:

- Günlük olarak akşamları kafes kapısını açın ve çıkmasını sağlayın. Daha 1 aylık olmayan kuşlar zaten evlerinin(kafesinin) tepesine çıkar ve etrafı izler.
- Haftada 1-2 defa darı verin ve onu mutlu edin.

Kuşu elinize, omzunuza ve kafanıza alıştırdıktan sonra 2 hafta günlük olarak elinize alın ve oda içerisinde dolaştırın. Eşyalara fazla yaklaştırmayın.

İlk 1 ay(kuşa göre değişir) elinizi acıtacak derecede ısırabilir bu normal.

EŞYALARA ALIŞTIRMAK İÇİN:

- Kuşu parmağınızda eşyanın etrafında tur yaptırın(eşyayı tanısın).
- Eşyayı gagasının önüne getirin ve ısırıp tanımasını sağlayın(zararlı bir maddeyse ısırttırmayın).
- Eşyaya yavaş yavaş yaklaştırın ve kendisinin inmesini sağlayın(eşyaya darı vb. koyabilirsiniz).
- Günlük olarak bunları yapın ve eşyaya güvenmesini sağlayın.

ŞU AN:

Şu anda benim kuşum evdeki koltuğa, Laptop'a ve tüm ev halkına alıştı. Eşyalara ise hala alışma sürecinde ama üstünde biz dokunmadığımız sürece duruyor ve dolaşıyor.

Elimdeyken elimi ısırıyor ama sadece ısırmak için ısırıyor, Yani sadece ağzını açıyor gagasını değdiriyor o kadar.

NOT: Ben kuş uzmanı değilim sadece bakıyorum. Amacım sadece nasıl alıştırmaya çalıştığımı alıştırmayanlara anlatmak.

İyi günler.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Oldukça güzel bilgiler vermişsiniz elinize, emeğinize sağlık. Aslında tüm hayvansever üyelerimiz yaşadıkları tecrübeleri bizlerle paylaşsa harika olur ☺️