Muhabbet Kuşum

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Herkese günaydın, dün 1.5 aylık muhabbet kuşu aldım, elimde şuan EuroGold nature adlı bir yem, salkım darı, çubuk kraker ve mineral blok var. Şu an sadece yemi koydum kuşun yanına başka ne koyacağımı bilemedim. Kuş dün gece geldi ve yem falan yememiş hiç. Eksiklerim neler ve yem yemesi için ne yapabilirim söylerseniz sevinirim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle yeni dostunla size mutluluklar dilerim.

Fakat bal kraker veya aldığınız yemleri ben sağlıklı bulmuyorum. Muhabbet kuşları için en sağlıklı ve en doğal yem bana göre ak darıdır. Eğer sadece yem satan bir yer bulabilirseniz Ankara'da kesinlikle ak darı alın derim.

Aynı zamanda zamana ihtiyacı var alışabilmesi için. Ak darı ve dal darını verin kendisi güzel bir şekilde tüketir :)

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle yeni dostunla size mutluluklar dilerim.

Fakat bal kraker veya aldığınız yemleri ben sağlıklı bulmuyorum. Muhabbet kuşları için en sağlıklı ve en doğal yem bana göre ak darıdır. Eğer sadece yem satan bir yer bulabilirseniz Ankara'da kesinlikle ak darı alın derim.

Aynı zamanda zamana ihtiyacı var alışabilmesi için. Ak darı ve dal darını verin kendisi güzel bir şekilde tüketir :)
Şu an bilecikteyim burada bulursam alayım ak darı. Bu dediklerinizi 1.5 aylık kuş yiyebilir değil mi? Ayrıca şu an elimde salkım darı var bu da olur mu şimdilik?

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Hala bir şey yemedi muhabbet kuşum, odadan da çıktım yer belki diye ama yememiş. Yerini bile hiç değiştirmiyor. Anca yanına biraz fazla yaklaşınca korkup kafeste hızlıca uçuyor o zaman yer değiştiriyor. Yoksa hep aynı yerde yönünü bile değiştirmiyor. Bazen kafasını yavaşça çeviriyor bana. Evde başka bir muhabbet kuşu daha var ayrı odada, ikisini aynı odaya koysam faydasu olur mu? Bu arada ikisi de erkek.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Açıkçası bu durum için üzüldüm. Bazı muhabbet kuşları çok tedirgin oluyor, rica etsem fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Açıkçası bu durum için üzüldüm. Bazı muhabbet kuşları çok tedirgin oluyor, rica etsem fotoğrafını paylaşabilir misiniz?
Dün akşam salkım darıyı asmıştım onu yemiş. Bugün dünkü gibi değil daha iyi. Kafasıyla falan takip ediyor etrafa bakınıyor az da olsa. Dün kafese çok yaklaşınca direk kaçıyordu, bugün tüneğini düzeltmek için kafese elimi soktum tedirgindi ama kaçmadı. Şimdi bunu yazarken 3 4 kez öttü, dün 1 kere ötmüştü. Yemlikteki yeme hala dokunmamış ben de salkım darı koydum yine. Fotoğrafı da birazdan atayım.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
IMG_20200623_122549.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20200623_080916.jpg
    IMG_20200623_080916.jpg
    335.7 KB · Görüntüleme: 60

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu çok güzel bir gelişme. Endişe duyar her hayvan ilk eve geldiğinde o nedenle çok normal karşılıyorum. Eğer yavru ise bir hayvan sürekli bir yerlere saklanmaya çalışır, sürekli kaçmaya çalışır ama zamanlada alışır.

Kuşunuz güzel bir erkek muhabbet kuşu, sağlıklı olmasını dilerim. Yerli veya çekoslavak diye düşünüyorum, ama güzel bir kuş ilerleyen zamanlarda çok daha yakın olur ailenize hiç merak etmeyin :) Ayrıca tahta tünek kullanın, kuş kumu alın bunlar çok önemli.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Bu çok güzel bir gelişme. Endişe duyar her hayvan ilk eve geldiğinde o nedenle çok normal karşılıyorum. Eğer yavru ise bir hayvan sürekli bir yerlere saklanmaya çalışır, sürekli kaçmaya çalışır ama zamanlada alışır.

Kuşunuz güzel bir erkek muhabbet kuşu, sağlıklı olmasını dilerim. Yerli veya çekoslavak diye düşünüyorum, ama güzel bir kuş ilerleyen zamanlarda çok daha yakın olur ailenize hiç merak etmeyin :) Ayrıca tahta tünek kullanın, kuş kumu alın bunlar çok önemli.
Evet daha önce sormuştum alınması gereken malzemeleri, onlar aklımda. Kuşu çok fazla rahatsız etmek istemediğim için sadece bugün tüneğini düzeltmek için kafese elimi soktum. Biraz alışınca kafes düzenlemesi yapacağım.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, aklınıza takılan herhangi bir soru/sorun olursa direkt konu açabilir veya bu konuya yazabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Mineral taşı var elimde koymalı mıyım ? Kuş neredeyse 2 aylık.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Irkı küçük mü? Irkı büyük ise gerekir küçükse gerekmez kuşunuz büyük ırk mı küçük ırk mı?
Küçüktür heralde tam bilmiyorum. Bi de yemlerini yere döküyor galiba, kafesin altında bir sürü yem var. Yem seçiyor galiba bunun için ne yapabilirim?

BATUR

Hayvansever
Kus Dostu
Küçüktür heralde tam bilmiyorum. Bi de yemlerini yere döküyor galiba, kafesin altında bir sürü yem var. Yem seçiyor galiba bunun için ne yapabilirim?
Kuşun yemi bayat olabilir, kuş belli bir yemi seçiyo olabilir, onun aradıgı içinde döküyordur, şeffaf kafeslerde ayrıca bazı kuşlar kaçış yolu ararlar oradan çıkabileceğini düşünebilirler akıllı yemlik alırsanız kesin çözüm olur. Bazı kuşlar normal yemliğe alışamıyor bi türlü siz akıllı yemlik tercih ederseniz sorun kalmaz ve yemin bayat olması da yemleri dökmelerine sebep olabilir.