Muhabbet Kuşum Yumurtladı, Ne Yapmalıyım?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mertcangndn

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba, muhabbet kuşum yumurtladı ve kuluçkaya yattı ancak erkek dişiyi rahat bırakmıyor: gagalıyor, üstüne biniyor ve bir şekilde kaldırıyor. Yem kutusunun yanına götötürüyor daha sonrada öylece bırakıyor yumuetalar açıkta kalıyor, dişi kendini yumurtadayım sanıp (galiba) saçma sapan yerlerde kuluçkaya yatıyor. Dişi çok güçsüzleşti hareket etmekte zorlanıyor ne yapmalıyım, bu süreçte ne yapmam gerektiğini anlatabilecek var mı?

Çözüm
Öncelikle çok güzel ve sağlıklı yavrular almanızı dilerim. Erkek muhabbet kuşunuz muhtemelen hâlen kızgınlık döneminde ve dişiyi o yüzden rahat bırakmıyor. Eğer çok fazla rahatsızlık söz konusu ise erkek muhabbet kuşunuzu bir süre ayırın.

Beslenme konusunda dişi muhabbet kuşunuza çok iyi bakmalısınız. Mama ve vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz, yumurtaları çıkarttıktan sonra dişi muhabbet kuşları çok fazla halsizleşir. Bu durum karşısında her gün mama yapmanız gerekir, mama içerisinde dikkat edin nijer tohumu vs. kızgınlığı tekrar ettirecek tohumlar olmasın.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle çok güzel ve sağlıklı yavrular almanızı dilerim. Erkek muhabbet kuşunuz muhtemelen hâlen kızgınlık döneminde ve dişiyi o yüzden rahat bırakmıyor. Eğer çok fazla rahatsızlık söz konusu ise erkek muhabbet kuşunuzu bir süre ayırın.

Beslenme konusunda dişi muhabbet kuşunuza çok iyi bakmalısınız. Mama ve vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz, yumurtaları çıkarttıktan sonra dişi muhabbet kuşları çok fazla halsizleşir. Bu durum karşısında her gün mama yapmanız gerekir, mama içerisinde dikkat edin nijer tohumu vs. kızgınlığı tekrar ettirecek tohumlar olmasın.

Çözüm

Mertcangndn

Hayvansever
Kus Dostu

Hayırlı akşamlar. Teşekkür ederim, bana çok yardım oldunuz.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Hayırlı akşamlar. Teşekkür ederim, bana çok yardım oldunuz.

Rica ederim, aklınıza muhabbet kuşunuz ile ilgili takılan alternatif bir soru olur ise direkt olarak konu açabilirsiniz. İnternet sitemizde tüm hayvanlara elimizden geldiği kadar kategori oluşturmaya çalıştık, her ne olursa olsun soru sormaktan, konu açmaktan çekinmeyiniz lütfen.