Muhabbet Kuşum Yem Kıramıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhabbet kuşu yavrum var bir tane,yem kıramadığı halde annesi onu istemiyor,ben de kaşıkla beslemeye çalıştım ama olmadı,yutmayıp geri kusuyor.Elle besleme şırıngası almak istiyorum fakat şu anda akşam yani her yer kapalı.Nolur yardım edin yavrucağız aç onu beslemeye uğraşıyorum

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Yavru kuşunuz kaç günlül? Bir fotoğrafını gönderebilir misiniz. Bir de yavruyu ne ile beslediniz?

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Diğer yavruyu da istememeye başladı.Onu da beslemeye başladım.Ben kuşlara mamayı yutturamıyordum meğersem kafalarını dikey tutmak lazımmış.Mama olaraksa mısır ununu sıcak suyla ve vitaminle karıştırıp ılıttıktan sonra veriyorum,bir hobici bana bunu tavsiye etmişti.
Yavrular bunlar,biri 20 diğeri 15 günlük

Ekli dosyalar

• 16199361074491784400854.jpg
    16199361074491784400854.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 38
  • 1619936122542192448622.jpg
    1619936122542192448622.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 40

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle eğer sadece anne kuş yavruları istemiyorsa anneyi kafesten alın, baba ilgilenebilir yavrularla. Ama o da istemiyorsa tüm yavruları farklı bir yere alın. Mama olarak mısır nişastası ve vitamin yeterli olmaz. Aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz;
• 1 çay bardağı mısır unu
• 1 çay bardağı galeta unu
• 1 çay bardağı irmik
Bu üç besini karıştırın. Kuşlarınızı her besleyeceğiniz zaman yumurta haşlayıp sarısını alın, bir tatlı kaşığı kadar yukarıdaki üçlü karışımdan katın, üzerine sıcak su ilave edin ve hepsini karıştırın. Ardından sıvı ise bir damla, toz ise çay kaşığının ucunu değdirerek çok az miktarda probiyotik katın. Mama pekmez kıvamında olmalı. Şimdilik bunu uygulayabilirsiniz, eğer imkanınız varsa hazır el besleme maması alın. Hem içeriğinden dolayı yavru kuşlarınız sağlıklı bir şekilde büyüyecek, hemde yavruları beslemek sizin için daha kolay olacaktır. Versele Laga markasının Nutribird A21 adlı ürününü almanızı tavsiye ederim, diğer ürünler içerik olarak yetersiz kalacaktır.
İnternetten yada pet sholardan elle besleme şırıngası alabilirsiniz. Yada eczanelerden küçük boy şırınga alıp onunla besleyebilirsiniz.
Besleme yaparken ise kuşu kendinize dönük bir şekilde tutun. Şırınganın ucu kuşun gagasının girdiğinde yavaş yavaş mamayı verebilirsiniz. Sakına bazılarının yaptığı gibi şırınganın ucunu kursağa kadar sokmayın.
Mama verirken aşağıdaki çizelgeyi uygulayabilirsiniz
20210502_095445.jpg

Beslerken en çok dikkat etmeniz gereken şey hijyendir. Kullandığınız malzemeyi her seferinde yıkayın, mümkünse bir yavruya mama yedirdikten sonra ötekine geçince de kullanılan malzemeyi yıkayın. Yeterince temiz olmayan malzenelerden kaynaklı yavruların kursaklarında hastalıklar meydana gelebilir.
Eğer iki beslenme arasında 5 saatten fazla bir süre varsa yaptığınız mamayı yenileyin. Hazır mama alıyorsanız her mama verişinizde ne kadar vermeniz gerektiğini belirleyip o kadar verin, mama artmasın.