Muhabbet Kuşum Sürekli Uyuyor, Yemiyor Ve Konuşmuyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba, benim erkek muhabbet kuşum bir kaç gündür halsiz ve sürekli uyuyor. Normalde çok enerjik sürekli konuşan bir kuşken şimdi hiç konuşmuyor, yeşillik ve meyve yemeyi çok seviyordu fakat şimdi çok iştahsız yeminden bile doğru dürüst yemiyor. Yakınımızdaki bir veteriner kliniğine gidip durumu anlattığımda bana resimdeki ilacı verdi. Antibiyotik ve aynı zamanda vitamin olduğunu, 1 hafta kullandıktan sonra bir değişim olmazsa kuşu getirmemi söyledi. Ancak internette benzer sorunlara sahip kişilerin yazdıklarını okuduğumda bu ilaçların kuşu daha kötü yapacağından korkuyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ve fazlasıyla endişeliyim. Küçük bir yerde yaşadığım için kuşlar konusunda uzman bir veteriner hekim bulma şansım da yok. Vereceğiniz tavsiyelere çok ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz? Geç olmadan bir şeyler yapmak istiyorum. Kuşumun fotoğrafını da ekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara.
not: kuşum daha öncesinde de kuyruğunu sallıyordu ve ağzını ara sıra esner gibi açıyordu şimdi eskisi kadar sallamıyor.

Ekli dosyalar

• muhabbet kuşu 2.jpg
    muhabbet kuşu 2.jpg
    131 KB · Görüntüleme: 57
  • muhabbet kuşu.jpg
    muhabbet kuşu.jpg
    479.4 KB · Görüntüleme: 50

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Veteriner hekiminiz muhabbet kuşunuzun hastalığı konusunda bir teşhis koydu mu? Dışkısı nasıl ishal gibi mi? Meyve-sebze çok sevdiğini söylemişsiniz fazlası ishal yapabilir. Kuşunuz rüzgarda vs kaldı mı?

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Veteriner hekiminiz muhabbet kuşunuzun hastalığı konusunda bir teşhis koydu mu? Dışkısı nasıl ishal gibi mi? Meyve-sebze çok sevdiğini söylemişsiniz fazlası ishal yapabilir. Kuşunuz rüzgarda vs kaldı mı?
hayır muhabbet kuşumu görmedi veteriner sadece durumunu açıkladım ona. dışkısını bugün içinde gözlemlediğimde normale göre daha sulu geldi sanırım ishali de var. evet kuşum yeşillik ve meyve yemeyi çok seviyordu her gün az miktarda veriyordum değişik değişik sevdiklerinden. hayır rüzgarda kalmadı. ben bir haftalığına şehir dışındaydım ve o sırada evde babamla kaldı, o da sabah işe gidip akşam döndüğünden kafesin temizliğine vs çok dikkat etmemiş. acaba mikrop kapmış olabilir mi?
Merhaba,

çünkü ben düzenli her gün kafesini temizliyorum, yemini ve suyunu değiştiriyorum, konuşuyorum

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Veteriner hekiminiz antibiyotik vermiş enfeksiyondan şüphelenmiş olabilir. Kafesinizi ve kuşunuzun temas ettiği herşeyi sirkeli su ile dezenfekte edip, kuşunuz toparlanana kadar suyunu mutlaka her gün tazeleyin. Streste uzak durmasını sağlayın. Kuşunuz toparlanana kadar yeşillik vermemeye özen gösterin. Suyuna vitamin atabilirsiniz.

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu
Veteriner hekiminiz antibiyotik vermiş enfeksiyondan şüphelenmiş olabilir. Kafesinizi ve kuşunuzun temas ettiği herşeyi sirkeli su ile dezenfekte edip, kuşunuz toparlanana kadar suyunu mutlaka her gün tazeleyin. Streste uzak durmasını sağlayın. Kuşunuz toparlanana kadar yeşillik vermemeye özen gösterin. Suyuna vitamin atabilirsiniz.
çok teşekkür ederim. vitamin olarak ne katabilirim suyuna tavsiyede bulunabilir misiniz rica etsem? bildiğiniz bir marka vs var mı
bir de bana bu ilacı kuyruk salladığını ve ağzını esner gibi açtığını söylediğimde vermişti. şimdi bu durum için de kullanmalı mıyım aynı ilacı?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Size en yakın petshopta hangisi varsa onu alabilirsiniz. Zaman kaybetmeden kullanmaya başlayın derim. En çok bulunan avisol plus sanırım.

Kuyruk sallama için bir çok neden olabilir. Dişi kuşlarda yumurtlama belirtisi oluyor ancak sizin kuşunuz erkek sanırım. Nefes almada güçlük olduğunda kuyruk aşağı yukarı sallanabilir.
Bu arada kuyruk sallamasını tarif edebilir misiniz?

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu
Size en yakın petshopta hangisi varsa onu alabilirsiniz. Zaman kaybetmeden kullanmaya başlayın derim. En çok bulunan avisol plus sanırım.

Kuyruk sallama için bir çok neden olabilir. Dişi kuşlarda yumurtlama belirtisi oluyor ancak sizin kuşunuz erkek sanırım. Nefes almada güçlük olduğunda kuyruk aşağı yukarı sallanabilir.
anladım, bir de ishal için patates haşlayarak verilebilir şeklinde yazılar okudum vermeli miyim iyi gelir mi?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
anladım, bir de ishal için patates haşlayarak verilebilir şeklinde yazılar okudum vermeli miyim iyi gelir mi?
Benim kuşlar yememişti yerse faydasının olduğunu duymuştum. Denemekte fayda var.

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu

kuyruğunu sürekli aşağı yukarı sallıyor, ağzını ara ara esner gibi açıyor ve uyurken bazen hırıltılar duyuyordum fakat şimdi daha iyi. şu anki sıkıntımız sürekli uyuması ve halsizliği

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
kuyruğunu sürekli aşağı yukarı sallıyor, ağzını ara ara esner gibi açıyor ve uyurken bazen hırıltılar duyuyordum fakat şimdi daha iyi. şu anki sıkıntımız sürekli uyuması ve halsizliği
Tahminimce soğuk algınlığı. Aşağı yukarı sallamasının sebebi nefes almasındaki zorlanmadan kaynaklı. Hırıltı da varsa solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Suyuna limon da damlatabilirsiniz ama çok az 1-2 damla yeter.

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu
Tahminimce soğuk algınlığı. Aşağı yukarı sallamasının sebebi nefes almasındaki zorlanmadan kaynaklı. Hırıltı da varsa solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Suyuna limon da damlatabilirsiniz ama çok az 1-2 damla yeter.
evet damlatıyorum zaten kuyruk sallama problemini fark ettiğimden beri.
bugünden beri sürekli uyuma ve halsizlikle ilgili yazılar okuyorum ve çok korktum yazılanları okuduğumda😞

bugünden beri sürekli uyuma ve halsizlikle ilgili yazılar okuyorum ve çok korktum yazılanları okuduğumda😞

inşallah iyileştirebilirim en kısa zamanda

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu

inşallah iyileştirebilirim en kısa zamanda
İnşallah toparlar ve eskisinden iyi olur. Bizleri gelişmelerden haberdar edin mutlaka.

ozan7

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba, benim erkek muhabbet kuşum bir kaç gündür halsiz ve sürekli uyuyor. Normalde çok enerjik sürekli konuşan bir kuşken şimdi hiç konuşmuyor, yeşillik ve meyve yemeyi çok seviyordu fakat şimdi çok iştahsız yeminden bile doğru dürüst yemiyor. Yakınımızdaki bir veteriner kliniğine gidip durumu anlattığımda bana resimdeki ilacı verdi. Antibiyotik ve aynı zamanda vitamin olduğunu, 1 hafta kullandıktan sonra bir değişim olmazsa kuşu getirmemi söyledi. Ancak internette benzer sorunlara sahip kişilerin yazdıklarını okuduğumda bu ilaçların kuşu daha kötü yapacağından korkuyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ve fazlasıyla endişeliyim. Küçük bir yerde yaşadığım için kuşlar konusunda uzman bir veteriner hekim bulma şansım da yok. Vereceğiniz tavsiyelere çok ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz? Geç olmadan bir şeyler yapmak istiyorum. Kuşumun fotoğrafını da ekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara.
not: kuşum daha öncesinde de kuyruğunu sallıyordu ve ağzını ara sıra esner gibi açıyordu şimdi eskisi kadar sallamıyor.
@Sultanım sizin de tavsiyelerinizi alabilir miyim rica etsem? benzer bir probleme yazdıklarınızı okumuştum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
karışıklığı önlemek için yazıyorum, resimdeki ilacı veteriner kuyruk sallama ve solunum problemi için gittiğimde vermişti. kuşumun şimdiki problemi halsizlik ve sürekli uyuması. bu sorun için de aynı ilacı verebilir miyim diye ekledim resmini

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@Sultanım sizin de tavsiyelerinizi alabilir miyim rica etsem? benzer bir probleme yazdıklarınızı okumuştum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Merhabalar, inşAllah biran önce kuşunuz iyileşir.

Öncelikle kuşun dışkı fotoğrafını paylaşır mısınız, sünme durumu var mı kontrol edin. Anladığım kadarıyla kuyrukta hala aşağı yukarı oynama durumu var, video çekebilir misiniz acaba? Şu anda veterinerin verdiği ilacı kullanmamanızı tavsiye ederim ama size kalmış. Bir de hiç uyguladığınız bir antiparazit uygulaması var mı?

• Beğen
Tepkiler: BZC