Muhabbet Kuşum Sürekli Tüy Döküyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

hazaltr

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba muhabbet kuşum sürekli tüy döküyor ve kendi tüyünü yoluyor. Artık uçamayacak hale geldi. Veterinerden toz aldım birkaç gün kullandım ama etkisini göremedim. Bunun sebebi ne olabilir?

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, aramıza hoş geldin :) Kuşunuzun tüylerinde dökülme olmasının sebebi parazit kaynaklı olabilir. Hangi tozu kullanmıştınız?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
1) Kuşunuza şu âna kadar uyguladığınız beslenme programı nedir; hangi besinleri düzenli olarak verdiniz?
2) Kuşun bulunduğu ortamda başka bir evcil hayvan var mı?
3) Kafesin bulunduğu ortam çok sesli veya haraketli mi?
4) Kuşunuz kaç yaşında?
5) Kafesi hangi konumda, nerede duruyor?

Kuşunuzun, kafesinin ve veterinerin verdiği ürünün bir fotoğrafını çekip paylaşabilirmisiniz.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Benim oğlumda da yaklaşık ayda 1 tüye girme sıkıntısı vardı. Kendini yolması strese bağlı olabilir, ki bunu siz gözlemleyip böyle bir etken varsa ortadan kaldırmalısınız önce. İstediği kadar sağlıklı neşeli ve iştahlı görünsün, dışkıda bir bozukluk varsa sağlıklı görünmesine aldanmayın. Bize göre normaldir dışkı yahut gıdasal olarak değişkenlik gösterdiğini düşünürüz ama öyle olmayabiliyor. Koksidiyoz, salmonella, mantar gibi hastalıklar sık sık tüye girmelerine neden olurmuş. Bizde de bu hastalıklar mevcutmuş. İlk tedavimiz bitti şimdi mantar tedavisi halâ sürmekte. Dışkıda gözle görülür bir fark var. Bakalım tüy sorunumuza nasıl etki edecek. Siz alışkanlık edinip her akşam kafes tabanına beyaz peçete serin. Dışkı berrak leke bırakmıyorsa muhakkak bir sorun belirtisidir. Kuvam ve renkte anormal değişim gözlemlenmese de lekeyi ancak en net peçeteden fark edersiniz. Dışkı resmi paylaşırsanız iyi olur, geçmiş olsun.