Muhabbet Kusum Neden Bagiriyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
9 yasindaki muhabbet kusum cok bagirmaya basladi. kafesin icinde bile olmamasina ragmen bagiriyor. Benimde ders calismam gerektigi icin kapimi kapatiyorum ama kapimin koluna konuyor, kafesiyle beraber odama alinca da bir sure sonra yine bagirmaya basliyor, ben onla ilgilenmeyip ders calistigim icin midir? ben 1 ay evde degildim sadece annem ve babam evdeydi onlar da benim ilgilendigim gibi ilgilenmedikleri icin onlara kendini sevdirmiyor zaten. bu yuzden mi boyle yapiyor acaba? baska bir hastaligi vs yok diye dusunuyorum. yardimci olursaniz cok sevinirim ( bu arada tek gozunun re gi degisti gibi geliyor ben mi yanlis anlamisim, biri daha siyah ve normal olan gibi )

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    849.4 KB · Görüntüleme: 10
  • image.jpg
    image.jpg
    825.6 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Dişi kuşunuz kızışmış gibi duruyor. Çok fazla olmayacak şekilde yulaf ve elma yedirebilirsiniz, kızgınlığını azalttığı biliniyor. Kendi başına banyo yapıyorsa banyo suyu koyun rahatlasın biraz.

Gözü konusunda ışık yansıması mı var bilemedim. Daha yakından çekebilir misiniz?

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
tesekkur ederim cevap
icin, derin olmayan bir kapta az suyun icine koydum yesimi, kendi oyle kaplarda yikanmayi sevmiyor. o yuzden benim yardimimla yikanmis oldu. ayda yilda bi kac kere kucucuk kendi icme suyu kabinda yikanir normalde. elma ve yulafi da yedi cok az. suan banyo yaptirdigim icin kuruduktan sonra kafesine koydum uyuyor. pek keyfi yerinde degil diye dusunuyorum. bu arada gozlerinin net fotografini ekledim.
bu arada kafesteki aynasini simdi cikardim, ama aynasina gitmeye calisiyo kafese tirmanarak. sizce artik bunca yil alistigi icin cikarmamali miyim strese girmemesi icin.

Ekli dosyalar

• 53674A3D-DF3C-4949-BFBC-3CEE2C8EA5BC.jpeg
    53674A3D-DF3C-4949-BFBC-3CEE2C8EA5BC.jpeg
    726.6 KB · Görüntüleme: 10
  • 7D786B21-F296-42B2-B3B8-ACD0BC21F223.jpeg
    7D786B21-F296-42B2-B3B8-ACD0BC21F223.jpeg
    855.5 KB · Görüntüleme: 10

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kuşunuzun gözünde bir rahatsızlığı var, görmesini engelliyor da olabilir. Bu konuda kafes kuşlarında uzman bir veteriner hekimin görmesi gerekir.
Ceresindeyse cere hiperkeratozu denilen bir rahatsızlık var gibi, boynuzlaşma diye de tabir edilir. Hiperkretaoz, farklı sebeplerden dolayı cildin dış tabakasının anormal kalınlaşmasıdır ve dişi kuşlar buna daha yatkın olurlar.

63e01e_df83c43417754616b4c85d98bb6df831_mv2_d_5184_3456_s_4_2_1000x.jpg

cere hiperkeratozu olan bir muhabbet kuşu

Tedavisi kolaydır, kalınlaşan kabuğu yumuşatıp almak yeterli olur. Bu işlemi detaylı şekilde anlatan yabancı bir site buldum, ona gör atabilirsiniz (Helping Kiwi with her Hyperkeratosis). Tabi bu problemin altındaki nedeni de bulmak gerekir, özellikle diyeti yetersiz kuşlarda A vitamini eksikliğinden dolayı rastlanan bir durumdur.

Kuşunuzun bağırmasıysa ilgi istediğinden, sizinle veya bir başkasıyla vakit geçirmek istediğinden dolayı olabilir. Ayrıca bağırması biraz hırçın ve çığlığa benzer bir şekildey ise onu rahatsız eden bir durum / nesne / canlı olabilir.

edabilekk

Hayvansever
Kus Dostu
Kuşunuzun gözünde bir rahatsızlığı var, görmesini engelliyor da olabilir. Bu konuda kafes kuşlarında uzman bir veteriner hekimin görmesi gerekir.
Ceresindeyse cere hiperkeratozu denilen bir rahatsızlık var gibi, boynuzlaşma diye de tabir edilir. Hiperkretaoz, farklı sebeplerden dolayı cildin dış tabakasının anormal kalınlaşmasıdır ve dişi kuşlar buna daha yatkın olurlar.

Ekli dosyayı görüntüle 5250
cere hiperkeratozu olan bir muhabbet kuşu

Tedavisi kolaydır, kalınlaşan kabuğu yumuşatıp almak yeterli olur. Bu işlemi detaylı şekilde anlatan yabancı bir site buldum, ona gör atabilirsiniz (Helping Kiwi with her Hyperkeratosis). Tabi bu problemin altındaki nedeni de bulmak gerekir, özellikle diyeti yetersiz kuşlarda A vitamini eksikliğinden dolayı rastlanan bir durumdur.

Kuşunuzun bağırmasıysa ilgi istediğinden, sizinle veya bir başkasıyla vakit geçirmek istediğinden dolayı olabilir. Ayrıca bağırması biraz hırçın ve çığlığa benzer bir şekildey ise onu rahatsız eden bir durum / nesne / canlı olabilir.
gercekten cok tesekkur ederim bilgilerinizi paylastiginiz icin. en yakin zamanda gozu icin veterinere gidicem gitmisken veterinere ceresiyle de ilgilenmesini soylerim, belki de kendim yaparim sitede anlatilan gibi. diyetiyle ilgili de a vitaminini arttirmaya calisicam.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
gercekten cok tesekkur ederim bilgilerinizi paylastiginiz icin. en yakin zamanda gozu icin veterinere gidicem gitmisken veterinere ceresiyle de ilgilenmesini soylerim, belki de kendim yaparim sitede anlatilan gibi. diyetiyle ilgili de a vitaminini arttirmaya calisicam.
Rica ederim, başka bir sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.