Muhabbet kuşum koncak yer bulamıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
İki ay önce muhabbet kuşu almıştım, bir aylık erkek. Ama koncak yer bulamıyor, raflara, masalara falan konamıyor. Nefes nefese kalıyor, zar zor perdeye konuyor kafesinede konuyor. Bu yüzden arada bi çıkarıyorum da nasıl alışacak? Birde bizden korkuyor, nasıl alıştırırım?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar
Kuşunuzun ve şu an kullandığınız kafesin bir fotoğrafınız ekleyebilirmisiniz.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
kafesin fotoğrafını atamam ancak kare şeklinde ve normal muhabbet kuşu kafesi ama kafese konuyor kuşu odayı salıkken konamıyo
Kalsik kafesler muhabbetler için küçük kalıyor, en az 35×45 cm'lik bir kafes kullanmaya dikkat edin.

Uçmaya alışık olmayan ve hızlı haraket edemeyen kuşlar konarken problem yaşayabiliyor. Özellikle uzun süre kafeste beslenmiş kuşlarda böyle olaylarla karşılaşmıştım. Bu yüzden ara sıra değil hergün çıkartın. Günde en az 2-3 kafes dışında dursun, bol bol uçmasını sağlayın. Eğer imkanınız varsa kafes dışına bir oyun alanı yapın/alın, bunun da faydası olacaktır. Zamanla bu sorunu azalacaktır.

Srkn

Hayvansever
Kus Dostu
Yavru kuş yeni yerine alışmadığı için, konacağı yerlerden korkuyor. Öncelikle güven kazanması lazım. Benim alıştırma sürecimde, kuşu bir süre kafeste tuttum, ortama alışması ve gözlemlemesi için. Kuşu çok zorlarsan iyice uzaklaşmasını sağlarsın. Kafesin kapısını aç kendi haline bırak, zaten güven kazandığı zaman kafesi gagalar vs. tanımaya başlar sağ solu. Biraz sabır gerekiyor :)

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Kalsik kafesler muhabbetler için küçük kalıyor, en az 35×45 cm'lik bir kafes kullanmaya dikkat edin.

Uçmaya alışık olmayan ve hızlı haraket edemeyen kuşlar konarken problem yaşayabiliyor. Özellikle uzun süre kafeste beslenmiş kuşlarda böyle olaylarla karşılaşmıştım. Bu yüzden ara sıra değil hergün çıkartın. Günde en az 2-3 kafes dışında dursun, bol bol uçmasını sağlayın. Eğer imkanınız varsa kafes dışına bir oyun alanı yapın/alın, bunun da faydası olacaktır. Zamanla bu sorunu azalacaktır.
bişey daha sorcam 2 tane muhabbet kuşum daha var 1 kız 1 erkek kız 2 buçuk yaşlarında falan erkek 2 yaşlarında falan erkek dişiyi beyenmiyo aynalı salıncağa kusuyo erkek yem kusuyo kafasını sallıyo aynada sesler çıkarıyo ayna olmayınca yem kusmuyo kur mu yapıyo acaba erkek kuş

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
bişey daha sorcam 2 tane muhabbet kuşum daha var 1 kız 1 erkek kız 2 buçuk yaşlarında falan erkek 2 yaşlarında falan erkek dişiyi beyenmiyo aynalı salıncağa kusuyo erkek yem kusuyo kafasını sallıyo aynada sesler çıkarıyo ayna olmayınca yem kusmuyo kur mu yapıyo acaba erkek kuş
Öncelikle aynalı oyuncaklar uzun süreli kuşlara zarar verir, çıkarmanızı tavsiye ederim. Yem kusma eş veya eş olarak benimsenen herhangi bir nesneye yapılabilir. Kuşunuz aynayı eş olarak benimsediğinden ona kusması normal. Aynayı çıkartarak bir süre gözlemleyin, öncelikle kuşların birbirlerini eş olarak benimsemesi gerekir.

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Öncelikle aynalı oyuncaklar uzun süreli kuşlara zarar verir, çıkarmanızı tavsiye ederim. Yem kusma eş veya eş olarak benimsenen herhangi bir nesneye yapılabilir. Kuşunuz aynayı eş olarak benimsediğinden ona kusması normal. Aynayı çıkartarak bir süre gözlemleyin, öncelikle kuşların birbirlerini eş olarak benimsemesi gerekir.
dişiyle erkek genelde kavga ediyolar baya ötüyolar

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
dişiyle erkek genelde kavga ediyolar baya ötüyolar
Kavga ediyorlarsa birbirlerini eş olarak benimsememişler demektir, bu durumda zorlamanın bir anlamı olmaz. Farklı bir kuşla eş yapmayı deneyebilirsiniz.