Muhabbet kuşum kanat çırpamıyor.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba.

2 Gün önce kapıma bir kuş gelmiş Muhabbet kuşu. ben de sahipleneyim dedim aldım. Benden kaçıyor ama bir şekilde kafese koydum tüneğini, yemliğini vb. koydum. 2. Gün yani bugün sabah elime almaya çalıştım az seveyim diye ve alamadım geri kaçtı kafes içine. 3-4 Kere gördüm ve kanadını çırpmaya çalıştığında sanki el içine alınmış gibi çırpınıyor. Dar bir alanda uçmaya çalışıyor ama kanadını hareket ettiremiyor. Daha doğrusu sanki kanadı arkadan iple bağlanmış gibi çırpınıyor.

Neden olabilir ve kendi kendine düzelebilir mi? veya kendisi bilerek mi yapıyor?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, bu durumun birçok sebebi olabilir. Dışarıda bir hayvanın (kedi vb.) saldırısına uğramış olabilir veya bir insan yakalamaya çalışırken zarar vermiş olabilir.

Diğer sebebi ise muhabbet kuşları bir ortama yeni geldiyse (yavru muhabbet kuşu değil ise) çok fazla strese girerler. Bu kanat çırpması, yüksek sesle sürekli ötmesi, hiçbir şekilde yem veya mama yememesi gibi. Eğer yem yemesinde ve su içmesinde bir problem yok ise uzaktan bir gözlemleyin, tüy - kanat problemi var ise bunu mutlaka belli eder.

Eğer yükleyebilirseniz fotoğraf/video yüklerseniz sitemize yardımcı olmaya çalışırız daha fazla.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
@emirbolat, bu durumun birçok sebebi olabilir. Dışarıda bir hayvanın (kedi vb.) saldırısına uğramış olabilir veya bir insan yakalamaya çalışırken zarar vermiş olabilir.

Diğer sebebi ise muhabbet kuşları bir ortama yeni geldiyse (yavru muhabbet kuşu değil ise) çok fazla strese girerler. Bu kanat çırpması, yüksek sesle sürekli ötmesi, hiçbir şekilde yem veya mama yememesi gibi. Eğer yem yemesinde ve su içmesinde bir problem yok ise uzaktan bir gözlemleyin, tüy - kanat problemi var ise bunu mutlaka belli eder.

Eğer yükleyebilirseniz fotoğraf/video yüklerseniz sitemize yardımcı olmaya çalışırız daha fazla.
Kuş yavru mu emin değilim ama serçeden birazcık büyük. İnternetten okuduklarıma göre Dişi(burun tarafı kahverengi, gövdesi mavi). Ayrıca yeni ortama geldi. Kafesine baktım tüy dökülmeside göremedim.

O Zaman yeni ortama alışamadığı için böyle davranıyor doğru muyum?

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, çok yüksek ihtimal şu an korkuyordur ve strese girmiştir. Birkaç gün içerisinde çırpınma geçer ve ortama uyum sağlar. Dünya'nın en çabuk ortama uyum sağlayan hayvanlar muhabbet kuşları diyebilirim.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
@emirbolat, çok yüksek ihtimal şu an korkuyordur ve strese girmiştir. Birkaç gün içerisinde çırpınma geçer ve ortama uyum sağlar. Dünya'nın en çabuk ortama uyum sağlayan hayvanlar muhabbet kuşları diyebilirim.
Tamamdır çok teşekkürler. Bir şey daha sormak istiyorum. Ben kuşa normal olarak ve sadece yem(petshoplarda satılan) ve su veriyorum(evimde balık var onun için kullanıyordum ama kuşumada kullanacağım 1 haftalık dinlenmiş su var). Sadece yem ve su vermem yeterli olur mu? İçerisine herhangi bir şey katmam gerekir mi? (Limon damlası vb. vitamin için)

Ayrıca Bu videodaki yemekleri yapıp mama kabına koysam sever mi? Daha doğru videodaki tarif uygun mudur?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, muhabbet kuşlarında yiyecek olan yem tercihiniz her zaman ak darı olmalıdır. Onun haricinde kafese dal darı koyarsanız haftanın 2 günü ayrıca severek yiyecektir. Bu yemler kuşlar için organik ve doğal yemlerdir, bir de taze ise yemler muhteşem olur.

Başlangıç olarakta haftanın bir günü havuç rendeleyip, üzerine yumurta rendeleyerek verebilirsiniz mamasını. Su olayında ben hazır su kullanıyordum, çeşme sularına güvenmiyorum. Eğer çeşme suyuna mecbur kalırsam, çok yüksek derece kaynatıp daha sonra dinlendiriyordum öyle veriyordum.

Ayrıca akvaryumunuzu ve balıklarınızı da Akvaryum kategorimizde görmek isteriz :)

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Anladım teşekkürler.

Yakın zamanda balığıda atacağım :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, rica ederim. Aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz uygun kategorilerde :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Çevrenize bir sorun bence. Birinin evinden kaçmıştır. Arıyorlardır kesin.

guney0103

Hayvansever
Kus Dostu

Birsey soracam benim kurumun sabahleyin hiçbirini yoktu sonra aksamleyin çıkardığında dışarı biranda ucarken zorlandığını farkettim lütfen yardımcı olurmusunuz

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Birsey soracam benim kurumun sabahleyin hiçbirini yoktu sonra aksamleyin çıkardığında dışarı biranda ucarken zorlandığını farkettim lütfen yardımcı olurmusunuz
Kanadını kafes içerisinde bir yere vurmuş ya da ayagina kafes tülü dolanmış olabilir,elinize alıp ayrıntılı bir kontrol ettiniz mi?