Muhabbet Kuşum Hasta Mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba,

Dün kuşum bizimle masada havuç, salata vb yedi. Havuç rendelenmiş şekildeydi normal salata yani. Masada geldi yedi birazcık. Bugün baktım ishal olmuş pekte hali yok. Kapıyı açınca normalde direk gelirdi kapıya çıkardı, Sabahta ishaldi ama kapıyı açtım geliyordu hareketliydi ama akşama doğru biraz sakinleşti açıyorum kapıyı gelmiyor.

Neden olabilir? Hasta olmuş olabilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, çok yüksek ihtimal rahatsızlanmış, bizler çok az yediklerini düşünsekte meyve veya sebzeleri onlara bazen parmak ucu kadar verdiklerimiz dahi çok gelebilir. İshal için her zaman muhabbet kuşu besleyenlere önerim mutlaka kafeslerinde kanarya yemi bulundurmalarıdır. Kanarya yemi muhabbet kuşunda ishale çok iyi gelir, şu an yem kırma durumu nasıl? Olabildiğince pencere ve kalorifer -soba vb. şeylerin yanında tutmayın, ılık olsun bulunduğu ortam.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
@emirbolat, çok yüksek ihtimal rahatsızlanmış, bizler çok az yediklerini düşünsekte meyve veya sebzeleri onlara bazen parmak ucu kadar verdiklerimiz dahi çok gelebilir. İshal için her zaman muhabbet kuşu besleyenlere önerim mutlaka kafeslerinde kanarya yemi bulundurmalarıdır. Kanarya yemi muhabbet kuşunda ishale çok iyi gelir, şu an yem kırma durumu nasıl? Olabildiğince pencere ve kalorifer -soba vb. şeylerin yanında tutmayın, ılık olsun bulunduğu ortam.
Şu an bulunduğu yerin sıcaklığı iyi ne soğuk ne sıcak ılık. Yem kırma derken? Yemesini diyorsanız son 2.5 saat içinde yem yemedi gördüğüm kadarıyla.

Kendi kendine geçer mi ishalliği? Ne zaman geçer?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, kendi kendine geçme olasılığı çok düşük, kürdanın ucuyla çok çok küçük bir şekilde Türk kahvesi ekleyin suyuna ve sabah saat 5-6 gibi suyunu değiştirin. Bazen şehir sularında sorun yaşanıyor ve eğer çeşmeden veriyorsanız suyu o da sıkıntı çıkartabiliyor, hastalanmasına sebep oluyor. Ben öyle durumda suyu çok yüksek derece kaynatıp, dinlendirdikten sonra veriyorum. Normal de hazır su kullanırdım muhabbet kuşum için.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
@emirbolat, kendi kendine geçme olasılığı çok düşük, kürdanın ucuyla çok çok küçük bir şekilde Türk kahvesi ekleyin suyuna ve sabah saat 5-6 gibi suyunu değiştirin. Bazen şehir sularında sorun yaşanıyor ve eğer çeşmeden veriyorsanız suyu o da sıkıntı çıkartabiliyor, hastalanmasına sebep oluyor. Ben öyle durumda suyu çok yüksek derece kaynatıp, dinlendirdikten sonra veriyorum. Normal de hazır su kullanırdım muhabbet kuşum için.
Verdiğim su 7-8 gün bekletilmiş. Normalde saat 5 e kadar normaldi baya hareketliydi akşama doğru biraz sakinleşti. Sabahta ishaldı zaten. Sadece suyuna birazcık Türk kahvesi katsam yeterli olur mu? Bir de kaç gün içinde iyileşir?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, dediğim gibi Türk kahvesini çok az katın milim, çok küçük. Fazla durmasın, muhtemelen birkaç günden (maksimum 48 saat) kendine gelir. Hazır su verebilirsiniz, bence hazır suya alıştırın ve yemleri her daim taze olsun. Hatta kafes içini ve kuşunuzun fotoğraflarını detaylı çekip eklerseniz daha fazla yardımcı olurum.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
@emirbolat, dediğim gibi Türk kahvesini çok az katın milim, çok küçük. Fazla durmasın, muhtemelen birkaç günden (maksimum 48 saat) kendine gelir. Hazır su verebilirsiniz, bence hazır suya alıştırın ve yemleri her daim taze olsun. Hatta kafes içini ve kuşunuzun fotoğraflarını detaylı çekip eklerseniz daha fazla yardımcı olurum.
Mamasını bugün fark ettim dibini görmüş ve yeniledim, Geçen pazartesi koymuştum(1 hafta). Suyunuda 4-5 gün olmuştur diye yeniledim. Tamamen yemleri yenilendi. Son olarakta suyuna birazcık Türk Kahvesi katıyorum.

Doğru yapıyor muyum?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, öncelikle tüm yiyecekleri değiştirin Türk kahvesi olayına yarın bakarız. Bir hafta mama, yem, su vs. bunlar çok uzun süreler, mama günlük değişmesi lazım tek yaşayan muhabbet kuşları için iki günde bir idealdir verilmesi. Yem ve su günlük kontrol edilmelidir.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
@emirbolat, öncelikle tüm yiyecekleri değiştirin Türk kahvesi olayına yarın bakarız. Bir hafta mama, yem, su vs. bunlar çok uzun süreler, mama günlük değişmesi lazım tek yaşayan muhabbet kuşları için iki günde bir idealdir verilmesi. Yem ve su günlük kontrol edilmelidir.
Suyunu tekrardan yenileyerek içine kürdan ucunca minicik Türk kahvesi koydum. Kalsın mı yoksa yenileyeyim mi Türk kahvesiz?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, kalsın şimdilik ama çok bekletmeyin birkaç kez içerse sudan yeterlidir ama dediğimi unutmayın sık sık temizleyin ve yemini suyunu taze tutun diğer türlü çok çabuk hastalanabilir

Çözüm

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@emirbolat, rica ederim. Aklınıza takılan herhangi sorunda uygun kategoriye konu açmaktan çekinmeyiniz, çok geçmiş olsun.