Muhabbet kuşum aynanın karşısından çıkmıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Muhabbet kuşuma paraya kıyıp epey oyuncak aldım. Aynalı salıncaklar falan. İşte bu bahsettiğim salıncakta takılı kaldı hayvan. Bir türlü karşısından çıkmıyor. Sanırım yansımasına bağlandı ve eşi sanıyor. Bu durum kötü müdür? Kuş zaten tek başına ve eş almayı düşünmüyorum.

Aynanın karşısından çıkmaması ve ona bağlanması sıkıntı yaratır mı? Veya eğer bu aynayı kaldırsam üzülür mü?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kafesin içinde veya dışında aynalı bir aksesuar olması kuşlar için çok ama cok sakıncalı. En çok yapilan hatalardan birisi de bu aslında, kuşa aynalı bir oyuncak almak.

Kusunuz sizin de dediğiniz gibi aynadaki yansımasını eş sanıp ona bağlanabiliyor. Karsidan bir tepki alamadığı için strese girebilir, kur yaparken yansımasına kısabilir ve kursak mantarı olabilir, yanına eş aldığınız zaman beğenmeyebilir, eşi ile kavga edebilir, bir nevi asosyal olabilir. Bunların olmaması icin aynalı oyuncakların hepsini kaldırın. İlk zamanlar öteki kuşu yani yansımasını arayabilir ama eş alırsanız kısa sürede aynayı unutacaktır.

Kuşun kafesinin bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kafesin içinde veya dışında aynalı bir aksesuar olması kuşlar için çok ama cok sakıncalı. En çok yapilan hatalardan birisi de bu aslında, kuşa aynalı bir oyuncak almak.

Kusunuz sizin de dediğiniz gibi aynadaki yansımasını eş sanıp ona bağlanabiliyor. Karsidan bir tepki alamadığı için strese girebilir, kur yaparken yansımasına kısabilir ve kursak mantarı olabilir, yanına eş aldığınız zaman beğenmeyebilir, eşi ile kavga edebilir, bir nevi asosyal olabilir. Bunların olmaması icin aynalı oyuncakların hepsini kaldırın. İlk zamanlar öteki kuşu yani yansımasını arayabilir ama eş alırsanız kısa sürede aynayı unutacaktır.

Kuşun kafesinin bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz?
Kuşun kafesi böyle. Tek başına kalıyor. Bana pek sakıncalı gibi gelmedi. Ancak şimdi çıkartsam belki onu özler ve işler daha kötüye gider. Bilemedim. En azından kendini yalnız hissetmiyor böyle.
IMG-20210705-WA0003.jpeg

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Şöyle düşünün; sigara bağımlılığı olan biri sigarayı bırakırken zorlanır, geri dönmek ister ve kısa bir süre yıpranır. Aynı şekilde aynadaki yansımasından ayrılan kuşlar da bir süre afallasalar da onlar için en sağlıklı olan aynadan uzak durmalarıdır.

Kafesiniz muhabbet kuşları için pek uygun bir kafes değil. Öncelikle tabanına ızgara yok. Izgara kuşu dışkısından korur; kursak mantarı, kursak iltihabı, iç parazit ve buna benzer daha bircok hastalıktan uzak tutar.
Kafesin tellerinin boyalı olaması da bir sorundur. Kafesin boyası bir süreden sonra aşınır ve kuş kemirdiğinde onu zehirleyecek olan metal kısım ortaya çıkar. Bunların önüne geçmek için pirinç veya galvaniz telli kafesler kullanılır.
Benim tavsiyem bu kafesi değiştirip en az 35×40×40 cm ölçülerinde, tabanı ızgaralı, yelle pirinç/galvaniz olan yeni bir kafes alın.

Ve son olarak şunları ekleyeceğim; kafesin içerisinde mutlaka gritli kuş kumu, kalamar kemiği ve mineralli blok bulunsun. Hepsi kuşun farklı farklı ihtiyaçlarını karşılar ve olmazsa olmazdır.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Bizim ilk kuşumuz 8 yıl yaşadı. Aynasından başka bir kurmalı robotuyla bir de çaydanlıkla oynardı. Kuru sadece robota yapar, kustuğunu bazen yer bazen yemezdi. Ne bize olan ilgisini kaybetti ne kursak mantarı oldu. Ölüm sebebi obeziteye bağlı felç oldu. Şimdi oğlum var 5.5 aylık ve konuşmayı 1.5 aylık öğrendi. Ayna konuşmayı etkilediği söylense de şuan 40 tan fazla kelime ve cümlesi var. Hatta öğrendiği kelimelerden karma cümleler kendi kuruyor. Üstelik gayet yerinde cümleler, bir de türetmeler var yanı sıra. (Maşallah deyin 🤗) aynayı mecburen kullandım çünkü bir çocuk kadar çok oyuncağı olmasına rağmen kafesine alışmadı ilk 2 ay, sadece aynayla alıştı. Zaten ayna günah keçisi ilan edilmiş bana göre. Çünkü bu çocuklar yansıma yapan herşeye aynı ilgiyi gösterip kur yapıyorlar. Telefondan tutun da musluğa, lake dolap kapaklarına, gözlüğe kadar. Parlayan nesneye olmasa ahşap oyuncağa suluğuna kur yapıp kusanlar var. Kustuğunu yemesindeki sakıncaklı kısım şu ki; mukuslu kusma. Yani hastadır veya yediği dokunmuştur kusmuştur..bu sindirim sisteminden gelen kusma. Ama kur kusması kursaktan gelen olduğu için bunu yemesinde sakınca yoktur. Bunu bana bilen biri izah etti. Düşünün ki eş kuşlar ve ebeveyn kuşlar kursaktan besleme yapıyorlar. O zaman kursak mantarı olmayan kuş olmaması lazım. Şöyle düşünün, biraz mide bulandırıcı ama başına gelmeyen yoktur. Öksürdünüz ve balgamı dışarı atamadınız geri yuttunuz. Bunun size ne kadar zararı var? Siz kustuğunu yediğini görürseniz engel olun, dışkısını yemesi daha sakıncalı. Benim oğlum henüz kur kusmasına başlamadı, dışkısını da başka bişi sanıp ağzına almasıyla atması bir olur. Ama kuru dışkıyı ne olduğunu anlamadan bir kaç kez yedi maalesef. Ben cebimde mendilleyim evde sürekli. Gördüğüm anda alırım. Kafes, yemlik suluk temizliğine, yemin bayat ve tozlu olmamasına özen gösterin. Oyuncaklarını kafesini ve tüm ekipmanları arada sirke ve karbonat karılımlı suyla temizleyin, tünekleri de ocakta kurutun ki iyice ölsün mikrop varsa. Bir de arada kekik ve rezene çayı içirin. Bunlar mantar ve bakteri öldürücü özelliğe sahip bitkilerdir. Velhasıl aynayı çıkarmaya kalkarsanız çok alışıksa cidden üzülür strese girer ki bunlar da olmasını istemeyeceğiniz şeylerdir. Aynasını da hergün yıkayın kurulayın temiz temiz oynasın çocuk. 😉