Muhabbet kuşu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Herkese iyi akşamlar muhabbet kuşu almayı düşünüyorum sizce yavru mu almalıyım anaç mi yada çift mi olmalı tek mi tavsiyeler de bulunursanız çok sevinirim 🤗

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle alma amacınızı belirlemelisiniz. Yani anaç kuşlar yada damızlık kuşlar üretim için alınır. Genelde ele alışık olmazlar. Ama yavrular genellikle ele alışıktır, insanlardan kormaz. Satan kişi yavru kuşları üreticiye değil evinde beslemek isteyenlere yani ürerim yapmayacaklara düşünmeyenlere satar.
Ama benim fikrim daha önce kuş beslemediyseniz 1 yada 2 aylık yavru alın. O büyüyene kadar siz ona o size alışsın, muhabbet kuşları hakkında tecrübeleriniz artsın. Büyüdüğü vakit yanına bir tane eş alın. Böylece hem kuşunuz yanalız kapmaz, yanında bir dostu olur. Sizde hem tek hemde çift kuş beslemeyi tecrübe edersiniz 🙂

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Teşekkür ederim üretim için değil beslemek için alcam birde konuşturmak için uğraşmayı dusunuyorum.bu konuda bilgi verebilir misiniz 🤗

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kuşunuzu aldığınızda ve size alındığında eğitimlere başlatabilirsiniz. Öncelikle gün içinde belli bir saat belirleyin, bu sabahın erken saatleri yada akşam güneş batarkenki saatler gibi etrafın loş olacağı vakitler olması muhabbet kuşunuzun daha iyi odaklanmasını sağlar. Hangi kelimeyi öğretmek istiyorsanız belirlediğiniz saatlerde kuşunuza bunu tekrar tekrar söyleyin, arada durarak ona da fırsat verin. Söylemeye çalışırken çekirdek, kuruyemiş yada seveceği bir meyveyi vererek teşvik edebilirsiniz. Her gün 10-15 dk kadar bu şekilde eğitim verin. Bunun dışında kuşlar için hazırlanmış videoları kullanarak yada kendi sesinizi kaydederek ezberlemesini istediğiniz kelimeyi gün içerisinde 30 dk yada 1 saat kadar dinleterek pekiştirmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle gün içinde kendi kendine oynarken bu kelimeyi tekrar etmeye çalışır ve bıcır bıcır sesler çıkarır. Zamanla ezberletmeye çalıştığınız kelimeyi rahatlıkla söyleyebilecek hale gelir. Yeni yeni telaffuz etmeye başladığında sevdiği şeyleri vererek onu mutlu edebilirsiniz. Bir kelimeyi tamamen öğrendikten sonra başka kelimelere yada cümlelere geçebilirsiniz.
Ayrıca beslenme konusunda sorunuz olursa "Muhabbet Kuşlarında Düzenli Beslenme" adlı konuma göz atabilirsiniz.

emrenas

Hayvansever
Kus Dostu
Teşekkür ederim üretim için değil beslemek için alcam birde konuşturmak için uğraşmayı dusunuyorum.bu konuda bilgi verebilir misiniz 🤗
eğer isterseniz size yardımcı olurlar bu forumdakiler(benim çok bilgim yok bu konuda açıkçası). isterseniz youtubeda da ek olarak araştırma yapabilirsiniz.