Muhabbet kuşu tırnağını kendisi kısaltabilir mi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba,

Sanırım kumlu tahta tünek kuşların tırnağını törpülüyormuş.

Bu doğru mu? Doğruysa direk kafese takacağım kendisi kısaltmasını beklerim. Kendim keserim ancak kanatırım veya incitirim diye korkuyorum.

Eğer değilse benim kesmem gerekirse bir şekilde sakince keseceğim.

Bazen omzuma gelince tırnağı takılıyor vakti geldi.

Veteriner götürecek durumumda yok.

Ne önerirsiniz?

Çözüm
Evet kumlu ve ahşap tünekler tırnağı törpüler. Kafeste yer varsa kalınca bir ağaç dalı bulundurursanız daha da iyi olacaktır. Bazı kuşların tırnakları bu durumlarda yine de az da olsa uzayabilir. Eğer anormal bir şekilde yada hızda uzamıyor ise bunda herhangi bir problem yoktur.
Kuşunuzun tırnağı çok uzun ise kesilmesi gerekir ama bunu siz keserseniz eğer dediginiz gibi kanayabilir. Sadece sivri kısmı hafif törpüleyebilirsiniz, kesmeye kalkışmayın sakın.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Evet kumlu ve ahşap tünekler tırnağı törpüler. Kafeste yer varsa kalınca bir ağaç dalı bulundurursanız daha da iyi olacaktır. Bazı kuşların tırnakları bu durumlarda yine de az da olsa uzayabilir. Eğer anormal bir şekilde yada hızda uzamıyor ise bunda herhangi bir problem yoktur.
Kuşunuzun tırnağı çok uzun ise kesilmesi gerekir ama bunu siz keserseniz eğer dediginiz gibi kanayabilir. Sadece sivri kısmı hafif törpüleyebilirsiniz, kesmeye kalkışmayın sakın.

Çözüm

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Bir şey soracağım.

Ben bizim buradaki petshoptan kumlu tünek bulamadım da tahta buldum.

Tahta yeterli olur mu?
Bir de benim kuş demirleri ısırıyor. Gaga taşının rengi beyaz kafes demirinin renginde beyaz. Karıştırıyor olabilir mi? Gaga taşına bakıyorum kenarlarında vb. Isırma izleri var.

Fark ediyorum gagasında büyümede yok normal.

Kalamar kemiği almama gerek var mı?

Gaga taşını biraz ısırdığı demirin yerine koyacağım.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Siz tahta tünek alın, eğer yeterli olmuyor ise internetten alabilirsiniz kumlu tüneği.
Gaga taşının rengi beyaz kafes demirinin renginde beyaz. Karıştırıyor olabilir mi?
Hayır, her kuş kafesin tellerini kemirir. Oyun yapıyor da denebilir. Gaga taşını ihtiyacı oldukça kullanacaktır. Yerini değiştirmenize gerek olmaz.
Kalamar kemiği almama gerek var mı?
Evet tabiki de gerekiyor, yoksa kalsiyum ihtiyacını başka bir şeyden karşılayamaz ve sağlık problemleri çıkabilir. Eğer kalsiyum taşı var ise kafeste bir nebze kalsiyum ihtiyacı karşılanır.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Siz tahta tünek alın, eğer yeterli olmuyor ise internetten alabilirsiniz kumlu tüneği.

Hayır, her kuş kafesin tellerini kemirir. Oyun yapıyor da denebilir. Gaga taşını ihtiyacı oldukça kullanacaktır. Yerini değiştirmenize gerek olmaz.

Evet tabiki de gerekiyor, yoksa kalsiyum ihtiyacını başka bir şeyden karşılayamaz ve sağlık problemleri çıkabilir. Eğer kalsiyum taşı var ise kafeste bir nebze kalsiyum ihtiyacı karşılanır.
Tamamdır teşekkürler. Tahta tünek aldım hızlıca alıştı.

Yarın alacağım kalamar kemiği.

Teşekkürler.

Srkn

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba,

Sanırım kumlu tahta tünek kuşların tırnağını törpülüyormuş.

Bu doğru mu? Doğruysa direk kafese takacağım kendisi kısaltmasını beklerim. Kendim keserim ancak kanatırım veya incitirim diye korkuyorum.

Eğer değilse benim kesmem gerekirse bir şekilde sakince keseceğim.

Bazen omzuma gelince tırnağı takılıyor vakti geldi.

Veteriner götürecek durumumda yok.

Ne önerirsiniz?

Kumlu tünek çok faydalı. 1 Senedir kullanıyorum çok memnunum. Kumlu tüneği taktıktan sonra, batmalar kesilecek yavaş yavaş.