Muhabbet kuşu kusması

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba, az önce kalktım ve kuş kafasını sallayarak yem çıkarıyor ağzından, ne sıkıntısı var acaba ne yapmalıyım. Bazen de gözlerini kapatıp duruyor öyle, yardımcı olabilir misiniz?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, öncelikle çok geçmiş olsun. Peki hareketlerinde falan yeterince halsizlik var mı? 2 durumda ağzından yem kusacağını düşünüyorum.

1- Hasta olmasından kaynaklı,
2- Kızgınlığa girdiğinden dolayı.

Eğer hasta olur veya kızgınlığa girerse muhabbet kuşunuz ağzından kusabilir.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, öncelikle çok geçmiş olsun. Peki hareketlerinde falan yeterince halsizlik var mı? 2 durumda ağzından yem kusacağını düşünüyorum.

1- Hasta olmasından kaynaklı,
2- Kızgınlığa girdiğinden dolayı.

Eğer hasta olur veya kızgınlığa girerse muhabbet kuşunuz ağzından kusabilir.
Bazen gözlerini kapatıp hafif çömelmiş şekilde duruyor, elimi falan götürdüğümde biraz canlanıyor, bazen kendi kendine başka bir şeyle ilgilenmeye başlıyor

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, peki kakasında falan herhangi bir değişiklik var mı? Ev soğuk oluyor mu? Veya pencere kenarında falansa üşütmüşte olabilir. Tabii bunlar yüksek ihtimaller.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, peki kakasında falan herhangi bir değişiklik var mı? Ev soğuk oluyor mu? Veya pencere kenarında falansa üşütmüşte olabilir. Tabii bunlar yüksek ihtimaller.
Normalde çok değişken oluyordu, bazen su gibi bazen boncuk şeklinde. Bir iki gündür sanki usun yapıyor gibi.
Kaloriferin yanında duruyor alçakta, üşüdüğünü sanmıyorum. Kaloriferde aşorı sıcak değil sıcaktan da olmaz muhtemelen

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, Çok dikkat etmek gerekiyor böyle durumlarda, pencerelerden bizim hissedemediğimiz soğuklar mutlaka geliyor ve soğukluğu muhabbet kuşunuz alıyordur.

Yem kırmasında bir sorun yok ise, patates haşlaması yapın ve bir tane katkısız sâde bir şekilde patetes haşlaması vermenizi öneririm. Ayrıca muhabbet kuşlarının ilk kızgınlık geçişlerinde bu tür durumlar oluyor, kendi kendine öttüğünde gagasını bir yerlere vurarak konuşmaya çalışıyor gibi sesler duyuyor musunuz? Eğer bunlar var ise kızgınlık belirtisi ile kusmalar olur.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
Bi de şimdi yemini değiştirip verdim yemeğe devam ediyor, yemesinde sıkıntı olur mu şu an yemi şimdilik alsammo
@ofurkanak, Çok dikkat etmek gerekiyor böyle durumlarda, pencerelerden bizim hissedemediğimiz soğuklar mutlaka geliyor ve soğukluğu muhabbet kuşunuz alıyordur.

Yem kırmasında bir sorun yok ise, patates haşlaması yapın ve bir tane katkısız sâde bir şekilde patetes haşlaması vermenizi öneririm. Ayrıca muhabbet kuşlarının ilk kızgınlık geçişlerinde bu tür durumlar oluyor, kendi kendine öttüğünde gagasını bir yerlere vurarak konuşmaya çalışıyor gibi sesler duyuyor musunuz? Eğer bunlar var ise kızgınlık belirtisi ile kusmalar olur.
Yani ara sıra gagasını bir yerlere sürtüyor 1 2 dakika ama konuşmuyor. Gözlerini kapayıp duruyor şimdi, yem verince yiyiyor,
Kusması da kafasını ileri geri yapıyor bir süre sonra ağzından yem çıkartma şeklinde oluyor

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, yemi almayın normal bir şekilde devam etsin. Ben mama verdiğim zaman da yemi almazdım, hiçbir zaman yemi çıkartmayın. Muhabbet kuşları haddinden fazla meraklı hayvanlar :) o nedenle yem kalsın, o zaman oda sıcaklığına dikkat edin ve üşütmediğine özen gösterin.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, yemi almayın normal bir şekilde devam etsin. Ben mama verdiğim zaman da yemi almazdım, hiçbir zaman yemi çıkartmayın. Muhabbet kuşları haddinden fazla meraklı hayvanlar :) o nedenle yem kalsın, o zaman oda sıcaklığına dikkat edin ve üşütmediğine özen gösterin.
Bi de şimdi dikkat ettim kuşun sırtının alt kısmı şişkin, kimisi dışkılayamadığı için öyle olur yazmış bunun için yağabileceğim bir şey var mı? Patatesi daha vermedim böyle bir sorunu varsa vermeli miyim?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, eğer dışkılamada sorun var ise hiçbir şekilde vermeyin kuşa patatesi. Bu durumda ben mutlaka dal darı kullanırdım, olabildiğince organik çözümler üretmeye çalışıyorum çünkü ilaçlar maalesef kimyasala giriyor ve çok mecbur kalınmadığı sürece kullanılmasını da doğru bulmuyorum.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, eğer dışkılamada sorun var ise hiçbir şekilde vermeyin kuşa patatesi. Bu durumda ben mutlaka dal darı kullanırdım, olabildiğince organik çözümler üretmeye çalışıyorum çünkü ilaçlar maalesef kimyasala giriyor ve çok mecbur kalınmadığı sürece kullanılmasını da doğru bulmuyorum.
Tamam teşekkürler, o zaman kuşu biraz kendi haline bırakayım, ilk halinden çok az daha iyi gibi

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, kendi haline bırakın ve sıcak yerde tutmaya çalışın. Havalar bayağı soğudu, bir de Ankarayı hiç düşünemiyorum... oranın ayazı çok çok kötü oluyor. Pencereye yakın olmasın muhabbet kuşu, direkt soğuk alır.

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, kendi haline bırakın ve sıcak yerde tutmaya çalışın. Havalar bayağı soğudu, bir de Ankarayı hiç düşünemiyorum... oranın ayazı çok çok kötü oluyor. Pencereye yakın olmasın muhabbet kuşu, direkt soğuk alır.
1 senedir Ankarada değilim, okullar uzaktan eğitime geçince memleketim Bilecik e döndüm. Bi de son bir soru sorayım, tek başına olan dişi muhabbet kuşu yumurtlar mı? Yani benim kuşun başına gelen bu olabilir mi?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ofurkanak, tek başına olan dişi muhabbet kuşu yumurtlar. Bu yumurtlamada döllenme olmaz, sadece kızgınlık yumurtası olur. Elbette bu her muhabbet kuşunda olacak diye bir kavram yok. Birçok dişi muhabbet kuşları kızgınlık yumurtaları bırakabilir ama. Benim askerde olduğum dönemde Limon adında bir muhabbet kuşum vardı, kızgınlık yumurtası bıraka bıraka halsiz düşüp ölmüş...

ofurkanak

Hayvansever
Kus Dostu
@ofurkanak, tek başına olan dişi muhabbet kuşu yumurtlar. Bu yumurtlamada döllenme olmaz, sadece kızgınlık yumurtası olur. Elbette bu her muhabbet kuşunda olacak diye bir kavram yok. Birçok dişi muhabbet kuşları kızgınlık yumurtaları bırakabilir ama. Benim askerde olduğum dönemde Limon adında bir muhabbet kuşum vardı, kızgınlık yumurtası bıraka bıraka halsiz düşüp ölmüş...
Anladım, o zaman ben çözümü bunun üzerine bulayım. Olmadı çözüm olacaksa yanına bi erkek alırım.