Muhabbet Kuşu Konuşturma Teknikleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, kendi muhabbet kuşumu nasıl konuşturdum size bununla ilgili birkaç tüyo vermek istiyorum. Eğer sizlerde eklemek isterseniz memnun olurum.

Öncelikle konuşturmak istediğiniz muhabbet kuşunu seçeceğiniz vakit erkek bir muhabbet kuşu seçmeye özen gösterin. Erkek muhabbet kuşlarının kızgınlık dönemleri dişilere göre daha sakin geçmektedir. Bu nedenle erkek muhabbet kuşunuzun konuşması daha net ve anlaşılır olur. Elbette dişilerde konuşur, ben dişi muhabbet kuşları konuşamaz diye bir şey demiyorum, sakın yanlış anlaşılmasın. Ama öncelikle tercihiniz erkek olsun.

Alacağınız muhabbet kuşunun cinsiyetini erkek olarak belirledikten sonra genelde folluktan düşen kuşlar tercih edilir, cere kısmından çok fazla anlaşılmaz cinsiyeti ama usta birisi kesinlikle kuşun cinsiyeti konusunda bilgiye sahiptir. Eğer bir muhabbet kuşu sahiplenmek istiyorsanız, bunu petshoplardan alarak yapmayın sakın, evinde üretimini yapan binlerce kişi var onların bakımları daha sağlıklı, daha temiz ve kuşları daha özenli oluyor.

Muhabbet kuşumuzu erkek ve yavru olarak aldıktan sonra ilk günler kafesinden sakın çıkartmayın, olabildiğince kafesine ve sizlere alışmaya çalışsın. Eğer kuşunuz tedirgin olursa strese girer ve çok kolay bir şekilde ölebilir. Yavru kuşların ölümü daha kolay olur, bu nedenle dikkat edin. İlk 2 gün kafesten çıkartmamanızı ve yanına yaklaşmamanızı tavsiye ederim.

İki gün geçtikten sonra kuşunuza sabahları 06:00 ile 09:00 arasında konuşma yapabilirsiniz. Neden bu saatleri söylüyorum? Çünkü muhabbet kuşlarının zihinleri bu saatte genelde boş olur. Ve kuşunuza ne derseniz anında alır hafızasına, kızgınlık dönemine kadar bu şekilde devam ederseniz eğer muhabbet kuşunuz hiç kaçarı yok kesinlikle konuşacaktır.

Sürekli aynı kelimeleri tekrarlamayın. Benden size tavsiye; 2 gün "babacık" dedirtiyorsanız, 2 gün "annecik" dedirtin. Böyle ikiye bölerek günleri konuşabilirsiniz, ama kesinlikle günlerini aksatmayın derim. Eğer aksatırsanız kuşunuzda afallayabilir. Kuşunuz kızgınlık döneminde konuşmaya başlar, çünkü o dönemde eş ister ve kafesin tellerine veya parmağınıza saldırıp konuşmaya başlar.

Eksiğim var ise tamamlayabilirsiniz. Ben sadece kendi muhabbet kuşuma uyguladığım konuşma yöntemini anlattım :)

papaganlar

Hayvansever
Her gün belli bir zaman da onunla ilgilenmek ve onu değerli hissettirecek her türlü ilgiye karşılık cevap vereceğine inanıyorum.

Ebru Güzelyurt

Hayvansever
Kesinlikle kanatlarıni kesmemek..kanatlari kesiliyo çoğu kusun ve bu onlara aşırı bı pskjik sorun Yaratiyor strese giriyorlar ve ucamadiklari çoğu zaman kendilerine zarar veriyorlar. Kimisi kesilir diyip tırnaklarını kesiyor kuşların tırnakları kesilmez kesilmemeli . Onlar için önemli .en onemlisi Ve size alışmaları için günde 3 kere elinize yem döküp elinizden yemek yedirin. Bu size bağlanmasını alışmasını sağlar . Ve kesinlikle kafeste ayna olmamalı.cunku aynaya bağlanıp onunla ilgileniyor ve sahibine bağlanmıyor .sahibine alistiktan sonra ayna olabilir