Muhabbet kuşu ishal ve halsizlik

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Berat_

Hayvansever
Kus Dostu
5 8 aylık erkek muhabbet kuşum bugün oldukça halsiz normalde bildiği kelimeleri durmadan söylerdi ve öterdi ama bugün ne konuştu nede ötemedi denecek kadar az öttü. Soğuktan olduğunu sanmıyorum çünkü yaşadığım yer mersin ve hava 21 derece altı daha düşmedi ve kuşumu asla hava akımında bırakmadım sebebi ne olabilir durumu nekadar ciddi olabilir?
(Not olarak ben yemden olduğunu düşünüyorum çünkü hep belli bir petshoptan açık 5tllik yem alıyordum ortalama 1 kavanoz yem geliyordu ama bu son aldığım yem 1.5 kavanozdan fazla geldi yemden dolayı olmuş olabilir mi?) ekstra olarak kuşum bir uyuyor bir uyanıyor hetzamanki neşesi ve hali yok biraz dışarı çıkarayım dedim kendisi geri kafesine girdi lütfen hızlı yardıma ihtiyacım var. Kuşumun dışkısı fotoğraf olarak var.
@Sultanım bana daha öncede yardımcı olmuştunuz hızlı görmeniz için sizi etiketliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20211103_200629.jpg
    IMG_20211103_200629.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 18

Berat_

Hayvansever
Kus Dostu
Halsizlik baya bir azaldı ekmek ve kanarya yemi verdim. Ama konuşmuyor ve ötmüyor

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun, kuşun suyunu nereden veriyorsunuz? En son verdiğiniz farklı bir besin var mı? Kuşunuzun da bir fotoğrafını eklermisiniz.

Berat_

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun, kuşun suyunu nereden veriyorsunuz? En son verdiğiniz farklı bir besin var mı? Kuşunuzun da bir fotoğrafını eklermisiniz.
Kuşumun suyunu hazır su alıyorum marka sabit değil elime hangisi gelirse genelde onu alıyorum ama asla musluk suyu değil. En son farklı yem verdim ama bugün direkt yem değişikliği yaptım dal darı verdim dal darıyı güzel yedi. Ek olarak kuşum kaşınıyor ve tüy döküyor birazdan antibiyotik almayı planlıyorum çünkü kuşum kabarık. Bugün düne göre kısmen daha iyi en azından sabahtan bu yana hiç uyumadı ama hala konuşamıyor ve gözleri daha fersiz bakıyor kuşun resmini ve en son yaptığı kakasını eklicem alta.
Kuşum bugün düne oranla ötsede arada bir vıık vıık gibi garip bir ses çıkarıyor (kusura bakmayın aynı şeyleri bazen tekrar tekrar yazıyorum) fotoğrafta net çıkmadı ama kuş birazcık kabarık
Ek gıda olarak sebze meyve vermedim son 2 3 gündür

Ekli dosyalar

• IMG_20211104_152242.jpg
    IMG_20211104_152242.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20211104_152930.jpg
    IMG_20211104_152930.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20211104_152940.jpg
    IMG_20211104_152940.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kesinlikle antibiyotik almayın, o en son aşamada verilecek birşey. Ayrıca bilinçsizce kullanılan antibiyitik ve ilaçlar iç organ hasarına neden olur.

Yem değişikli kuş etkiler, strese girmesine ve dışkıda değişiklik olmasına neden olur. Dekstroz (üzüm şekeri) temin edip 100 ml suya çay kaşığının ucuyla koyun ve iki gün verin (24 saatte bir yeniden hazırlayın). Ayrıca kuşun gün içinde en az 3-4 saat kafes dışında olmasına özen gösterin.

Yem olarak açık yemlerden uzak durun. Marka yemleri veya facebookta, internette satış yapan kişilerin yemlerini alıp sürekli olarak kullanın.

Şu anda kullandığınız yemde keten tohumu var mı (aşağıdaki görselde)?

5c8c707807291c1d74fd3be4.gif

Berat_

Hayvansever
Kus Dostu
Kesinlikle antibiyotik almayın, o en son aşamada verilecek birşey. Ayrıca bilinçsizce kullanılan antibiyitik ve ilaçlar iç organ hasarına neden olur.

Yem değişikli kuş etkiler, strese girmesine ve dışkıda değişiklik olmasına neden olur. Dekstroz (üzüm şekeri) temin edip 100 ml suya çay kaşığının ucuyla koyun ve iki gün verin (24 saatte bir yeniden hazırlayın). Ayrıca kuşun gün içinde en az 3-4 saat kafes dışında olmasına özen gösterin.

Yem olarak açık yemlerden uzak durun. Marka yemleri veya facebookta, internette satış yapan kişilerin yemlerini alıp sürekli olarak kullanın.

Şu anda kullandığınız yemde keten tohumu var mı (aşağıdaki görselde)?

Ekli dosyayı görüntüle 4872
Hayır kullandığım yemdeyok ama bugün veterinere götürdüm ve bir miktar ilaç verdi ve üşüttüp birazda zayıfladığını söyledi hastalık ilerleme olarak %10 15 diyebilirim dedi ama kuşum yem yeme konusunda pek istekli değil daldarıda çok yemiyor nasıl yesirebilrim böyle yememeye devam ederse sonuç kötü olabilir
Hayır kullandığım yemdeyok ama bugün veterinere götürdüm ve bir miktar ilaç verdi ve üşüttüp birazda zayıfladığını söyledi hastalık ilerleme olarak %10 15 diyebilirim dedi ama kuşum yem yeme konusunda pek istekli değil daldarıda çok yemiyor nasıl yesirebilrim böyle yememeye devam ederse sonuç kötü olabilir
Hiç yemiyor diyemem ama çok az yiyor patates gibi ek gıdaları biraz daha severek yiyor haşlanmış patates vermem sıkıntı yaratırmı

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Veteriner kıvrık gagalılarda uzman değilse verdiği ilacı kullanmayın. Böyle veterinerler genelde kuştan anlamaz ve kuşun durumunu kötüleştirecek ilaçlar verirler.

Sıcak ortamda dursun, beslenmesine özellikle dikkat edin ve dediğim ürünü veri yeterli. O ürün ayrıca kuşa enerji verir ve toparlanmasını sağlar. Eğer yemden tamamen uzak durursa ve hiçbirşey yemezse el beslemesi ile takviye yapmanız gerekir.

Ayrıca kafeste kuş kumu varsa çıkartın ve takmayın bir daha.

Berat_

Hayvansever
Kus Dostu
Veteriner kıvrık gagalılarda uzman değilse verdiği ilacı kullanmayın. Böyle veterinerler genelde kuştan anlamaz ve kuşun durumunu kötüleştirecek ilaçlar verirler.

Sıcak ortamda dursun, beslenmesine özellikle dikkat edin ve dediğim ürünü veri yeterli. O ürün ayrıca kuşa enerji verir ve toparlanmasını sağlar. Eğer yemden tamamen uzak durursa ve hiçbirşey yemezse el beslemesi ile takviye yapmanız gerekir.

Ayrıca kafeste kuş kumu varsa çıkartın ve takmayın bir daha.
dün arkadaşımın tavsiyesi ile başka bir veterinere götürdüm kuşlar hakkında bilgili gibiydi 2 adet farklı ilaç kullanmaya baladım bu gün gözle görülür derecede bir iyileşme var yem yemeye başladı öğlen konuştu vs. son durum olarak oldukça iyi ama kaşıntısı var normalmidir? benim kullandığım kanarya yemi böceklenmiş ve kuşumun kafesine 1 gün koymuş buludnum bugün öğlen hemen çektim ama küçük açık sarı böcekler vardı yemin içinde şimdi kuşumun tüylerinin arasını alıp iyice baktım birşey göremedim. yani kısaca hastayken kaşınıp tüy dökmesi normalmidir yoksa kanarya yemindeki böceklerden dolayı olmuş olabilir mi?
Ekstra:kafesi sirkeli suyla iyice sildim.