Muhabbet Kuşu Eğitiminde Asla Yapılmaması Gerekenler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle merhabalar. Yavru muhabbet kuşu eğitimlerinde yapılan bir çok yanlışı önlemek adına böyle bir konu açma gereği hissettim. Bu konu özellikle tek kuş yetiştirip evcil olmasını isteyen kişileri ilgilendiren bir durum.

Yanlış 1: Kuşu 10 günden önce dışarı çıkarmak!

Yavru kuşların bir çoğu hiç uçma pratiği yapmadığı için, henüz odayı ve evi bilmeden onu çıkarıp uçmasını sağlarsanız; %50 oranında çarpıp kanadını kırmasına veya farklı iç kanama geçirmesine neden olursunuz.

Yavru kuşlar ilk alındıkları zaman evin bir odasında, mümkünse tüm odayı rahatlıkla görebilecekleri bir yükseklik ve köşe de durmalılar ve en az 10 gün hiçbir şekilde çıkarılmamaları gerekir. Aynı şekilde yerinin de değişmemesi gerekir. Yine ilgi gösterin, elinizde yem yedirmeye çalışın ve onunla konuşun ama ilk 10 gün ne olursa olsun çıkarmayın onu. Zaten evcil olmayan bu yavru, sizden de korkuyor ve panik haliyle bir yere çarpıp ya ölüyor ya da bir kanadını kırıyor. 10 gün için hayatı boyunca uçamamaya inanın değmez.

------------------------------------------

Yanlış 2: Yüksek Sesten Uzak Tutun!

Yavru kuşlar zannedildiğinden çok daha korkak ve ürkek olurlar. Yani bunun anlamı ona karşı yüksek ses kullanmayın, odada televizyon yüksek seste olmasın. Yüksek sese bağlı travmalar kuşta genetik bir korkuya neden olabiliyor ve hayatı boyunca seslere karşı çok hassas ve korkak olabilirler. Sadece bu yüzden kuş hayatı boyunca evcil olmayabilir ve sizde çok durmadan sürekli kaçabilir. 1-2 ay size alışana kadar yüksek sesten uzak tutun.

-----------------------------------------

Yanlış 3: Kuşu Kovalamak!

Yavru kuşları dışarı çıkarmaya başladıktan sonra elinizden kaçarsa sakın peşinden gidip kovalamayın. Bu onun esaret altında olduğuna inandırır ve daha fazla panik yaparak mutsuz olmasına neden olur. Ayrıca bu panik ile bir yere çarpıp yanlış-1'de belirtilen sonuçları da aynı şekilde doğurabilir. Bırakın uçsun ve özgür olduğunu anlasın. Bu şekilde size yaklaşacak ve sizden korkmamaya başlayacak.

Yanlış 4: Yetersiz İlgi

Muhabbet kuşu evcilleştirmek bazen düşünüldüğü kadar kolay değildir ve çok büyük sabır ile ilgi gerektirir. Bir muhabbet kuşu alırken bunun bilincinde olun ve yeteri kadar ilgi göstermeyeceğiniz bir kuşu alıp sonradan evcilleşmedi diye iade etmeyin. O kuş yuvasına ve size alıştıktan sonra iade edilirse eğer depresyona girer ve bir çok durumda sonu ölümle sonuçlanır. Hiçbir canlıya bunu yaşatmak hakkımız değil, bu nedenle bir kuş sahiplenirken kesinlikle vereceğiniz emeği ve yapacağınız fedakarlıkları göze alarak yapın. Benim çocuğum kuşları çok seviyor, benim çocuğum çok kuş istiyor diye alınan ve ilgilenilmeyen kuşlara mutlu bir hayat sunmuyorsunuz, hayatlarını mahvediyorsunuz.

Yanlış 5: Temiz ve Steril Olmayan Ortam

Muhabbet kuşları, yaratılışları gereği temiz ve havadar ortamları severler. Aynı zaman da aydınlık ortamlardan hoşlanırlar. Kafes temizliğini en az 3 günde bir, su ve yem temizliğini ise günlük olarak yapın. Kuşu çok ses çıkarıyor diye evin banyosuna, karanlık odasına hapsetmeyin. Muhabbet kuşları çok ses çıkaran, çok öten canlılardır. Bunun bilincinde olarak sahiplenin ve ona hak ettiği ilgili gösterin.

Yanlış 6: Kuşu Avucunuza Almayın

Yavru kuş eğitimlerinde bir çok insan tarafından yanlış bilinen bilgilerden biride kuşların avuca alınmasıdır. İnsan olarak biri sizin hareket mekanizmanızı kısıtlasa bu durumdan hoşlanır mısınız? İşte kuşlarda avuca alınmaktan hoşlanmazlar ve evcilleşmezler çoğu durumda. Bir kuşu evcilleştirmenin en iyi yolu her zaman sevgiden ve ilgiden geçer. Muhabbet kuşları bazı hayvanlar gibi korkutarak eğitilemezler ve evcilleştirilemezler.

Toplumda çok yapılan hataları bu şekilde açıklamaya çalıştım. Bilgilendirme ve eğitim amacıyla kaynak gösterildiği sürece paylaşılabilir ve kuş eğitimi amacıyla referans olarak gösterilebilir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Eline, emeğine sağlık çok güzel ve bir o kadar da açıklayıcı bir rehber olmuş.

Muhabbet kuşları eğitim konularında açılan konulara atılır. Ben çok beğendim, muhabbet kuşu besleyen arkadaşlarında aynı şekilde beğeneceklerini umut ediyorum :)

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Eline, emeğine sağlık çok güzel ve bir o kadar da açıklayıcı bir rehber olmuş.

Muhabbet kuşları eğitim konularında açılan konulara atılır. Ben çok beğendim, muhabbet kuşu besleyen arkadaşlarında aynı şekilde beğeneceklerini umut ediyorum :)
Gün içerisinde gelen telefonlar, yardım mesajlarının bir çoğu bu konulardan oluşuyor ve en azından bundan sonra kuş alacaklar için bir ön bilgi niteliğinde kısa bir rehber hazırlamak istedim. :) En azından kuş sahiplenecek olanların nelerle karşılaşacaklarının farkında olması gerekir. :)

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@Ahmet, bilgilendirme açısından net, kısa ve güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık🙂

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
@Ahmet, bilgilendirme açısından net, kısa ve güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık🙂
Teşekkür ederim. :) Normalde çok daha uzun ve detaylı bir içerik yazacaktım ama bir çok insan uzun yazıları okumadığı için sadece en önemli maddelere değinmek istedim. :)

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Teşekkür ederim. :) Normalde çok daha uzun ve detaylı bir içerik yazacaktım ama bir çok insan uzun yazıları okumadığı için sadece en önemli maddelere değinmek istedim. :)
Aynen çoğu kişi uzun yazıları sevmez, kestirmeden gitmek daha cazip gelir insana. Ama detaylı ve anlaşılır bir anlatımı olan yazılar uzun olsa da okunmaya değer oluyor. Bence siz de ayrıca detaylı ve uzun bir yazı yazın. Bu fragman o film gibi olur 🙂

Ü

Üye silindi 3208

açıklayıcı yazılarınız sayesinde konu hakkında yeterli bilgiye sahip oldum. emeğinize sağlık :)

Moderatör tarafında düzenlendi: