Muhabbet Kuşu Çiftleşmeden Kaç Gün Sonra Yumurtlar?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ElliYedi

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaşlar, dün muhabbet kuşlarımın çiftleştiğini gördüm ve dişi follukta daha çok zaman geçirmeye başladı. Muhabbet kuşu çiftleşmeden kaç gün sonra yumurtlar?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Muhabbet kuşları çiftleştikten 1-2 hafta içinde yumurtlamaya başlar. Ancak her çiftleşmeden sonra yumurtlayacak gibi bir durum yoktur. Ayrıca çiftleşmeden de yumurta yapabilirler. Ancak sizin dişinin follukta zaman geçirmesi güzel haber. Yerini sevmiş ve yumurtlamaya hazırlık yapıyor anlamına gelmektedir. En kısa sürede yumurtalar gelecektir :)

ErdemYay

Hayvansever
Kus Dostu
Ortalama 1 hafta diye biliyorum ben. Dişinin kuyruğu aşağı doğru eğilmeye başladığında yumurta geliyor demektir. Var mı öyle bir durum?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Çiftleşme başarılı geçtiyse yaklaşık 24-48 saat içinde yumurta oluşumu tamamlanır ve kuş yumurtlar. Ama ilk yumurtanın gelmesi kimi zaman daha uzun sürebiliyor. Sizin kuşlar zaten yuva hazırlığında anladığım kadarıyla, bir aksilik olmazsa birkac güne ilk yumurtayı görürsünüz.

ElliYedi

Hayvansever
Kus Dostu
Muhabbet kuşları çiftleştikten 1-2 hafta içinde yumurtlamaya başlar. Ancak her çiftleşmeden sonra yumurtlayacak gibi bir durum yoktur. Ayrıca çiftleşmeden de yumurta yapabilirler. Ancak sizin dişinin follukta zaman geçirmesi güzel haber. Yerini sevmiş ve yumurtlamaya hazırlık yapıyor anlamına gelmektedir. En kısa sürede yumurtalar gelecektir :)
Evet çoğunlukla artık follukta vakit geçiriyor. İnşallah gelecek yavrular :)

Ortalama 1 hafta diye biliyorum ben. Dişinin kuyruğu aşağı doğru eğilmeye başladığında yumurta geliyor demektir. Var mı öyle bir durum?
Henüz kuyruğunda düşme göremedim zaten folluktan çıkmıyor. Çok az görüyorum dışarıda.
Çiftleşme başarılı geçtiyse yaklaşık 24-48 saat içinde yumurta oluşumu tamamlanır ve kuş yumurtlar. Ama ilk yumurtanın gelmesi kimi zaman daha uzun sürebiliyor. Sizin kuşlar zaten yuva hazırlığında anladığım kadarıyla, bir aksilik olmazsa birkac güne ilk yumurtayı görürsünüz.
Bilgi için çok teşekkür ederim 🐣

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bilgi için çok teşekkür ederim 🐣
Rica ederim, kuluçka süreci başladığında kuşları rahatsız etmemeye dikkat edin. Bu süreçte sadece yem vermeniz yeterli olur, dişi kuşun kalsiyum ihtiyacını gidermesi için kafeste kalamar kemiği de bulundurun (yapabilirseniz yumurta kabuğu hazırlayıp verin).

• Beğen
Tepkiler: BZC