Muhabbet kuşu bakımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Hiç beslemediğim için bilgi sahibi de değilim bu konu hakkında tek bildiğim yem, su, kafes. Bunun için muhabbet kuşu bakımı nasıl olur, kedilerdeki gibi aşısı parazit hapı damlası var mı, kontrolü olmalı mı? gibi sorulara cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, öncelikle kafes dizaynını iyi ayarlamak gerekiyor. Eğer bir kuşu eğitmek istiyorsanız seçeceğiniz muhabbet kuşunun cinsiyeti erkek olmalı. Elbette dişi muhabbet kuşları da konuşurlar, eğitilmeye müsaitlerdir ama en yatkın olanları erkektir.

Kafes içerisinde tünekleriniz tahta olsun, tırnak bakımından dolayı. Kafes içerisinde kesinlikle ayna olmasın, birçok kişi ayna olduğunda muhabbet kuşum daha çok mutlu oluyor düşüncesine kapılıyor ama bu sefer de sizi unutur. Yem olarak tercihiniz ak darı olsun (katkısız yem, kesinlikle karışık yem almayın). Daha sonra yanında 2 güne bir dal darı verebilirsiniz.

Suyuna ise ilerleyen zamanlarda haftada bir olarak vitamin damlatabilirsiniz (bunun için size öneride bulunacağım). Aynı zamanda muhabbet kuşu mamanızı sizin yapmanızı tavsiye ederim, eğer ben yapamam derseniz kullandığım mamayı önereceğim?

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim 🙏 Sadece bilgim olabilmesi açısından bu konuyu açtım şuan kuş beslemeyi düşünmüyorum. Kuzenlerimin çoğu kuş sahibi geçende Şımarık vefat edince elimden birşey gelmedi kurtlanma konusunda da bilgi sahibi değildim yardımcı olamadım bu yüzden

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, geçmiş zamanda da çok kuş besledim ama kurtlanma hiç görmedim muhabbet kuşlarımda. Elbette olmaz demiyorum fakat nadir görünen bir durum diye düşünüyorum. Şımarık'a üzüldüm bayağı, bir de aileden gibi falan dediniz bayağı zoruma gitti.

Aşağıdaki Cafer'de yaklaşık 4 yıldır benimle, beğenecek misin bak bakalım :)
jumbo-muhabbet-kusu.jpg

Arselgunes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik, jumbo cinsi sanırım bende bir ara istiyordum böyle safkan bulamadım normal aldım 😄

Arselgunes

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, öncelikle kafes dizaynını iyi ayarlamak gerekiyor. Eğer bir kuşu eğitmek istiyorsanız seçeceğiniz muhabbet kuşunun cinsiyeti erkek olmalı. Elbette dişi muhabbet kuşları da konuşurlar, eğitilmeye müsaitlerdir ama en yatkın olanları erkektir.

Kafes içerisinde tünekleriniz tahta olsun, tırnak bakımından dolayı. Kafes içerisinde kesinlikle ayna olmasın, birçok kişi ayna olduğunda muhabbet kuşum daha çok mutlu oluyor düşüncesine kapılıyor ama bu sefer de sizi unutur. Yem olarak tercihiniz ak darı olsun (katkısız yem, kesinlikle karışık yem almayın). Daha sonra yanında 2 güne bir dal darı verebilirsiniz.

Suyuna ise ilerleyen zamanlarda haftada bir olarak vitamin damlatabilirsiniz (bunun için size öneride bulunacağım). Aynı zamanda muhabbet kuşu mamanızı sizin yapmanızı tavsiye ederim, eğer ben yapamam derseniz kullandığım mamayı önereceğim?
Bu arada şu an ki kuşum için mama tavsiyesi arıyordum varsa eğer benim için güzel fikirler olur

MbSever

Hayvansever
Bu arada şu an ki kuşum için mama tavsiyesi arıyordum varsa eğer benim için güzel fikirler olur
Klasik yumurta maması yapabilirsiniz.
Yumurtayı haşlayın iyice rendeleyin verin yanına ek malzeme olarak farklı şeyler koyabilirsiniz çeşitlilik için.
İlk defa yapıyorsanız yemeyebilir

Arselgunes

Hayvansever
Kedi Dostu
Yarın deneyeceğim daha önce pek yapmadım mama tarzı şeyler genelde dal darı veriyorum

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Gerekenler yazılmış zaten ama birkaç ekleme ve düzeltme yapacağım ilk önce petshoplardan almayın facebook gruplatında üreticiler yada evde besleyen insanların sahiplendirdiği sattığı canlılardan alırsanız daha iyi olur. Eğerki eğitmek istiyorsanız yeni yeme düşmüş maksimum 3 aylığa kadar olanlar daha yatkın olurlar eğitime açıkcası cinsiyet hiç farketmiyor,ama konuşma açısında erkekler 1 tık daha iyi. Yukarda denildiği gibi tahta doğal tünek kullanın siz yapın uada satın alın. Kafesler kare yada dikdörtgen olmasına özen gösterin çatılı yuvarlak farklı çeşitlerde binbir tür kafes var sizin gözünğze iyi geliyor diye almayın kafes ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Kafesin büyüklüğüne göre 2 adet ortalama tünek yeterli bir tanesi bir kenarda bir tanesi bir kenarda maksat uçarak gitsinler tünekten tüneğe. Evde gerekli önlemleri alıp kuşu odayada salabilirsiniz ara ara ben kendi kuşumu alıştırmıştım kapısı sürekli kafesin açıktı odada dolaşır turlar sadece açıktığında ve susadığında kafese girer ve tekrar çıkardı akşamlarıda jendi girer çıkmazdı. Beslenme olarak yukarda sadece ak darı denilmiş ama ben bunu önermiyorum ak darı,aspur,yulaf,keten tohumu,nijer vs vs tohumlarda belirli oranlarda olması gerekli. Ama KESİNLİKLE içinde RENKLİ PARÇA OLAN yemlere KARŞIYIM. Mama olarak internette birsürü yumurta maması tarifi var ama kısaca anlatmak gerekirse rendelenmiş yumurta,ezilmiş cici bebe,rendelenmiş yumurta tabi içine birçok ürün daha eklenebilir. Kafesinde ki su günlük değişmeli,kafesinde kalamar kemiği,kuş kumu sürekli bulunmalı. Haftada bir gün suluklarına 2/3 damla limon damlatmak hem c vitamini açısından yararlı hemde limonun yağ yakımını tetiklemeye yönelik etkileri var buda kışun yağlanmasını engeller. Vitamin olarak ise nekton e ,nekton s gibi kaliteli vitaminler var hangi amaçla kullanacağınıza bağlı olarak alıp kullanılabilir pahalı ürünlerdir bu yüzden bazı yerlerde bebekler için multivitamin şuruplardan suluklarına ara ara birkaç damla şekilde verenlerede denk geldim. Bu akşam inşallah kuşlar ve balık türleri hakkında detaylı tek tek konu açacağım bakım ve beslenme konusunda yazdıkşarımın birkısmı güvendim site ve kaynaklardan alıntı bazılarıda kendi görüşüm olacak

Arselgunes

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok güzel tavsiyeler vermişsiniz çok teşekkür ederim bende dediklerinizin hepsini olmasada çoğunu uygulamaya çalışıyorum uygulamadıklarımı da yapmaya çalışacağım bilgileriniz için tekrardan teşekkür ederim

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok güzel tavsiyeler vermişsiniz çok teşekkür ederim bende dediklerinizin hepsini olmasada çoğunu uygulamaya çalışıyorum uygulamadıklarımı da yapmaya çalışacağım bilgileriniz için tekrardan teşekkür ederim
Rica ederim başka sorunlarınız olursa elimden geldikçe yardımcı olabilir. Hayırlı akşamlar