Muhabbet Kuşu Bacak Morarması Hakkında

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

buckethead

Hayvansever
Kus Dostu
merhaba.muhabbet kusumun 2 ayaginin parmaklarının birleştiği yerin üzeri morardı. alt kısmı normal renk. olduğum yerde veteriner yok sayılır. napmam lazim felç mi oluyor? keyfi hali yerinde basması normal. bilginiz varsa yardıma ihtiyacım var :( 1 yaşında erkek.
20191218_213235-min-min.jpg

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu konuyu araştırdım, deneyim sahibi insanlara da sordum ama bu morarma ile karşılaşan hiç olmamış. Tam olarak çözümü bulduğum zaman sizinle paylaşacağım, araştırmalarım devam ediyor. Çok geçmiş olsun yeniden.

buckethead

Hayvansever
Kus Dostu
Bu konuyu araştırdım, deneyim sahibi insanlara da sordum ama bu morarma ile karşılaşan hiç olmamış. Tam olarak çözümü bulduğum zaman sizinle paylaşacağım, araştırmalarım devam ediyor. Çok geçmiş olsun yeniden.
yani 3 gundur diken ustundeyim. basmasi normal keyfi yerinde. sabah kafesi acarken acabalarla aciyorum korkarak. yardimci olursaniz memnun olurum. oldugum yerde veteriner yok. sizden haber bekliyorum

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@buckethead, en geç size yarın dönüş yapacağım. İş hayatım çok yoğun geçiyor ve birkaç dostuma sordum cevaplarını bekliyorum. Böyle bir hastalıkla inanın ben de dostlarımda ilk kez karşılaşıyoruz

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Ek olarak: araştırmam sonucunda birçok neden olabilir dediler. Eğer kuş sürekli kafes içerisinde duruyorsa strese dayalı olabilir, kafes dışında ufak bir çarpma ile olabilir, kuşun ayağında bilezik var ise olabilirmiş. Herhangi bir sorun yok ve sağlıklı davranışlar sergiliyorsa, sıkıntı edecek bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdiler. Çok geçmiş olsun yeniden ve benim analizim, kuşunuz maşallah sağlıklı. Zamana bırakın, kafes dışında olmalarına rağmen strese girme ihtimalleri çok yüksek.

buckethead

Hayvansever
Kus Dostu
@Tevfik,
hocam davranışlarında bir problem yok keyfi yerinde basma problemi yok. bugün 4. gün. düzenli olarak dışarı çıkıyor. kendimden iyi bakiyorum diyebilirim. bütün tadım tuzum uykum kaçtı ama farklı bir davranış sergilememesi tesellim. teramisin veya herhangi bisi sureyim mi?

yeni resim olarak:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Rica ederim ne demek, vazelinde sürebilirsiniz bir sorun olmaz bacağını yumuşatır ve rahatlatır. Tabii alacağınız vazelin organik olmasına dikkat edin

MbSever

Hayvansever
Merhabalar.
Bacak morarması olmuyor birçok kuşun bacağının rengi bir yaştan sonra kararıyor bunun sebebini yaşa veya ırka bağlıyorum herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü bundan daha fazla karartılı şekilde benim de kuşum mevcuttu.

Son düzenleme:

evcil.tv

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba. Muhabbet Kuşları 6-8 aylık dönemde ergenlik diyebileceğimiz dönemi geçirirler. Ergenlik dönemi sonrası erişkinliğe ulaşmaya başlamayla bereber tam da sizin kuşunuzun ayaklarında olduğu gibi (erkeklerde) Koyulaşma mavileşme morarma görülebilir. Genellikle mavi, gri, renkli muhabbet kuşlarında görülür. Açık renkli (sarı, beyaz kuşlarda görülmeyebilir) Albinoların ayakları her zaman pembe olur mesela. Eğer kuş Opal ise karışık da olabilir.
Özetle taşıdıkları genlerin özetidir. Pembe, Mor Mavi ayaklı muhabbet kuşlarını sıklıkla görebilirsiniz.

Cemil

Hayvansever
Kus Dostu
Bu durumda ona benzer midir..Yavru bir kuş..1 haftadır belirtiler vardı..Bugün arttığını gözlemledim.
Öneriniz nedir? Teşekkür ediyorum şimdiden.
2aa9862d-becd-4db4-a737-a43354b2f006.jpg

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Cemil, öncelikle çok geçmiş olsun. Üst mesajlarda önlemlerden bahsetmiştik hocam, neden olduğunda dair yazılarımızda mevcut dilerseniz bir göz gezdirin. Aynı zamanda lütfen plastik tünek kullanmayın ayak ve tırnak sağlığı açısından her zaman daha iyidir.